• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çoklu organ yetmezliği neden olur? Çoklu organ yetmezliği belirtileri nasıl başlar?

Çoklu organ yetmezliği neden olur? Çoklu organ yetmezliğinin belirtileri neler? soruları Rahşan Ecevit’in ölümünün çoklu organ yetmezliği olarak açıklanmasından sonra araştırılmaya başlandı. Nabzın zayıflaması, kan basıncının düşmesi, ani dolaşımın durması semptomlarıyla karşılaşılan Çoklu Organ Yetmezliği, farklı etkiler de göstermektedir. Çoklu organ yetmezliği belirtileri nasıl başlar? Çoklu organ yetmezliğinin belirtileri nelerdir? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-01-18 14:58:00 - 2020-01-18 14:58:41
Çoklu organ yetmezliği neden olur? Çoklu organ yetmezliği belirtileri nasıl başlar?

Çoklu organ yetmezliği neden olur? Çoklu organ yetmezliğinin belirtileri neler? soruları Rahşan Ecevit’in ölümünün çoklu organ yetmezliği olarak açıklanmasından sonra araştırılmaya başlandı. Nabzın zayıflaması, kan basıncının düşmesi, ani dolaşımın durması semptomlarıyla karşılaşılan Çoklu Organ Yetmezliği, farklı etkiler de göstermektedir.

Çoklu organ yetmezliği belirtileri nasıl başlar? Çoklu organ yetmezliğinin belirtileri nelerdir? İşte detaylar. Çoklu organ yetmezliği nedir? Sağlıksız beslenen, kilolu insanların sayıca çok arttığı, düzenli sağlık kontrol alışkanlığı olmayan insanlardan oluşan toplumlarda organ yetmezliğinin ciddi bir sorun haline geldiği görülmekte.

Kalp ve damar sisteminin organlara yeterli kanı uygun oranda götürememesi nedeniyle oluşan ani dolaşım yetmezliğidir. Böylece dokular için gerekli oksijen ve diğer maddeler sağlanamaz. Şoklarda kan basıncı düşer ve kanı dokulara gönderecek yeterli basınç yoktur. Erken ve uygun tedavi uygulanması önemlidir. Nabızın zayıf alınması, soğuk terleme, hızlı soluma, çok az idrar yapma, huzursuzluk, bilinç durumunda değişiklik görülebilir. Şokun uzun sürmesi durumunda dokuların kanlanması bozulacağından organ yetmezlikleri gelişebilmektedir. Şokun en önemli sebebleri, kalp hastalıkları, kanama veya dehidratasyona bağlı kanda yetersiz sıvı hacmi bulunması ve sepsistir. Ayrıca alerjik reaksiyonlar, sinir sistemi hasarı, omurilik zedelenmesi veya bir enfeksiyon sonucu(örn. toksik şok sendromu) şok gelişebilen bazı diğer durumlardır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23