• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çocuklar evde nasıl keyifli vakit geçirebilir? Çocuklarınız için evde sıkılmadan vakit geçirme rehberi

Salgın hastalıklara karşı önlem amaçlı evimize çekildiğimiz şu günlerde, çocukların evde kaliteli vakit geçirmesini sağlayacak tavsiyeler hazırladık. İşte, cocukların evde sıkılmadan vakit geçirebileceği aktiviteler...

Yeniakit Publisher
2020-03-29 17:18:00 -
Çocuklar evde nasıl keyifli vakit geçirebilir? Çocuklarınız için evde sıkılmadan vakit geçirme rehberi

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerimize kapandığımız şu günlerde, hiç şüphesiz ki en çok sıkılanlar çocuklar oluyor. Peki aileler evlatlarının evde sıkılmadan zaman geçirmesi için hangi yötemleri izlemeli. Sizler için araştrıdık...

Birlikte yemek yapmak

Mutfak, kuşkusuz ki çocuklarla keyifli vakit geçirmek için en ideal ortamlardan biri. Çocuğunuzla birlikte yemekler yapabilir, tatlılar hazırlayabilir ya da yeni tarifler keşfedebilirsiniz.

Puzzle Yapmak

Yetişkinler için keyif verici, dinlendirici bir uğraş olan puzzle, çocukların rengarenk dünyalarında da önemli bir role sahip. Öyle ki uzmanlar puzzle’ı tamamlayan çocukların karışık parçalardan bir bütün oluşturmasının keyfini yaşadığını ve kendine olan güvenlerinin arttığını söylüyor. Puzzle, bu yönüyle çocukların duygusal-sosyal gelişimine olumlu yönde katkı sağlıyor.

Renkli Hediyelik Kartlar Hazırlamak

Çocuğunuza en yakın arkadaşlarına hediye etmek için kart hazırlaması konusunda destek olmaya ne dersiniz? Bunu yapmanın çok kolay bir yolu var. Üzerinde yıldız figürü olan bir taslak bulup, kartuşsuz ve çok düşük maliyetle baskı imkanı almayı sağlayan yazıcı ile çıktı alabilirsiniz. İçerisinden çıkan mürekkep ile üç yıla kadar baskı alıp net ve canlı renkler elde edebilmek de oldukça mümkün. Gelelim bu kartı nasıl yapabileceğinize… Çıktı aldığınız yıldız figürünün olduğu yeri, yıldızın içi boş kalacak şekilde kesin. Boş kalan bölüme, kağıdın arka yüzünden bir parça jelatin koyun ve bantlayın. Biraz ışıltı ekleyin. Jelatinin üstüne sim dökün, üzerini beyaz bir kağıtla kapatıp kenarlarından bantlayın ve çocuğunuzla hazırladığınız hediye hazır!

Çocuğunuzla Film İzlemek

Çocuğun gelişim dönemine uygun filmler izlemek, çocuk ve ebeveyn için eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra, hayata dair önemli paylaşımların yapıldığı bir fırsata dönüşebiliyor. Çocuklar seyrettikleri filmlerdeki kahramanlarla özdeşim kurarak, kendilerini onların yerine koyup, kısa süreliğine duygusal değişim yaşarlar. Filmler aynı zamanda çocuklara kendilerinden farklı olan insanları tanıma fırsatı verir, tolerans ve anlayış gelişimlerine katkıda bulunur.

Kitap Okuma Saatleri Düzenlemek

Büyüme evresinde çocukların hayal dünyalarının zenginleşmesine yardımcı olan kitaplar, onların ufkunu genişletirken, duygusal gelişimlerine, düşünme becerilerine katkı sağlıyor. Çocuğunuzla birlikte kitap okumaya gün içinde zaman ayırarak bu aktiviteyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Okuma yaparken çocuğun ilgisini takip etme; çocuğa sorular sorma; tekrar yaptırma ve hikâyeyi zenginleştirme gibi yöntemlerle kitap okumayı paylaşımlı hale getirmek mümkün.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı