• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Boğazlardan dönen savaş gemileri soruldu: Pentagon'dan dikkat çeken tavır!

Karadeniz'de askeri hareketlilik sürerken Pentagon Sözcüsü ABD Savunna Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Washington'un, 'Rusya'nın Karadeniz'e erişimi kısıtlama niyetinin farkında olduğunu' söyledi. Kirby, ABD'ye ait savaş gemilerinin boğazlardan geçişinin iptali hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Yeniakit Publisher
2021-04-16 23:46:00 -
Boğazlardan dönen savaş gemileri soruldu: Pentagon'dan dikkat çeken tavır!

ABD Savunna Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Karadeniz bölgesinde yükselen gerilime ilişkin açıklamada bulunarak, Rusya'yı hedef aldı.

Rusya'nın Karadeniz'e erişimi 'kısıtlama niyetinin' farkında olduklarını söyleyen Kirby, "Bu, (Rusya'nın) Ukrayna'yı zayıflatma ve istikrarını bozma yönünde süren kampanyasının net şekilde en son örneği olacak" dedi.

Pentagon Sözcüsü, "Rusya'yı bölgedeki gemilere yönelik tacizine son vermeye ve Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Ukrayna'da konuşlandırdığı kuvvetleri çekmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kirby, ayrıca ABD'ye ait 2 savaş gemisinin boğazlardan 14 ve 15 Nisan'da geçişinin iptal olması hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Gazetecilerin bu konu hakkındaki sorusuna Kirby, ABD'nin Karadeniz'de rutin olarak savaş gemileriyle operasyon yürüttüğü ve bunun sürdürüleceği yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü, belirli bir darboğaza giren ve çıkan operasyonel denizcilik faaliyetleri hakkında konuşmadıklarını dile getirdi.

Öte yandan yetkili, Washington'un Ukrayna'nın kendi toprakları üzerindeki egemenliğine olan 'tereddütsüz desteğini' yineledi.

Daha önce Rusya Denizcilik Ve Ulaştırma Bakanlığı, yabancı savaş gemileri için Karadeniz'in üç bölgesine erişimin 24 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında kısıtlanacağını duyurmuştu.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu ise, açıklamasında durumdan endişe duyduklarını dile getirerek, kararın 'gayri meşru' olduğunu söylemişti.

Lungescu, ayrıca adımın 'Rusya'nın daha geniş bir istikrarsızlaştırma tutumunun parçası' olduğunu iddia etmişti.

Kısıtlama; Kırım'ın batısını, Sivastopol'dan Hurzuf'a kadar uzanan kıyı şeridini ve Kerç yarımadasının açıklarındaki Opukskiy Doğa Koruma Alanı boyunca uzanan bir alanı, Rusya'nın karasularında bulunan tüm alanları kapsıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

karakelle

tırsıp kaçmış lar neyini izah etsinler
 • Yanıtla

barış pınarı

İt iti ısırmaz bakmayın siz onların birbirlerine hırladığına... Kendinize bakın kendinizi hazırlayın daima hazır olun bu ip... Ne yapacağı belli olmaz... Boğazdan döndükleri ni bilseydik buradaki KEMAL İDE yüklersik gemiye....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23