Casusa gözaltı için izin mi alacaktık

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizine dair ilk kez yaptığı değerlendirmede çok sert ifadeler kullandı.

11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29
Casusa gözaltı için izin mi alacaktık

MUHAMMET KUTLU / ANKARAAK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizine dair ilk kez yaptığı değerlendirmede çok sert ifadeler kullandı. Konuşmasına “Hafta sonu maalesef ABD, müttefiklik ilişkimizle bağdaşmayan bir karar aldı ve ülkemize vize vermeyi askıya aldığını duyurdu” diyerek vize krizini hatırlatarak başlayan Yıldırım şöyle devam etti: “Türkiye’deki ABD misyonları ve personelinin güvenliğine yönelik taahhütlerimizin sorgulanmasından dolayı esef duyuyoruz. Geniş güvenlik tedbirleri en kuvvetli şekilde devam ediyor. Kısa süre önce İçişleri Bakanlığımıza gelen bir yazıda ABD elçiliklerinin, misyonlarının güvenliklerinin artırılması yönünde bir talep var. Bu talebi memnuniyetle karşılayıp tedbirleri artıracağımızı büyükelçiliğe bildirdik. Elçiliğin verdiği cevap bizim güvenlik sorunumuz yok, düşüncenizden dolayı teşekkür ediyorum. Hal böyleyken vizeleri askıya alma gerekçesi çelişkidir. Türkiye kabile devleti değildir, bize yapılanın misli ile karşılığını veririz. Saatler sonra aynı şekilde aynı ifadelerle gereğini yaptık, karşılığını verdik” 

“BEYEFENDİLERDEN İZİN Mİ ALACAĞIZ?”

ABD’nin vize kararının konsolosluklara büyükelçiliklere gelen insanların sayısını asgariye düşürmek gerekçesine bağlanmasını inandırıcı bulmadığını belirten Yıldırım, “Ancak kafalarının arkasındaki nedenin, gerçek nedenin ne olduğunu da söylemekte, ifşa etmekte gecikmediler. Onu da söyleyiverdiler. Neymiş efendim, FETO soruşturması kapsamında Amerikan misyonlarında çalışan bazı kişiler hakkında hukuki süreç başlatmışız. E ne olmuş? Türkiye bir hukuk devleti suç işleyen veya suç isnadı yapılan Amerika’nın misyonunda olması ona bir ayrıcalık mı getirecek? Yani beyefendilerden izin mi alacağız? Onların icazetini mi alacağız? Bunu söylerken lafın nereye gideceğini de düşünün” dedi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018