• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çantada 100 milyar dolarlık ticaret de var

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında görüşülecek konulardan biri de ikili ticari ilişkiler olacak.

Yeniakit Publisher
2019-11-12 11:53:00 - 2019-11-12 11:54:05
Çantada 100 milyar dolarlık ticaret de var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la Washington’daki randevusundaki gündeme gelecek konulardan biri de ikili ticari ilişkiler olacak.

Yeni yatırımlar ile projelerin de ele alınacağı toplantıda Türk ve ABD’li iş adamlarının daha fazla iletişim halinde olması için kurulması gereken mekanizmalara dikkat çekilecek.

Yaptırımların her iki tarafa da fayda getirmeyeceği vurgulanacak. Ayrıca ürün alım satımını kolay kılacak vergi indirimlerine, teşviklere ve kredi paketlerine değinilecek.

Bakanlar da gidiyor

İkili ticareti arttırmaya iştahlı olan Trump’a ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yaptırım paketinin taşıdığı riskler anlatılacak. Bu riskleri ortadan kaldırmak ilave önlemler alınması talep edilecek. Washington’da önemli temaslarda bulunacak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakan Ruhsar Pekcan tarafından ise ABD’li yetkililere skandal yaptırım paketinin iptal edilmesi çağrısı yapılacak.

Türkiye ile ABD hükümetleri ve iş dünyası sivil toplum kuruluşları (STK) ikili ticareti beşe katlamak için seferber oldu. Bu kapsamda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi‘nce (TAİK) tarafından çalışma başlatılmıştı. Ekonomi yönetiminin, odaların ve üretici ile ihracatçı örgütlerinin de katkı sunduğu çalışmanın sonuçları eylül ayında Türkiye’yi ziyaret eden ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a sunulmuştu. Söz konusu ayda New York’ta da yol haritası hazırlanmış, teknik çalışma grubu oluşturulmasına karar verilmişti. Bu çalışma grubunun yürüttüğü faaliyetler Erdoğan ile Trump görüşmesinde öne çıkacak konu başlıklarından biri olacak.

Hedef rekora yürümek

Öte yandan; 100 milyar dolar ticaret hedefi için otomotiv, makine, mobilya ve mücevherin de aralarında bulunduğu 12 stratejik sektör belirlendi. 8 ayda 20 milyar dolara varan ihracatıyla ön planda olan otomotiv sektörü, ABD’ye satışlarını arttırmak için önemli hamleler yapıyor. Bu hamleler verilere de olumlu yansıyor. Nitekim ABD’ye ilk 7 ayda yapılan otomotiv ihracatı yüzde 14 artarak 631 milyon doları aştı. Bu ülkeye 2020’de daha çok otomotiv ürününün yollanacağı, ihracatın rekora yürüyeceği tahmin ediliyor.

Tanıtım ve satış başarılarıyla takdir toplayan makine ihracatçıları, ABD’yi radarlarına aldı. Ülkeye senede 1,3 milyar dolar tutarında ürün yollayan ihracatçılar, bu rakamı 2 milyar dolara yükseltmenin gayretinde. Heyette yer alacak olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da savunma işbirliğiyle ilgili temaslarda bulunması bekleniyor.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23