Seçim 2019 Sayfası

Brunson'un Türkiye'deki gizli görevi ortaya çıktı

Casusluk gerekçesiyle ev hapsinde tutulan ABD'li papaz Andrew Brunson'un Türkiye'nin işgali için istihbarat topladığı ortaya çıktı. Hazırlanan iddianamede Brunson'un Türkiye'deki akaryakıt istasyonları, demiryolları hatları ve demiryolları çalışanları hakkında istihbarat topladığı öğrenildi.

13 Ağustos 2018 Pazartesi 08:20
Brunson'un Türkiye'deki gizli görevi ortaya çıktı

ABD’li rahip Andrew Brunson'ın Türkiye’de dini görevi altında istihbarat çalışmaları yürüttüğü, hatta işgal planı hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 52 sayfalık iddianamede yer alan bilgilere göre, ABD’nin Ankara’daki büyükelçisi Frank Ricciardone olduğu dönemde, PKK’lılar, FETÖ’nün sivil imamları, Suriyeli mülteciler, İsrailliler, misyonerler, CIA ajanları, ABD’li asker emeklisi istihbaratçılardan yararlanılarak istihbarat çalışması yürütüldü.

CIA AJANLARI İŞ ÜSTÜNDE YAKALANDI

Hürriyet’ten Sedat Ergin'in yazısına göre, bu kişiler arasında CIA ajanı olduğu ileri sürülen bazı kişiler açıkça isimleri verilerek kayda metinde geçiriliyor. İddianamenin ana eksenini oluşturan gizli tanık ‘Dua’nın ifadesinde adı ‘CIA Ankara Bölge Şefi’ diye geçen Jason Griffen’e tam yedi kez atıf yapılıyor. Birçok isim Amerikan istihbaratı adına çalışmakla suçlanıyor.
Yeni Şafak'ın haberine göre, iddianamede gizli tanık ‘Dua’nın ifadesi üzerinden yürüyen akış içinde Amerikan tarafınca yürütülen ve rahip Brunson’un da ilişkili olduğu “casusluk faaliyetleri” arasında olası işgal ve kaos ortamlarında yararlanmak amacıyla Türkiye’deki benzin istasyonları ve demiryolları hakkında bilgi toplamaya dönük çalışmalar da yer alıyor.

TCDD ÇALIŞANLARI FİŞLENDİ

Bu çerçevede, kiliseye giderek Brunson ile gizlice görüşen Aysel Barışcan Alldredde ve kocasının “Akdeniz’deki benzin istasyonları gibi, olası bir savaş, işgal veya bir kaos ortamında işgal veya düşman kuvveti tarafından lojistik merkezler olarak kullanılabilecek, yakıt desteği sağlayabilecek, stratejik önem arz eden bu petrol istasyonları hakkında bilgileri derlediği”ne dikkat çekiliyor. İddianamede Amerikan istihbaratının Devlet Demiryolları’nda (TCDD) çalışan 700-800 görevlinin kimlik bilgileri ile ilgilendiği aktarılıyor.

DİRENİŞİ KIRMA PLANI

Bu çalışmayı 2009-2011 yıllarında Türkiye’de bulunan, ABD Özel Kuvvetler’den emekli albay Kenneth Abney’in yürüttüğü belirlendi. İddianamede “Ancak ülkenin bir şekilde işgal edilmesi durumunda, lojistik bir ulaşım ağı olarak demiryollarının kullanılması ve direniş gösterebilecek çalışanlar tarafından demiryollarının sabote edilmesinin önüne geçmek amacıyla ihtiyaç duyulacak mahiyette bilgilerin tespiti yapılmaktadır” ifadesi yer alıyor. İddianamede bilgilere göre, Alldredde gerek Abney hakkında ‘şüpheli’ sıfatıyla soruşturma yürütülüyor. İddianamede, rahip Brunson’un başında olduğu Diriliş Kilisesi’nin yanı sıra Mormonlar’ın öğretisini yayan “İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi” ve bu kiliseyi destekleyen LDS Vakfı’nın Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 08:20

