CHP'den İş Bankası cevabı: Ahlaka aykırı

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, partilerin İş Bankası'ndaki hisseleriyle ilgili açıklama yaptı. Özel, "Özel hukuku, genel hukuk kuralları aşamaz. Vasiyet ettiğinde o vasiyete karşı kanun çıkartamazsın." dedi.

11 Ekim 2018 Perşembe 22:55
CHP'den İş Bankası cevabı: Ahlaka aykırı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel, partilerinin İş Bankası'ndaki hisselerine ilişkin, "Bizim uyguladığımız kısım, İş Bankası'na yönetim kurulu üyesi veriyoruz, hisseleri düzgünce temsil ediyoruz, bankanın iyi kararlar almasına katkı sağlıyoruz, parayı da Türk Dil ve Türk Tarih Kurumuna yolluyoruz bir kuruşuna dokunmadan" dedi.

 

"Kanun teklifleri geliyor"

TBMM basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Meclis'te geçiş üstünlüğüne sahip kanun tekliflerinin görüşüldüğünü iddia ederek, 17 Ağustos tarihinde kendilerinin gönderdiği emeklikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifinin komisyona sevk edilmediğini söyledi. Özel, "Milletvekillerinin kanun teklifleri adeta Kapıkule Sınır Kapısı'nda kilometrelerce kuyruk oluşturan tırlar gibi bekletilirken, öbür taraftan geçiş üstünlüğüne haiz kanun teklifleri geliyor. Albayrak bunu itiraf etmişti; 'Kalkınma Bankası'nın kanununda değişiklikler yapıyoruz. Kalkınma Bankası'nı yeniden yapılandıracağız. Ekim ayı başında da Meclis'e yollayacağız' demişti. Oysa yollayamazdı. Artık bakanlar kanun teklifi yollayamıyorlardı. Ama kanun ve Anayasa'nın arkasından dolaşarak elden Mehmet Muş'a, Mehmet Muş'tan Meclis Başkanlığına, ışık hızıyla komisyona, komisyondan Meclise ve Kalkınma Bakanlığı kanunu değişti" ifadelerini kullandı.

Özel, Kalkınma Bankası hisselerinin 5 TL'den 51 TL'ye çıktığını da aktardı.

"Vasiyette altı madde var"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İş Bankası'ndaki hisselerine ilişkin olarak Özel, Atatürk'ün vasiyetini gösterdi. Özel, "Atatürk kendi elleriyle yazmış. Bunu yeterli görmemiş, benden sonra gelen birileri bu Atatürk'ün vasiyeti değildi der, bugünleri görmüş, bir de gitmiş bunu daktiloya çektirmiş, altına damga pulunu bulmuş, bunu hukuken kimsenin itiraz edemeyeceği hale getirmiş. Vasiyette altı madde var. Atatürk'ün tercihi, İş Bankası hisselerinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne bırakılmasıdır. Elimizde Sayıştay raporları var. Atatürk vasiyetini bırakmış, bir kısmını biz uyguluyoruz, bir kısmını Recep Tayyip Erdoğan uyguluyor. Bizim uyguladığımız kısım, İş Bankası'na yönetim kurulu üyesi veriyoruz, hisseleri düzgünce temsil ediyoruz, bankanın iyi kararlar almasına katkı sağlıyoruz, parayı da Türk Dil ve Türk Tarih Kurumuna yolluyoruz bir kuruşuna dokunmadan. Sayıştay raporu, Türk Dil Kurumu 2017 yılında İş Bankası'ndan 146 milyon TL para aldı. Hesaplarında 1,5 milyar TL var. Bu paranın 18.5 milyon TL'sini harcamışlar" dedi.

