Seçim 2019 Sayfası

Bunun adı namussuzluk! ABD medyasından 'yuh artık' dedirten Türkiye yalanı

ABD tarafından Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik savaşın medyadaki aktörlüğünü haber sitesi Bloomberg üstlendi. Bloomberg döviz kurlarında yaşanan dalgalanmayı Türkiye'nin en güçlü olduğu bankacılık sektörüne bulaştırmak için adeta elinden geleni yapıyor.

12 Ağustos 2018 Pazar 11:53
Bunun adı namussuzluk! ABD medyasından 'yuh artık' dedirten Türkiye yalanı

Bloomberg, cuma günü aşırı dalgalanma nedeniyle bankaların saniyelik kapatmasını sektörde ciddi bir sorun çıkmış gibi "Dolar talebini karşılayamayan bankalar BDDK ile acil toplantı yapacak" şeklinde asılsız bir haberle dünyadaki yatırımcılarına duyurdu. Haber anında sosyal medyada 2001 krizine benzetilerek algı operasyonlarına dönüştü.

Ajansa yalanlama ise gecikmedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Finansal Kurumlar Birliği ajansın sabah saatlerinde geçtiği toplantı haberinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Edinilen bilgilere göre, haberle ilgili kamu kurumları inceleme başlattı.

Türkiye'nin yaşadığı kur saldırısından medet uman bir başka medya kuruluşu da Financial Times. Geçmişte de defalarca algı operasyonlarının merkezinde yer alan gazete, önceki gün TL'nin aşırı değer kaybetmesinde önemli rol üstlendi. Financial Times, Avrupa Merkez Bankası'nın Türkiye'de faaliyetleri olan BBVA, BNP Paribas ve UniCredit gibi bankaların TL'deki zayıflık nedeniyle Türkiye riskinden endişelendiği belirtti. Ancak haber Avrupalı bankalar tarafından yalanlandı.

BALTALAMAK İSTİYORLAR

Peki neden yapıyorlar? Çünkü Türkiye'de bankacılık sektörü şu anda en güçlü sektörlerden biri. 2001 krizinden sonra Türk bankacılık sektörü ciddi yapısal dönüşüm yaşadı. Son dönemde Türkiye'nin yakaladığı siyasi istikrar ve güçlü yönetimin de etkisiyle sektörün bilanço büyüklüğü 3.7 trilyon liraya ulaştı. 2000'li yıllarda devleti fonlayan bankalar artık 2.5 trilyon liralık bir kaynağı ekonomiye aktarıyor. Kredilerin aktiflerdeki payı yüzde 64. Sorunlu kredilerin oranı yüzde 3'ler civarında.

BLOOMBERG'İN İLK HABERİ DEĞİL

İşin garip tarafı bu Bloomberg'in ilk dezenformasyonu da değil. Geçmişte de ajans yalan-yanlış haberleriyle Türkiye aleyhtarı kampanyaların başını çekiyordu. Hatırlayın, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararı resmi açıklama yapılmadan önce de ABD'nin haber sitesi Bloomberg'e sızdırılmış, abartılı imalarla kamuoyuna yansıtılmıştı. 2011'de de ajans, Japon finans kuruluşu Nomura ve IMF ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlere imza atmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ağustos 2018 Pazar 11:53

YORUM YAZ

  • Ali AydınlıAli Aydınlı8 ay önce
    Belliki ABD medyasıda yalancılığı, meslek edinmiş (...)
  • ferhat ferhat 8 ay önce
    Fox tv nin haberinin yalan olduğu kanıtlanmamıştır.Türk bankalarının döviz sıkıntısı yoktur demekle yok olmaz.Madem Adı Türk Bankaları (Ayrıcahangi Türk bankası memleket te5 tane Türk bankası kalmadı satıla satıla ) olan bankların döviz sıkıntısı yok neden dış bankalardan akreditasyon işlemiyapıyorlar. ? Gidin bir bankadan 100 binUSd isteyin sıkıntı var mı yok mu anlarız
  • Ahmet TanerAhmet Taner8 ay önce
    Koskoca devletin savcılarına, yargısına, güvenlik güçlerine meydan okuyup, Türkiyeyi kaosa sürüklüyor ve bizde seyrediyorsak suç kimde?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019