THY- Euroleague

Diriliş Ertuğrul Şehzade Kılıçarslan kimdir?

Diriliş "Ertuğrul" dizisine Şehzade Kılıçarslan karakteri ile yeni bir oyuncu daha katıldı.

14 Mart 2018 Çarşamba 23:42
Diriliş Ertuğrul Şehzade Kılıçarslan kimdir?

Diriliş "Ertuğrul" dizisine Şehzade Kılıçarslan karakteri ile yeni bir oyuncu daha katıldı. Şehzade Kılıçarslan zeki ve çevik bir şehzadedir. Saadettin Köpek’in Ankara kalesine kapatmak istediği sultandır. Zira Ertuğrul’un ona destek vereceğini bilen Saadettin Köpek Şehzade Kılıçarslan’ı Ankara Kalesinde öldürmek ister.

Şehzade Kılıçarslan Melike Hatun’un oğludur. Selçuklu devletinin önemli sultanlarından olacaktır. Sultan Gıyaseddin Şehzade Kılıçarslan’ın ölmesi için emir verecektir. Zira kardeşler arasında bir taht kavgasını engellemek istemektedir.

Şehzade Kılıçarslan Alaaddin Keykubat oğludur ve gerçek tarihte ismi İzzettin Kılıçarslan olarak tarihte geçmektedir.

GERÇEK TARİHTE ŞEHZADE KILIÇARSLAN KİMDİR?

Sultan Alaattin Keykubat, öldüğü zaman geride üç oğlu kalmıştı. Bunlar 16 yaşlarında olan Gıyasettin Keyhüsrev, 8-9 yaşlarında İzzettin Kılıçarslan ve daha küçük yaştaki Rüknettin idi.

Sadettin Köpek, Sultan Aladdin’in veliaht tayin ettiği İzettin Kılıçarslan'ın kendi emrine girmeyeceğini biliyordu.

Bu nedenle Saddettin Köpek’in gazına gelen Sultan Gıyaseddin babası tarafından veliaht tayin edilen kardeşi İzzettin Kılıçarslan’ın tüm haklarını gasb etti ve onu bir kaleye kapattı. Sultan Gıyaseddin hemen Şehzade İzettin Kılıçarslan’ı öldürmedi. Zira daha çocuğu olmamıştı. Bu nedenle de kendinin ölümünden sonra devletin geleceği sıkıntıya girecekti. Sultan Gıyaseddin’in bir oğlu olunca İzettin Kılıçarslan, Isparta’da tutulduğu kalede şehit edildi.

 

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 23:42

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018