"Brunson ve Kaşıkçı olayları gösterdi ki, Türkiye Ortadoğu'da hukukla hareket eden tek medeni ülke"

Gazeteci Nihal Bengisu Karaca, “hukuk kavramıyla düşünen” Türkiye’nin Brunson kararı ve Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı muamması üzerine dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

14 Ekim 2018 Pazar 10:22
"Brunson ve Kaşıkçı olayları gösterdi ki, Türkiye Ortadoğu'da hukukla hareket eden tek medeni ülke"

HaberTürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, Brunson ve Cemal Kaşıkçı olaylarını mukayese etti, Türkiye’nin halen Ortadoğu ve Orta Asya’da hukuk ile hareket eden tek medeni ülke olduğunu söyledi. Karaca, Brunson kararı ve Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı muamması üzerine dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

İşte Karaca’nın bugünkü, “Türkiye’nin yerine Suud’u koymaya kalkan Washington hepsini izliyor mu?” başlıklı yazsının ilgili bölümü:

Tablo şu: Bir tarafta ABD’nin öve öve bitiremediği ve “Ortadoğu’da tek Müslüman müttefik olarak bize yeter” dediği Suudi Arabistan var. Saray darbeleri ile kendi koyduğu teamüllere bile aykırı davranan, otoritesini ABD’den yaptığı satın alımlara borçlu olan bir hanedanlığın yönettiği bir devlet. Ki o Suud şu an muhalif bir köşe yazarını hunharca öldürme iddialarına karşı tatmin edici hiçbir cevap veremiyor. 

Diğer tarafta kendisine karşı darbe yapmaya kalkışmış bir grupla ilintisini tespit ettiği bir rahibi, iyi kötü yargılayan ve son kertede delillerle mütenasip bir cezaya çarptıran, en nihayetinde tahliye eden bir Türkiye var. Aynı zamanda Kaşıkçı cinayetini de, uluslararası hukukun gereklerini hiçe saymadan çözmeye çalışan bir Türkiye bu. Ki o Türkiye ile ilişkiler sürekli gerilse de, bir eşikte, bir noktada mutabakata varılabiliyor. 

ABD’nin ve diğer sözde uygar Batı’nın bu noktayı gördüğüne ama görmezden gelmeye /görünmez kılmaya çalışacağına eminim. İnşallah, Türkiye; Suud’la aşiret pazarlığı yapıp iş-ittifak kotaran ABD’nin yaptığı tercihlerin yanlışlığını Beyaz Saray’ın gözüne gözüne sokabilecek bir hazırlığa sahiptir. Zira Kaşıkçı ve Brunson vakaları, bütün olumsuz cihetleri ile beraber yeniden şunun altını çizdi: Türkiye, her şeye rağmen Ortadoğu ve Orta Asya’da “hukuk” kavramlarıyla düşünme, kritik yapma alışkanlığını yitirmemiş tek medeni ülke.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ekim 2018 Pazar 10:22

YORUM YAZ

  • Adem EvliyaAdem Evliya5 ay önce
    Bu tarz yorumlar oldukça banal! Batıyı onure eden ve geleneğimizi olumsuzlayan bir eleştiri tarzı...Türkiyeyi kardeş milletler üzerinden yükseltmeye çalışmak maalesef bir moda haline geldi. Bu tarz yorumlarla ne 1. Dünya savaşını, ne Kurtuluş Savaşını ne de Cumhuriyetin kuruluşunu sağlam ve gerçekçi temellere oturtamayız.Orta ölçekli bir bakışla önemli değerlendirmeler yapılmamalıdır!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019