Büyük soygun! Milyarlarca dolarlık altını gizlice kaçırdılar

Birleşik Arap Emirlikleri'nin her yıl Afrika'dan milyarlarca dolarlık altını kayıtsız olarak Dubai’ye taşıdığı ortaya çıktı.

25 Nisan 2019 Perşembe 09:59
Büyük soygun! Milyarlarca dolarlık altını gizlice kaçırdılar

Afrika kıtasından her yıl milyarlarca dolar değerindeki altının, yasa dışı yollarla Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındığı ortaya çıktı. 

Analiz yayınlandı

Reuters’in hazırladığı analiz sonucu ulaşılan verilere göre BAE, 2016 yılında Afrika’dan 15.1 milyar dolarlık altın ithal etti. Bu sayı 2006 yılında 1.3 milyar düzeyinde oldu. 

Altınların kaydı bulunmuyor

Ancak 2016 yılında 446 ton altın ithal eden BAE, 2006 yılında sadece 67 ton ithal etmişti.Afrika devletlerinin ihracat kayıtlarında bu altınların büyük bir kısmının kaydının bulunmadığını aktaran Reuters, konuyla ilgili görüş aldığı beş farklı ticaret ekonomistinin, “Afrika’dan ayrılan büyük miktarlardaki altın, onları çıkaran devletlere vergi ödenmeden kıtayı terk ediyor.” dediğini aktardı.

İlk sırada Çin varken birden BAE çıktı

Afrika kıtasından çıkan altın rakamlarıyla BAE’ye giren altın rakamlarını karşılaştıran Reuters; 2015 yılında dünyanın en büyük altın ithalatçısı konumunda Çin’in bulunmasına rağmen 2016 yılında BAE’nin, Çin’de iki kat daha fazla altın ithal ettiğini öğrendi.

25 ülke bilgi vermedi

BAE’nin, 2016 yılında 46 Afrika ülkesinden altın ithal ettiği görülmesine rağmen 25 ülke; BM veri tabanına ihracat yapıldığına dair bir bilgi göndermedi.

Rakamlar örtüşmüyor

Buna karşılık BAE, söz konusu 25 ülkeden 7.4 milyar dolarlık altın ithal ettiğini açıkladı. Kalan 21 ülkenin BAE’ye gönderdiklerini açıkladıkları altın rakamlar da BAE’nin ithal ettiğini açıkladığı rakamlarla örtüşmüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 09:59

YORUM YAZ

 • ÖmerÖmer27 gün önce
  Altın meselesi bu kadar basit mantıkla çözülmez.Azcık dikkatli bakınca anlarsınız.Kaçak falan yok güçlu güçsüz ilgili ilgisiz meselesi...
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı27 gün önce
  ABD'nin kankası bunu yapar. BAE kendini küçük ABD olarak görmekte ve hırsızlıkta, yağmada sabotajda, casuslukta kankasından geri kalmamaktadır.Bunlar Modern zamanın deniz korsanları gibidirler. Her zaman bunlara karşı uyanık olmak lazım.
 • SinasiSinasi27 gün önce
  Yazıklar olsun ALLÂH sizi bildiği gibi yapsın Sizi cani hırsızlar...Bu devletlerin ismi hepsi açıklansın..Bence 1.Sırada Fransa, Amerika İngiltere ve Almanya olması lazım...ama bu BM her şeyi gizliyor..
 • hakhak27 gün önce
  ey gidi günler eyyy. daha dün gibi suriye fatihi sünni ülkeler bu gün kalı bıçaklı düşmaneee gaye hak olmayıncasonuçta böyle olur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019