• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cuma namazının kazası olur mu?

Cuma namazına yetişemeyen ne yapmalı? Cuma namazının kazasının olup olmadığını birçok vatandaş araştırıyor. İş dolayısıyla "cuma namazına gidemiyorum" diyen kişiler, cuma namazını kazaya bırakabilirler mi? Bunun için öncelikle cuma namazını kaçırmanın hükmü öğrenilmelidir. Peki ama zor durumda kalıp cuma namazını kaçıran ne yapmalı? Cuma namazının kazası olur mu?

Yeniakit Publisher
2019-12-13 11:25:00 -
Cuma namazının kazası olur mu?

Cuma namazına yetişemeyen ne yapmalı? Cuma namazının kazasının olup olmadığını birçok vatandaş araştırıyor. İş dolayısıyla "cuma namazına gidemiyorum" diyen kişiler, cuma namazını kazaya bırakabilirler mi? Bunun için öncelikle cuma namazını kaçırmanın hükmü öğrenilmelidir. Peki ama zor durumda kalıp cuma namazını kaçıran ne yapmalı? Cuma namazının kazası olur mu?

Bir namazı vaktinde kılmaya eda, vaktinden sonra kılmaya kazâ denir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), uyuyakalma ve unutmayı bir mazeret kabul etmiş ve bu iki sebepten biriyle bir namazın vaktinde kılınamaması durumunda, hatırlanıldığı vakit kılınmasını söylemiştir. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) bu husustaki ifadesi şöyledir: "Biriniz uyuyakalır veya unutur da bir namazı vaktinde kılamaz ise, hatırladığı vakit o namazı kılsın; o vakit, kaçırdığı namazın vaktidir" (Buhârî, “Mevâkýt”, 37; Müslim, “Mesâcid”, 314-316).

Cuma namazının kazası var mıdır?

Sadece belli bir vakte münhasıran kılınmış namazlar vardır ve bunların kazaları yapılmaz. Cuma namazı da bu namazların içerisinde yer alır.

Kazası olmayan namazlar;

 • Cuma Namazı
 • Bayram Namazı
 • Cenaze Namazı
 • Sünnet Namazların Vakti Haricinde Kazaları Yoktur. (Sabah namazı detayını aşağıdan okumayı unutmayın!)

Vaktinde kılınmamış olan 5 vakit farz namazların kazâsı farzdır. Vitir namazının kazâsı ise vâcibdir. Sünnetlere gelince sadece sabah namazının sünneti vakti dışında kazâ edilebilir. Diğer sünnet namazların vakti haricinde kazâları yoktur. Sabahın sünnetinin kazâ edilebilmesi için de, farz ile sünnetin beraber kazâya kalmış olması ve hemen o sabah, kerâhet vaktinden sonra öğleye kadar sünnetin farzla birlikte kazâ edilmesi şarttır. Sabahın farzı kılınıp sünneti terkedilmişse, artık o sünnet kazâ edilmez. Sabahın kazâsı öğleden sonraya bırakıldığı takdirde de, sadece farz kazâ edilir, sünnet terkedilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23