 

"Karşı kanun çıkartamazsın"

Vasiyetin özel hukuk alanına girdiğini kaydeden Özel, "Özel hukuku, genel hukuk kuralları aşamaz. Vasiyet ettiğinde o vasiyete karşı kanun çıkartamazsın. Anayasa, yasa, ahlaka aykırı bir iştir" diye konuştu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ekim 2018 Perşembe 22:55

YORUM YAZ

 • NİHALNİHAL5 ay önce
  Tabiki ahlaka aykırı ne güzel Tunceliler temsil ediyor istediğine kredi verdiriyorsun istediğini reklamlarda oynatıyorsun Alibora gibi vasiyet bahane gelsin paralar şahane tabiki ahlaka aykırısen ahlaktan anlamıydın CEHAPE ahlak nerde sen nerde HADAPE ile birlikte oh oh
 • ahmet yükselahmet yüksel5 ay önce
  sen hangi ahlaktan bahsediyorsun.CHP ahlakından ise zaten temelinizde bu milletin ahlakına muhalefet ve küfür vardır.Vasiyet ne vasiyeti o uyduruk kağıt vasiyet değil VAZİYETTİR. diyelim ki vasiyettir.Kimin malı kime vasiyet edilmiş hibe edilmiş.Dayının manastırdaki çiftliği satılıp onun parasıyla kurulan işbankası mı CHP ye hibe edilmiş yoksa HİND müslümanlarının HİLAFET ve İSLAM kurtulsun diye kadınların bile ziynetlerini satıp gönderdikleri 200 bin altınla islamı yıkmak için FAİZ kurumu işbankası hisseleri mi devredilmiştir. SORALIM bunun ahlak neresinde.Hala siz yakın tarih yalanlarının arkasından bu milleti soyacağınızı sanıyorsanız o geçti artık.haramzadelik devriniz sona eriyor.Biraz da çalışın işci dostu sosyalist burjuvalar.
 • ibrahim aydemiribrahim aydemir5 ay önce
  müslümanlarin parasi ile banka kurup chp ye teslim etmek ve baska partiler 3,5 kurusla ayakta kalmaya calisirkensizinkiahlakimi oluyor? milletin parasini millete devretmek yapilan ahlaksizligi gidrmektir.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  şimdiden chpkk nın etekleri tutuşmaya başladı. çünkü iş bankası chpkk dan alınırsa bu chpkk nın yıkılışı demektir.çok sürmez chpkk diye bir parti kalmaz içinde bir kişi bile bulamazsınız. daha dün adnan keskin deniz baykalla kapıştıydı. ne zaman iş bankası yönetim kuruluna geçti sesini soluğunu kesti. adnan keskinin kardeşi öldüğünü duydum cemil keskin en son beyazıt şubesinin müdürüydü. kardeşide cihanser keskin sendika genel başkanının yardımcısıdır. varın anlayın iş bankası munzam sandık% 40 (çalışanların hisseleri sendika yönetiminde) ve chpkk nın %28 hissesiikili nasıl paslaşıp içerde ne goller atıyorlar denetleyin görün. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır. chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir.
 • sefik uzunersefik uzuner5 ay önce
  kim cikarmis bu kanunu serefsiz chp li
 • halil45halil455 ay önce
  chp de ahlak varmiki türkiye düsmanlariyla kol kola
 • meltemb41meltemb415 ay önce
  anayasanın hangi maddesinde bir partinin bankası olur yazıyor işinize gelmedimi ahlaka aykırı eehortumunuz kesilecek paniğiniz bundan
 • BIRINSANBIRINSAN5 ay önce
  ATATÜRKÜN COK AMA COK EL YAZILARI VAR AH SU KORUMA KANUNU VAR YA DÜNYADA "2DEVLET VARDIR HALEN MEZARDAN YÖNETILIYOR BIRISI KOMINIST KORE IKINCISI NERDEYSE TAMAMI MÜSLÜMAN OLAN TÜRKIYEMIZ HANI KEMALIST CAGDAS LAR MARDASLAR IN BIR YALAN SÖZÜ VAR BU CAGDAYA BU CAGDA TÜRKIYENIN ATASI KORUMA KANUNUYLA KORUNUYOR DEVLET HALEN MEZARDAN YÖNETILINIYOR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019