• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diyanet'ten umutlandıran yorum: Ayasofya'ya hakkı teslim edilecek, mü'minler secdeye duracak!

Diyanet Dergisinde yazan İstanbul Kadıköy Vaizi F. Hilâl Ferşatoğlu, "kubbesi altında ibadete hasret müminler saf saf kıyama, rükuya, secdeye duracak, Ayasofya’ya hakkı teslim edilecektir" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-16 00:39:00 -
Diyanet'ten umutlandıran yorum: Ayasofya'ya hakkı teslim edilecek, mü'minler secdeye duracak!

Diyanet Dergisinde yazan İstanbul Kadıköy Vaizi F. Hilâl Ferşatoğlu, "Fatih'in emaneti Ayasofya" başlıklı yazısında İstanbul'un fethi ve Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini yazdı.

Ferşatoğlu yazısında şunları anlattı:

"İslam toplumunun peygamber müjdesiyle akıllarda yer tutan sekiz buçuk asırlık fetih rüyası, 1453 yılında, Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı kuşatmasıyla gerçekleşir, Doğu Roma İmparatorluğu’nun başşehri Konstantinopolis, İstanbul olur.

Yeni bir çağın başlangıcı kabul edilecek büyük zaferle “Fatih” unvanını alan genç padişah ilk olarak kadim şehrin bin yıllık mabedini görmek ister. Osmanlı Türk geleneği gereği fethedilen şehrin en büyük kilisesi fethin sembolü olarak camiye tahvil edilecek, ilk cuma namazı burada kılınacaktır. Ayasofya’nın kapısından içeri giren Fatih, heybetli mabedi hayranlıkla inceler. Korku içinde Ayasofya’ya sığınan halka hitap ederek can ve din özgürlüklerini teminat altına aldığını bildirir.

Ayasofya üç gün içinde cuma namazı için hazırlanır, heykeller ve ikonlar kaldırılıp kıble tarafına mihrap yapılır, minber konur. Sultan, kadim mabedin muhteşem birer sanat eseri olan mozaiklerine dokunulmamasını, ibadete mani olmaması için kireç tabakasıyla örtülmesini emretmiştir. O Cuma, Ayasofya’da Akşemseddin Hazretleri tarafından irat edilen hutbe sahabe-i kiramdan bu yana arzulanan büyük fethin Osmanlı padişahına ve ordusuna nasip oluşunu hamt ile ilan eden kutlu bir hutbedir. Ayasofya’yı kendi hayratının ilk eseri olarak vakfeden Fatih, sonrasında Kapalıçarşı’yı kurarak tüm gelirini cami giderleri için vakfeder."

Müze: Haksız dönüşüm!

Yazısında Ayasofya'ya yapılan eklemeleri, restorasyonları özetleyen Ferşatoğlu, Ayasofya'nın tekrar cami olacağına dair ümidini şöyle özetledi:

"Fetihten sonra Ayasofya’nın “ilahi hikmet” anlamına gelen ismi bile değiştirilmemiş, malikiyet nişanesi olarak muhafaza edilmiştir. Ayasofya, Osmanlı sultanlarının gözbebeği olarak korunmuş, tezyin edilmiş, medrese, kütüphane, şadırvan, sebil, mektep, muvakkithane ve türbelerle donatılmış, İslam toplumuna 500 seneye yakın hizmet vermiştir. Uğradığı haksız dönüşümden 57 yıl sonra 1991’de Ayasofya’nın Hünkâr Sofası, mescit olarak namaz kılmaya tahsis edilir. Bugün beş vakit ibadete açık olan Ayasofya Mescidi'nden okunan ezan, caminin dört minaresinden yükselmektedir.

Ayasofya'ya hakkı teslim edilecektir

Fatih’in emaneti Ayasofya, bir kere tevhit mabedi olmuştur ve daima öyle kalacaktır. Bugün nasıl minarelerinden ezan sesi dalga dalga yayılıyorsa, yarın kubbesi altında ibadete hasret müminler saf saf kıyama, rükuya, secdeye duracak, Ayasofya’ya hakkı teslim edilecektir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

İnşallah dediğiniz gibi olur sabırsızlıkla bekliyoruz zaten orası müze değil ki cami ve kıyamete kadar cami olarak kalacaktır Ayasofya camidir
 • Yanıtla

aaa

o zaman konusma yap yap yap yap
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı