• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çarpıcı açıklama: Türkiye İslam dünyasında lider konumda

Başkan Erdoğan'ın İslam dinine ve Müslümanlığa olan bağlılığını takdir ettiklerini belirten Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu Başkanı Toygonbay Abdıkarov, Türkiye'nin İslam dünyasında lider konumda olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-10-21 22:15:00 -
Çarpıcı açıklama: Türkiye İslam dünyasında lider konumda

 

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu Başkanı Toygonbay Abdıkarov ile görüştü.

Görüşmede, Kırgızistan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, "Türkiye'deki kardeşlerinizin selamlarını size getirdim. Çünkü biz, her Kırgızistan'ı düşündüğümüzde bin sene önceki atalarımızı hatırlıyoruz." dedi.

Erbaş, Türkiye ile Kırgızistan'ın birçok ortak noktada birleştiğini belirterek, Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu Başkanlığı ile iş birliğini geliştirmek istediklerini ifade etti.

Bu topraklarda yetişen çok büyük alimlerden hala istifade etmeye çalıştıklarını kaydeden Erbaş, "İnşallah yarın Özgen'de İmam Serahsi adına yapılan cami ve külliyemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu külliye, hem pek çok insanın ibadet etmesine vesile olacak hem de bunun dışında din eğitimi ile ilgili, vaaz ve irşat ile ilgili pek çok faaliyetin yapılmasına vesile olacaktır" diye konuştu.

"Türkiye'nin, İmam Serahsi Camisi'ni inşa etmesi tarihimizin bir olduğunun göstergesidir"

Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu Başkanı Abdıkarov da Türkiye Diyanet İşleri Başkanı'nı karşılamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın selamını iletiyoruz" dedi.

"Türkiye'nin, İmam Serahsi Camisi'ni ve külliyesini inşa etmesi tarihimizin bir olduğunun göstergesidir" ifadesini kullanan Abdıkarov, Türkiye'nin dini alanda çok büyük tecrübeye sahip olduğunu ve Diyanet İşleri Başkanlığının bu tecrübesinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Abdıkarov, Türkiye'nin İslam dünyasında lider konumda olduğunu, Erdoğan'ın da İslam dinine ve Müslümanlığa olan bağlılığını takdir ettiklerini belirtti.

Görüşmede, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ve Bişkek Din Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk de hazır bulundu.

Erbaş, görüşmeden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaptırılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 2018'de açılan Bişkek Merkez İmam Serahsi Camisi'nde cemaate akşam namazı kıldırdı.

Erbaş ve beraberindeki heyet, yarın Kırgızistan'ın güneyindeki Özgen şehrine geçerek, Türkiye Diyanet Vakfınca inşa edilen İmam Serahsi Camisi ve külliyesinin açılış törenine katılacak ve bölgedeki din adamlarıyla bir araya gelecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE İNŞASINI YAŞATACAĞIZ TÜM DÜNYAYA OSMANLI GİBİ GELİYORUZ
 • Yanıtla

Serdar

Reis dünya beşten büyüktür deyip dünya mazlumlarına sahip çıktıkça ve ekonomik saldırılar karşısında ülkenin büyümeye devam edip beklenen çöküş yaşanmadıkça dışarıdaki büyük itler ve içerideki finoları kuduruyor yeni bir hamleyi ortaya sürüyorlar. Merkez Bankası faiz indirdiğinde dolarda beklenen aşırı yükselme olmayınca Pariste hemen bir karar alınıp Türkiye kara parada gri listeye alındı açıklaması yapıldı. Ne yaparsanız yapın alçak oğlu alçaklar, mazlumların dualarıyla Allah bu milletin yanındadır ve yardımcısıdır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23