• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin'den gerilimi tırmandıracak çıkış: ABD kargaşa ve sefalete sürüklüyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki varlığını değerlendiren Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD’nin bölgede istikrar ve güvenliği sağlamaya değil, sadece kendi çıkarlarını savunmaya yönelik olduğunu ifade etti.

2020-02-15 12:41:00 -
Çin'den gerilimi tırmandıracak çıkış: ABD kargaşa ve sefalete sürüklüyor

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD’nin Ortadoğu’daki eylemlerinin istikrar ve güvenliği sağlamaya değil, sadece kendi çıkarlarını savunmaya yönelik olduğunu ifade etti.

"ABD Ortadoğu’yu sonsuz kargaşa ve sefalete sürüklüyor"

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamada, “ABD onlarca yıldır Ortadoğu’da kaç savaş başlattı? Bu savaşlar ne kadar zarar verdi? Ortadoğu halkının başına ne dertler açtı? Ve tüm bunlar Ortadoğu’daki güvenliği sağlamak için mi? ABD’nin yaklaşımı sadece güvenlik ve istikrarın sağlanmasını desteklememekte kalmıyor, tam aksine bölgeyi sonsuz kargaşa ve sefalete sürüklüyor” ifadelerine yer verildi.

‘Çin her türlü çabayı gösteriyor’

ABD’nin ‘Ortadoğu ülkelerine yarar sağlamayıp aslında sadece kendi çıkarlarını koruduklarını’ söyleyen bakan, aynı zamanda Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve bu bölgedeki ülkelerin istekleri doğrultusunda Ortadoğu'da güvenlik ve istikrara katkıda bulunmak için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.

Reuters’ta yer alan habere göre; Çinli diplomat, Pekin'in Ortadoğu ülkelerine 1.8 bin kişilik barış gücü gönderdiğini ve 10 yıldan fazla bir süredir Aden Körfezi'nde deniz taşımacılığının güvenliğini sağladığının altını çizdi.

‘Ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı güvenlik sistemi’

Vang, Pekin’in ayrıca Ortadoğu’daki güvenliğin ele alındığı bir forum düzenleyerek, orada soğuk savaş anlayışının geride bırakılmasını ve ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı güvenlik sisteminin kurulmasını önerdiğini kaydetti ve ekledi:

“Bence uzun vadeli ve sağlıklı güvenliğin garantisi, sadece ve sadece askeri güce dayalı olan caydırıcılık değil, ülkeler arasında karşılıklı güven tesis etmek ve ortak çıkarları temelinde karşılıklı yararları entegre etmektir.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

cengizhan

bu doğu türkistandaki zulmü görmüyor herhalde abd neyse çinde aynı
 • Yanıtla

Misafir

İkinizinde birbirinizden farkiniz var mı al birini vur ötekine yamyamlar insanların kaybettiği kandan beslenen vampirler
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı