Cumhurbaşkanı Erdoğan’a flaş çağrı! “İkinci Boraltan Köprüsü olayına izin vermeyin”

Konya'da yaşayan Doğu Türkistanlı Abulikemu Maimatiming isimli vatandaşın Cuma günü Çin'e iade edilecek olmasına tepi gösteren Müdafa-i İslam Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Ceylan, yeniakit.com.tr'ye konuştu. Ceylan, "Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi bu şekilde Çin'e göndererek iade etmemiz, idam edilmesine göz yummamız anlamına geliyor." dedi.

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:00

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Doğu Türkistanlı Abulikemu Maimatiming isimli vatandaşın Cuma günü Çin'e iade edilecek olmasına tepki gösteren Müdafa-i İslam Derneği, sosyal medya üzerinden çağrı yaparak Konya Valiliği'ne başvuru yapılmasını istedi.

Yeniakit.com.tr'ye konuşan Müdafa-i İslam Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Ceylan, "Sosyal medya hesabımıza Doğu Türkistanlı ailelerden mesajlar gelince biz de durumu Konyalılarla paylaştık." dedi.

İbrahim Ceylan, Maimatiming'in iadesine ilişkin şunları söyledi:

"Abulikemu Maimatiming adlı Doğu Türkistanlı kardeşimiz yarın Çin'e iade edilecek. Çin Hükümeti; Müslüman olan ve İslam'i değerleri benimseyerek yaşayan tüm insanları 'terörist' ilan ediyor. Yani biz bu kardeşimizi Çin'e iade ettiğimiz zaman, onun idam edilmesine göz yummuş oluyoruz."

1945 yılında 146 Azerbaycanlı insanın katledildiği 'Boraltan Köprüsü Katliamı'nı hatırlatan Ceylan sözlerine şöyle devam etti:

"Yarın bizim Doğu Türkistanlı Abulikemu Maimatiming'i Çin'e teslim etmemiz bana 1945 yılında yaşanan o acı olayı hatırlatıyor. CHP iktidarı Azerbaycan'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan 146 Azerbaycanlı kardeşimizi başında Stalin'in olduğu Sovyet rejimine teslim etmiş ve katledilmelerine sebep olmuştu. Bizim Türkiye'den başka sığınacak yeri olmayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi iade etmemizin bu olaydan hiçbir farkı yok."

Boraltan'da ne olmuştu?

1945 yılında Türkiye milli şef (İsmet İnönü) dönemindeydi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda CHP'nin başındaki İsmet İnönü'ydü. O dönem yani "milli şef" döneminde Azerbaycan'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan 146 Azerbaycanlı aydın, başında Stalin'in olduğu Sovyet rejimine teslim edilmiş ve katledilmişti. Bu acı olay tarihe "Boraltan Köprüsü Katliamı" olarak geçmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe 16:00

