Diyabet hastaları karpuz tüketebilir mi?

Diyabet hastaları karpuz yer mi? Diyabet hastaları karpuza alternatif olarak hangi meyveleri tüketmeli?

14 Mayıs 2019 Salı 13:06
Diyabet hastaları karpuz tüketebilir mi?

Rengiyle iştah kabartan karpuz tezgahlardaki yerini almaya başladı. Karpuz özellikle ramazan ayında iftar ve sahur sofralarını süsler oldu. Bu durum ise diyabet hastalarının arada kaçamak yapmasına neden oluyor. Peki, diyabet hastalarının karpuz yemesi doğru mu?

Uzmanlar uyarıyor

Karpuz tıpkı kavun, incir, dut ve üzüm gibi glisemik endeksi yüksek bir meyvedir. Lif yönünden zengin olan karpuz aynı zamanda bolca şeker içerir. 100 gram karpuz 30 kaloridir. Uzmanlar, diyabet hastalarının karpuz gibi şekerli meyveleri çokça tüketmemeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Ne kadar tüketilmeli?

Glisemik indeksi yüksek olan bu meyve yerine uzmanlar, hastaların;  portakal, çilek, elma ve armut tüketmelerini öneriyor. Elbette, ölçüyü kaçırmamak koşuluyla. Bir porsiyon meyve tüketmek günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Diyabet hastaları meyveleri nasıl tüketmeli?

Uzmanlar diyabet hastalarının meyveleri süt ya da tarçınla birlikte tüketmeleri gerektiğini öneriyor. Hem süt hem de tarçın glisemik indeksi düşürmektedir.  

Karpuz tükettiğinizde işte, vücudunuzda bunlar oluyor!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 13:06

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019