YORUM YAZ

 • AlperAlper8 ay önce
  Ülkemizin ,İsrail,ABD,İngiliz,Alman vs. ajanları ile dolu olduğu ortada ama neden bu papazdan başkası yakalanamıyor?Duyumum mesai saatleri bitince ;İsrail konsolosluğuna ,yüzlerini kapatarak birileri giriyormuş, bunlar doğru mu?
 • turkturk8 ay önce
  VEOYUZDEN SALDIK YUNAN ASKERINIDE SALDIK TURK ADALET SISTEMI SARIMSAK GIBI
 • hakan tekinhakan tekin8 ay önce
  Daha önce yazdım buraya yine yazıyorum Osmanlıyı yıkmayı kiliselerden yönettiler buraları Türk istihbarat birimlerinin sürekli gözetim altında tutması gerekiyor yoksa tarih tekerrür eder. Ermeni dernekleri ve diğerleri kiliselerden organize edildi.
 • ......8 ay önce
  sen kimsin lan işgal edemezsinlan
 • eşref özbekeşref özbek8 ay önce
  bu kiliseleri tuva...e çevirelim.
 • ssseeessseee8 ay önce
  BU PAPAZIN DERHALVE DERHALEV HAPSININ IPTAL EDILMESI LAZIM ACILEN HAPISHANEYE SAAT 18,00 KADAR GÖNDER DEMEK NE OLUYORMUS GÖRSÜNLER GÖNDERIYORUM NEREYE HAPISHANEYE
 • DOST 09DOST 098 ay önce
  ABD HAÇLILARIN BAŞINA GEÇMİŞ KİŞNİYOR AMA HAYATININ HATASINI YAPIYORTÜRKİYENİNO BÖLGEDEKİ GÜCÜNÜ ASLAGÖZDEN KAÇIRMASIN O BÖLGETÜRKİYE OLMAZSA ABDVE İŞBİRLİKÇİLERİNİN MEZARI OLUR.
 • DOST 09DOST 098 ay önce
  BU ADAM ABD AJANI ASIN GİTSİN
 • erdoerdo8 ay önce
  türkiyeyi işgalemi, güldürmeyin insanı .biz istemessek ,onlar buraya turist olarak bile gelemez.
 • NihatNihat8 ay önce
  Cavur iti. Suartı pislik siyanist. Dünyayı berbat ettiniz şerefsiz insan dışı köpek.
 • sabisabi8 ay önce
  şu papazı diyorum, bi adıyamana götürseniz , bülbül gibi değil ama horoz gibi öter..bi şey etseniz..
 • nihatnihat8 ay önce
  bu adi herifi sultan ahmet meydanında idam edelim dünyaya örnek olsun
 • saddisaddi8 ay önce
  yahu lavranse yapılanı yapsanıza. fiili livata yani
 • gültekingültekin8 ay önce
  A.B.D. Papaz üstünden Türkiyeye saldırıyor .zira tüm hristiyanları ülkemize karşı kışkırtarak arkasına almayı,hemde kendi ajanlarını almayı hedefliyor.Yapmamız gereken bu adamın tüm pisliklerini dünyaya ifşa etmek,bu adamı verirsek ileride bu yolla istemedikleri şey kalmayacak.
 • BeKÇi_MuRTaZaBeKÇi_MuRTaZa8 ay önce
  bu istihbaratı toplamak darbe ile ilgili değil ki!Neden açık seçik yazılmıyor, bu bilgiler savaş ve işgal içingerekli bilgiler. $ operasyonunun ardından gelecek olan şey işgalve biz bu işgali onların yıkılması ve yok olması adına muazzam bir sinerji, ALLAH TEALA nın yardımı ile KAZANACAĞIZ. ELHAMDÜLİLLAH
 • KosovalıKosovalı8 ay önce
  Eğer bu yazılanlar doğru ise neden bu papaz cezaevinde değilde evinde
 • ihsanihsan8 ay önce
  onun için incirlik kürecik sonrada abd üstleri kapatılsın ajanları derdest edilsin
 • AKINCIAKINCI8 ay önce
  bunu asın

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019