• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dikkat çeken Türkiye açıklaması: Tarihi ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, 'Türkiye ile tarihi ilişkilerimizi güçlendirmeye ve iş birliğini genişletmeye çalışıyoruz.' dedi.

Yeniakit Publisher
2021-09-18 22:05:00 -
Dikkat çeken Türkiye açıklaması: Tarihi ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, 'Türkiye ile tarihi ilişkilerimizi güçlendirmeye ve iş birliğini genişletmeye çalışıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenleyen Mehdi, şubat ayında göreve geldikten sonra gerçekleştirdikleri faaliyetleri, gündemdeki konuları ve uluslararası ilişkileri değerlendirdi.

Aralık 2019'da devrilen Ömer el-Beşir rejiminin Sudan'ın dış ilişkilerinde gerginliğe neden olduğunu belirten Mehdi, "Amaçları, Sudan'ın egemenliğini korumak değil kendi iktidarlarını korumaktı. Bölge ve uluslararası anlamda bazı ülkelere karşı düşmanlık gösteriliyordu. Bu politika, Sudan için izolasyon, yaptırımlar, ilişki kesme ve ambargolara yol açtı. Geçiş dönemi hükümeti ise bu sıkıntıları çözmeye çalıştı ve çalışmaya devam ediyor." dedi.

Sudan'ın dış politikasının ülkelerle dengeli, ortak çıkarlara dayanan ilişkiler kurmak olduğunu dile getiren Mehdi, özellikle Afrika'ya açılım yaşandığı anlattı.

"Türkiye'nin çözüm girişimini olumlu karşılıyoruz"

Mehdi,"Uluslararası boyutta sağlam adımlarla ABD, Türkiye ve diğer ülkelerle yeni iş birliği protokolleriyle ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın Türkiye yaptığı "başarılı" ziyaretin Türkiye ile olan tarihi ilişkileri doğru yöne koyduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, Sudan'ın Etiyopya ile sınır krizine yönelik Türkiye'nin çözüm girişimini olumlu karşıladığının altını çizdi.

Sudan Dışişleri Bakanı Mehdi, "Türkiye ile tarihi ilişkilerimizi güçlendirmeye ve iş birliğini genişletmeye çalışıyoruz." dedi.

Hedasi Barajı dosyası ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden çıkan kararı Sudan Dışişleri Bakanlığının "zaferi" olarak nitelendiren Mehdi, "Hedasi Barajı ve sınır krizi doğrultusunda Etiyopya ile ilişkilerde gerginlik yaşandığını itiraf etmek gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Mehdi, Somali'de yaşananlarla ilgili Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) nezdinde girişimde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

Yalnız tarihi ilişkilerimiz alanında değil, her alanda ilişkilerimizi geliştirmemiz gereken ülkelerdensiniz. Türk Devleti olarak, yabancıların, müslüman devletlerle ilgilendiği kadar ilgilenmiş olsaydık çoktan bu devletlerle islam birliğini kurmuş olurduk ve bize hiç bir devlet gözün üstünde kaşın var diyemez ve sömüremezdi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23