Seçim 2019 Sayfası

CHP’den skandal PYD açıklaması! "Siyasi bir oluşum, YPG'den ayrı tutulması gerekir"

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, “Türkiye’nin de PYD/YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç göstermesi gerektiğine inanıyoruz. O da şudur; PYD bildiğiniz gibi siyasi bir oluşumdur.” dedi.

08 Kasım 2018 Perşembe 17:03
CHP’den skandal PYD açıklaması! "Siyasi bir oluşum, YPG'den ayrı tutulması gerekir"

 İsmail Uğur  Ankara 

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz ve AB Uyum Komisyonu üyeleri, Meclis’te AB’ye üyelikle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamasında Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini çağdaşlaşmanın bir gereği olarak gördüklerini belirten Çeviköz, “Bu nedenle AB’ye tam üyelik perspektifine sahip çıkıyoruz.” dedi. Basın toplantısı sonrası soruları da cevaplayan Çeviköz, ABD’nin PKK ile YPG arasında ayrım yaptığını vurgulayarak, “Türkiye’nin de PYD/YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç göstermesi gerektiğine inanıyoruz. O da şudur; PYD bildiğiniz gibi siyasi bir oluşumdur.” dedi.

İktidarın AB’ye tam üyelik istediğini düşünmüyoruz

Çeviköz, “Ancak bugün Türkiye-AB ilişkilerinin ağırlık merkezinin ve ekseninin kaydığını düşünüyoruz. Mülteci krizi bağlamında AB’nin Türkiye'den beklentilerinin olması ve AKP yönetiminin vize serbestisi gibi ucu açık vaatleri iç kamuoyunda göz boyamak için kullanması AB-Türkiye ilişkilerinin ana iskeletini oluşturan Kopenhag Kriterleri, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi temel değerlerin önüne geçti. İktidarın AB’ye tam üyelik istediğini düşünmüyoruz.” dedi.

CHP müzakerelerin devam etmesini istemektedir

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Avrupa Birliği müzakerelerinin devam etmesini desteklediğini belirten Çeviköz, “AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın Türkiye ile üyelik görüşmelerine son verilmesi çağrısı hepimizin malumudur. Zaten buzluğa kaldırılmış olan üyelik görüşmelerine AB Komisyonu üyesi Hahn’ın dediği gibi karşılıklı çıkarlar doğrultusunda son vermek doğru olmaz. Hahn’ın üyelik yerine gerçekçi stratejik ortaklık şeklindeki önerisine Türkiye, Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusunda kararlı olduğunu göstererek gereken cevabı vermelidir.” şeklinde konuştu.

Suriye’de ABD ile görüş ayrılıklarımızın kalkmasını arzuluyoruz

Son zamanlarda ABD ile Türkiye arasında da değişik ilişkiler olduğunu gördüklerini ifade eden Çeviköz şöyle devam etti: “Önce Menbiç’te ortak devriye kararı alındığı ilan edildi. Bundan hemen sonra bu defa Amerikalı askerlerin YPG ile ortak devriye yaptıkları görüldü. Bunun ardından PKK’nın üç elebaşı hakkında ABD tarafından başına ödül konuldu ve bunların yakalanmasının beklendiği dile getirildi. Ancak bunun hemen ardından da ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi, YPG’yi bir terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı. PKK’yı ise bir terör örgütü olarak gördüklerini açıkladı. Herşeyden önce Türkiye ABD ilişkilerini fevkalade önemsiyoruz. Elbette Suriye’de şimdiye kadar olan görüş ayrılıklarımızın da en kısa zamanda ortadan kalkmasını arzu ediyoruz.”

PYD siyasi bir oluşumdur

“ABD’nin PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığını itiraf ettiği bütün açıklamalarında görülüyor.” diyen Çeviköz, sözlerini şöyle sürdürdü: “PKK yöneticilerine konuşmuş olan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor bizim anladığımız kadarıyla. YPG ile ilgili ABD’nin tutumunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkiye’nin de PYD/YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç göstermesi gerektiğine inanıyoruz. O da şudur; PYD bildiğiniz gibi siyasi bir oluşumdur. YPG ise onun bir askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görülse bile bugün Afrin’de Türkiye’nin Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar alıyoruz. Üstelik Rusya’da PYD’nin bürosu olmasına rağmen biz sadece ABD’nin YPG ile olan ilişkilerini eleştiriyoruz. Ancak Rusya’nın PYD ile olan ilişkisi hakkında herhangi bir eleştiride bulunmuyoruz. Bu dürüst bir yaklaşım değildir. Hükümetin en kısa zamanda bu konuda dürüst bir yaklaşım içine girmesini bekliyoruz.”

Gündemimizde Ezan tartışması yok

CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın Türkçe ibadetle ilgili başlattığı tartıştamanın hatırlatılması üzerine de Çeviköz şunları söyledi: “CHP’nin gündeminde Ezan ile ilgili veya Ezan’ın anadilde okunmasıyla ilgili herhangi bir tartışma yoktur. Bu CHP’nin içinde olmayan bir tartışmadır. Bir milletvekilimizin şahsi görüşlerinden ibarettir. Onun şahsi görüşleri üzerinden CHP’ye bir eleştiri yöneltilmesi ve bunu fırsat bilerek CHP’nin sanki tek partili rejime geri dönmek istiyormuşçasına bir özlem içinde olduğu vurgularının yapılması fevkalade yanlıştır.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe 17:03

YORUM YAZ

 • MuhsinMuhsin5 ay önce
  chp seçmenleri...oldukları için problem yok . .
 • yücelyücel5 ay önce
  CHP = terör örgütü
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge pi...i abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır (gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.
 • GaziGazi5 ay önce
  CHP sahibinin ağzıyla konuşmuş. Şaşırdık mı? Söz konusu CHP ise, tabiki hayır.
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  Haçlı işgalcilere göz kırpıyor, devir akp yi böl ülkeyi denektir bu. Chp asla milli olmadı olamaz , CHP bin içini ilk günden boşaltıp siyonistleri köşe başlarına diktiler. Siyonistlerin bazılarını Alevi bekdaşi diye bize yutturmaya çalıştılar, hacı Bektaşi Veli’yi Mevlana’yı ve yunus Emre’yi kendi amaçlarına alet etmeye çalıştılar. Kısmen başarılı da oldular. Artık ne Alevi ne Sünni kardeşler bu oyuna slet olmuyor, barış özgürlük ve huzur istiyoruz, hepsi bu. Chp bitmiştir.
 • ahmetahmet5 ay önce
  AÇIK AMERİKAN AĞZI CHP Yİ SUÇÜSTÜ YAPTI!...ÖSO ya terörist de, HDP yi meclise taşı, FETÖ arguımanları ve kasetleriyle dedikodu-yalan-hakareti siyaset belleyin, genel başkan danışmanları vs FETÖ cü coksın eski vekiliniz Halkbank VE hakan Atila yargılamasında Amerikan/FETÖ kumpasına yardım etsin.... SAHİ SİZ KİMSİNİZ, ATATÜRK BU HALİNİZİ GÖRSE NE YAPARDI SİZE
 • engineerengineer5 ay önce
  suriye kuzeyinde kürdistan kurulur, salih müslim c.başkanı olur, pyd seçimleri kazanır, türk müteahhitler suriye kürdistanında taahhüt işleri yapar, petrolü boruyla akdenize taşır para kazanırız.
 • vatandaşvatandaş5 ay önce
  biz chppkyazınca birileri rahatsız oluyor,işte haber gerçek bal gibi ortada.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019