• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dijital paraya ne zaman geçilecek? Dijital paralar hangileri?

Dijital para nasıl alınır? Dijital para ne demek? Dijital ne zaman alınmaya başlanılacak? soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Merkez Bankası’ndan son dakika dijital para açıklaması geldi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, dijital paraya ne zaman geçileceğine ilişkin tarih verdi. Peki dijital paraya ne zaman geçilecek? Dijital paralar hangileri? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2021-07-29 13:36:00 - 2021-07-29 13:37:19
Dijital paraya ne zaman geçilecek? Dijital paralar hangileri?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtımı dolayısıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, dijital para birimi için eylül ayında çalışma yapacaklarını bildirdi. Kavcıoğlu kripto paralarla ilgili sorulan soruya şöyle yanıt verdi; "Dijital paralarla ilgili çalışmalarımız aynı yoğunlukta devam ediyor, eylül ayından sonra pilot uygulamaya başlayacağız, açıklama yapacağız, yoğun ve ciddi bir şekilde çalışma devam ediyor"

Dijital para nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde ekonomiyi yakından takip edenler de ikiye bölündü: Bir yanda geleneksel para birimlerini savunanlar, diğer yanda geleceği Bitcoin gibi kripto para piyasalarında görenle Dijital para nasıl alınır gibi bir işlem için kripto para borsalarını kullanmanız gerekmektedir. Kripto para nedir? Kripto para herhangi bir devlet tarafından üretilen bir para birimi değildir. Tamamen dijital, şifrelenmiş bir sanal para birimidir.  Birçok akademik çalışma, rapor, resmi duyuru ve haberde sanal ara birimi (SPB )yerine dijital para ve kripto para ifadeleri kullanılabilmektedir.

Dijital paralar hangileri?

Dijital olarak bir değeri temsil eden varlıklar dijital para birimi olarak adlandırılmaktadır. Dijital para birimlerinden itibari para cinsinden tanımlananlara e-para ve Paypal örnek gösterilebilir. Çevrilebilen para birimleri kendi içinde merkezi ve merkezi olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır. Merkezi olmayanlardan, doğrulama sistemi olarak şifre bilimi kullananlara da kripto para adı verilmektedir. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Harun Yusuf Nuhhan

Dijital para, siyonistlerin en büyük zenginlerinin cine dogru kayması bütün yatırımlarını cin devletine taşıyarak doları basan ABD deki aileyi alaşagı edip doları kagıt haline getirip sobalarda odun tutuşturucu niyetine kullandırmak maksadıyla sinonistlerin en büyügü benim deditrmeye calışan kendi aralarındaki savaş. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23