• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Danıştay 'Açık öğretim ile örgün eğitim eşit’ dedi

Yüzbinlerce üniversite mezununu ilgilendiren emsal kararda, “açık öğretim mezunları ile örgün öğretim mezunlarının eşit haklara sahip olduğu” belirtildi. Bu kararla, üniversitelerin örgün eğitimine devam eden öğrenci sayısının büyük oranda düşebileceği tahmin ediliyor.

Yeniakit Publisher
2021-07-19 23:45:00 -
Danıştay 'Açık öğretim ile örgün eğitim eşit’ dedi

Danıştay, yüzbinlerce üniversite mezununu etkileyecek emsal bir karar verdi. Danıştay, “Örgün eğitim ile açık öğretim arasında fark yok” dedi.

Devam mecburiyeti olmayan, giriş için de daha düşük puanla kayıt yapılan açık öğretim öğrencilerinin, örgün eğitim öğrencileri ile eşit sayılması, Türkiye’deki yüksek öğrenimi temelinden sarsabileceği öne sürülür iken, kararın açık öğretim mezunu bir veteriner sağlık teknikerinin açtığı dava sonrasında verildiği öğrenildi.

Yüksek öğrenim öğrencilerini yakından ilgilendiren karar, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programından 2013 yılından mezun bir öğrencinin açtığı dava üzerine aldı. Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce düzenlenen suni tohumlama kursuna katılmak isteyen açık öğretim mezunu vatandaşın talebi, “örgün eğitim” mezunu olmadığı gerekçesiyle reddedilirken, açılan davada “yönetmelikte yer alan ‘örgün eğitim’ ifadesindeki 'örgün' kelimesinin iptali istendi.

Danıştay 10. Dairesi, Tarım Bakanlığı’nın, “açık öğretim mezunu teknikerlerin uygulamalı eğitim almadıkları” savunmasına rağmen, yönetmelikteki “örgün” kelimesini iptal ederek açık öğretim mezunlarının da, örgün eğitim mezunları gibi eşit olduklarına hükmetti. Danıştay’ın, açık öğretim mezunları ile örgün öğretim mezunlarının eşit olduklarına yönelik kararı, yüksek öğrenim mezunları arasında büyük tartışmalara sebebiyet verecek bir değişimi hayata geçirdi.

Danıştay kararı kesinleşirse, üniversite tercihlerinde öğrencilerin büyük oranda açık öğretimleri tercih etmesinin de önü açılmış oldu. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Veli

Danistay dogru karar vermis. Yakinda virtual ogrenme ortamlari cok kullanilacak. AOC’ler staj yukumlulugu konsa, sorun dogal olarak ortadan kalkar.
 • Yanıtla

teoman

Böyle bir sonucun tek müsebbibi YOK dur. Her yere açık öğretim açarsa hukuki olarak hiç birsey yapılamaz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23