• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu görüntü ‘Payitaht’a yakışmıyor! Ulu Hakan’ın eseri ihya bekliyor

Deha seviyesindeki siyaset anlayışının yanı sıra Osmanlı coğrafyasına ve ülkemize ciddi eserler kazandıran Ulu Hakan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın başlattığı imar faaliyetlerinin İstanbul Hadımköy’deki yansıması olan tarihi Askeri Hastane binası ihya edileceği günü bekliyor.

2020-02-18 13:51:00 - 2020-02-18 18:02:20
Bu görüntü ‘Payitaht’a yakışmıyor! Ulu Hakan’ın eseri ihya bekliyor

 Faruk Arslan  İstanbul 

Osmanlı coğrafyasında sürdürdüğü kalkınma faaliyeti kapsamında ülkemize ciddi eserler kazandıran Ulu Hakan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın ‘payitaht’ şehrindeki emaneti yıllardır mahzun halde. İstanbul Hadımköy’deki 129 senelik tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi binası çürümeye terk edilmiş vaziyette. Abdülhamid Han tarafından Osmanlı’nın kahraman askerine hizmet vermesi için 1891 senesinde inşa ettirilen, 1985’e kadar aslına uygun olarak kullanılan yapı 2012’den bu yana ıssız durumda. 2012 senesine kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kışla olarak kullanılan tarihi eserin mülkiyeti Sağlık Bakanlığı’nda bulunuyor.

Ecdadın emaneti

Tarihçi Yazar Hasret Yıldırım, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda ciddi vazifeler üstlenen Abdülhamid Han’ın yadigarı Hadımköy Askeri Hastanesi’nin restorasyonu için yetkililere çağrıda bulundu. Yıldırım, hastanenin günümüzde kapı ve camlarının kırılmış, peteklerinin ise sökülmüş halde olduğunu anlattı. Tarihçi Yıldırım, “Senelerdir çürümeye terk edilen bina, 2018 senesinde sosyal medyada gündem olmasıyla hatırlanmış, küçük bir temizlik sonrası eski günlerine geri dönmüştü. Harabeye dönmüş yapının restorasyonu için ‘Valilik tarafından, zemin etüdü ve gerekli projeler hazırlanmaya başlandı’ denilse de, değişen hiçbir şey olmadı” ifadelerini kullandı.

En kısa sürede ihya edilmeli

Sultan Abdülhamid Han’ın anlaşılmaya çalışıldığı böyle bir zamanda O’nun emanetinin bu hali, hepimiz için bir zûldür” diyen Hasret Yıldırım, şöyle devam etti: “Ecdada, ecdadın eserlerine sahip çıkmak, bu ülke topraklarında yaşayan herkesin boynunun borcudur. Dünya-ahiret, Sultan’ın teveccühüne lâyık olmak varken, bu manzara utançtan başka bir şey değildir.

Tarihi hastanenin temeli böyle atıldı

Ulu Hakan’ın eserleri arasında yer alan Hadımköy Askeri Hastanesi’nin temelinin atıldığı 18 Ağustos 1887 tarihine ilişkin belge Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda bulunuyor. Osmanlı kumandanlık merkezi olan Hadımköy’de Abdülhamid Han’ın emriyle inşasına başlanılan yapı ile ilgili Yıldız Sarayı’na yazılan telgrafta şu ifadeler yer alıyor: Huzur-i Âlî-i Hazret-i Sadâret-penâhi’ye Çatalca ciheti kumandanlık merkezi olan Hadımköyü’nde inşası muktezâ-yı emr u ferman-ı hazret-i Padişahîden bulunan Askerî Hastahanesi’nin ne suretle vaz’-ı esasına mübâşeret ve bu sırada cümle tarafından da’avât-ı hayriyet-âyât-ı hazret-i Hilâfet-penâhî tekrar ve tilâver olunduğu ifadesine dair Kaza-i Erbaa Mutasarrıflığı’ndan meb’us telgrafnâme leffen arz u takdim kılınmadığın ol bâbda.

28 Za. Sene [1]304 ve fî 6 Ağustos sene [1]303 [18 Ağustos 1887}

 

 

 

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hercai

Eski haline getirilip Huzur evi kurulmali.
 • Yanıtla

gökhan

ulu hakan dediğiniz kaç km kare ülke toprağı kaybetmiş.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı