• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Biz dinimizi öğrenmeliyiz

Yavru Vatan’da yaşanan toplumsal, dini ve ahlaki sorunları STK’lar ve vatandaşlarla konuştuk. Milli ve manevi değerlerine bağlı gençler yetiştirmek ve onları Kıbrıs’ın kötü ortamından korumak için var güçleri ile çalışan STK’lar ile birçok vatandaş, kendi

Yeniakit Publisher
2013-04-30 19:57:00 - 2013-04-30 20:01:39
Biz dinimizi öğrenmeliyiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nabzını tuttuğumuz yazı dizimizin bu bölümünde, Yavru Vatan’da yaşanan toplumsal, dini ve ahlaki sorunlar ile Türkiye’den beklentilerini STK’lar ve vatandaşlarla konuştuk. Milli ve manevi değerlerine bağlı gençler yetiştirmek ve onları Kıbrıs’ın kötü ortamından korumak için var güçleri ile çalışan STK’lar ile birçok vatandaş, kendilerinin paradan çok manevi desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyerek, “Bize manevi anlamda sahip çıkın” dedi.
SANCAR: ÖĞRENCİLERİ KIBRIS’IN ORTAMINDAN KORUYORUZ
Türkiye’nin dört bir tarafından Yavru Vatan’a giden öğrencilere sahip çıkan KKTC Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı (Yar-Der) ve Çınar Yurtları Genel Başkanı Talip Sancar başkanı olduğu derneği, “Milli ve manevi değerlerimize her zaman sahip çıkan dini İslam’ın emrettiği şekilde yürümeyi şiar edinen bir dernek” olarak tanıttı. Dernek olarak KKTC’deki fakir, yetim ve yardıma muhtaç kimselere yardım etmekle beraber, Anavatan’dan gelen öğrencileri Çınar Yurtlarına aldıklarını ve onları Kıbrıs’ın ortamından koruduklarını söyledi.
“GENÇLERİN HELAK OLMASINI İSTEMİYORUZ”
Yurtlarında kalan öğrencilerin kumar, içki, alkol ve fuhşuyat gibi kötü alışkanlıklara bulaşmaması için var güçleri ile çalıştıklarını aktaran Sancar,  “20’li yaşlarda Kuzey Kıbrıs’a gelen, geleceğimiz olarak gördüğümüz gençlerin bu kötü yerlerde helak olup gitmelerini istemiyoruz. Bir insan kurtarabilir miyim biz onun derdindeyiz. Bu yurtlarda namaz kılınıyor, oruç tutuluyor, ilmihal dersleri yapılıyor. