Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye sert cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili olarak çok sert konuştu ve "Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir." İfadelerini kullandı.

10 Ekim 2017 Salı 15:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırp mevkidaşı Vuçiç ile düzenlediği basın toplantısında gazetecilerden gelen bir soru üzerine  ABD ile yaşanan vize krizini değerlendirdi.

"Öncelikle şunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

DURUM BÖYLEYSE ABD İLE KONUŞACAK BİR ŞEYİMİZ YOK

"Üst düzey yöneticilerin özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması sonra da ben bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Eğer durum böyleyse ABD’deki üst düzey yönetimlerle bizim konuşacak bir şeyimiz yok. 

BENİM BÜYÜKELÇİM YAPSA BİR DAKİKA TUTMAM

Öyle değil de büyükelçi bunu kendi kafasına göre aldıysa ABD üst yönetiminin o büyükelçiyi orada tutmaması gerekir. Sen Türkiye ABD ilişkilerini nasıl bozarsın demesi gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa bir dakika tutmam.

BU AJANLAR ABD KONSOLOSLUĞUNA NASIL SIZDI?

Bu kişinin FETÖ soruşturmasında önce gözaltına alınıp sonra tutuklanması, sonra bir kişi için daha gözaltı kararı alınması bir defa İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABD başkonsolosluğuna nasıl sızdı? Sızmadıysa bunları buraya kim soktu. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu ajanlara izin vermez.

BÜYÜKELÇİYİ KABUL ETMİYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti de dün de söyledim bir kabile devleti değildir. Böyle bir şeye müsamaha etmemiz mümkün değildir. Bu büyükelçi şu anda veda ziyaretlerinde bulunuyor. Veda ziyaretlerini kabul etmiyoruz. ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak da görmüyoruz."

Haber Tarihi: 10 Ekim 2017 Salı 15:02

YORUM YAZ

  • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 ay önce
    Mütekabiliyet ilkesinin uygulanması yerindeoldu. Onurlu devlet böyle davranır.Beklemiyorlardı. Casusluk , Şeytanlık , fitnevekaos planlarını unutmadık , unutmayacağız. Sıra İncirlikte.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018