YORUM YAZ

 • Osmanlı Osmanlı 1 ay önce
  Reis Boraltan dan dolayı chp'ye yüklendi şimdi aynı imtihanı kendi verecek umarım bizi yanıltmaz ve o kardeşlerimizi iade etmez
 • kuntakintekuntakinte1 ay önce
  BORALTAuN KÖPRÜSÜ HİKAYESİNİşimdikichpkk örgütüne oy ve gönül veren gençler iyi okuyun tarihi olayıbu millet kimlere hangi zihniyete oyuncak edilmiş eziyet edilmiş onlar bizim şanlı atalarımız dı okumaz sanız her zaman eza cefa çekeceksiniz siz tebanız çoluk çocuğunuz vesselamKARDEŞİM UYGUR TÜRKÜ KONUSUNU TAYYİP BEYE YAZ ADAM KURTULSUNASILACAĞI BELLİ
 • dadaşdadaş1 ay önce
  Vatan bekası ne lan dümbük. Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir, ölmesine sebep olanlarda aynı. bir de çıkarımız neymiş onu yaz, merak ettim
 • Salih DSalih D1 ay önce
  Türkiye'nin yüzde onu aşan bir kesimi 'biji İzlanda' (Türkiye İzlanda maçı,H.Kaplan) derken, bunların başı 'Türkiye'ye kim düşmanlık ediyorsa biz onun dostuyuz' derken; Türkiye dışındaki müslüman türklerin Türkiye'ye yerleştirilip topraklandırılması (Bazı küçük çaplı örnekleri var) bir yana, Türkiye'de sığıntı olarak bile barınamamaları, sadece vicdansızlık, Allahsızlık değil, ayni zamanda bir aptallıktır. Devletimize ve milletimize Allah akıl fikir versin.
 • takoztakoz1 ay önce
  sakın vermeyelim kardeşimizi
 • ................1 ay önce
  Beyler Söz konusu Vatanın bekası ve devamı ise beni bile teslim etsin ülkem. Bir müslüman ölür bin müslüman doğar..Olaylara duygusal bakmayın...Söz konusu vatanın çıkarları ise bunlar olabilecek şeyler...Rabbim Kafirlerin şerrinden vatanımızı korusun..
 • AdilAdil1 ay önce
  Bize hiç bir ülke bizim istediğimiz teröristleri vermiyor,biz her ülkeye bizden istenenleri veriyoruz.Alemin enayisi biz miyiz?Çin gibi ateist bir ülkeye güven olur mu?Arakan'da Budist teröristlerin Müslümanlarayaptıklarını unuttuk mu?
 • ismettismett1 ay önce
  gönderenler olursa hakımız haram oyumuz boş olsun bizde satacaksak kardeşimizichp ye bundan sonra kardeşim diyelim bunlarda müslüman düşmanı
 • KEMAL TÜRKÜNKEMAL TÜRKÜN1 ay önce
  ZALİMMTUMR TKKKUKKLLLL₺LLLMLMM₺ML₺LLL₺LL₺₺LMMMMM₺
 • hocahoca1 ay önce
  Sisi'yer iade edip idam ettirmenin Boraltan'dan farkı ne? İkinci olmayacak ki...
 • AtamanAtaman1 ay önce
  Sayın Başkanım bu yaklaşımın ve sözlerin için minnettarız. Bize bizden olmayan İsmet adlı vatan haini budalanın miras bıraktığı utancı ve alçaklığı tekrarlamamak yakışırdı.. Allah'ın laneti İsmet'in üzerine olsun! Sen de hem Boraltan'ı kınadın hem de Milletimize yaraşır bir politikanın ana hatlarını belirledin. Sağol. Varol. Büyük Devlet budur. Büyük Millet budur. Allah adalet ve hak yolundakileri korur. Zalimleri ve zalimlerle işbirliği yapanların belasını verir.
 • sadece hakikatsadece hakikat1 ay önce
  şaban aydın bu iş bir iman ve inanç meselesi.sen samimi olarak Allahu teala rızası için ümmet için bir adım atarsan Allahu teala sana çini de amerikalıyı da dokundurtmayacağı gibi karşılığını da maddi manevi sınırsız bir şekilde geri verir.islam dünyası çevre ülkeler yangın yerine dönmüşken bugün hala bu kadar azgınlığa rağmen türkiye ayakta duruyorsa bunun önemli bir sebebi de ümmetin müslümanlarına yaptığımız yardımlardır.
 • BünyaminBünyamin1 ay önce
  Reis öyle münafıklarla çalışıyorsunki bunlar seni bitirecek
 • Şaban AydinŞaban Aydin1 ay önce
  Bütün dünya ile uğraşıyoruz, bir de Çin'i karşımıza alabileceksiniz, Türkiye'de yaşanan olaylar enflasyon dolar, euro, patates, soğan derken ekonomi altüst oldu. İçimiz kan ağlıyor ama devletler arasında suçlu iadesi anlaşması varsa iade zorunlu oluyor, etmezseniz sonuçlarına katlanırsın, tabi ki gücünüz varsa. İnşallah bu kardeşlerimiz için bir yol bulunur ve Türkiye'de kalırlar.
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Çin den dost olmaz. Kiraz satmanın karşılığı buysa satmayalım kirazları
 • ERKAN ERTAN ERKAN ERTAN 1 ay önce
  BİZ İSTESEKTE İSTEMESEKTE , REİS ONU , VEYA ONLARI ASLA GERİ İADE ETMEEEEEEZ, ETSEYDİ , SURİYELİLERİ İÇERİ ALMAZDI, ...ELİNİ OĞUŞTURANLARIN , HEVESİ KURSAĞINDA KALACAK,,GÖT OLACAK
 • sukrusukru1 ay önce
  Bu kardeşimiz Çin'e iade edilsin yemin ediyorum birdaha ak Parti'ye oy vermem.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ1 ay önce
  tarihi çarpıtmayın yav. gerçekleri gizlemeyin.chp nin her adımını degiştirip anlatmayın. millet artık inanmıyor bu akp nin demeçlerine ve karalamalarına.
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Sayın Erdoğan görelim yiğitliğinizi. Müslümanlara sahip çıkışınızı. Aksi halde tarih bu olayı 2. ci Boraltan köprüsü olayı olarak yazacak ve başına da sizin adınızı yazacaktır.
 • TEKİNTEKİN1 ay önce
  CHP de eleştirdikleri her şeyi yaptılar bunu da yaparlar. Örnekler; istanbul sözleşmesi, zina yasası, tek parti uygulamaları, yiyecek karnesi, kuyruklar, stokçuluk, yokluk, lozan’ı aratan kararlar, ege adalarına yunan’ın konmasına seyircilik, abd’nin her isteğine tamam demek (rahip olayı, çuval olayı, feto hainini alamama, abd’nin pkk desteğini seyretme), kıbrıs’ı neredeyse kaybetme durumu...
 • Başkanım sakın sakın yapma böyle bişey Başkanım sakın sakın yapma böyle bişey 1 ay önce
  Elin alman gavuru sahte solcu emperyalist kapatması coni dündar vatan haini ni veriyormu abd fetö yü verdimi..!
 • Temel ÇelikTemel Çelik1 ay önce
  O zaman iade etmeyin
 • vatanvatan1 ay önce
  verme yin bu adamları

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Ağustos 2019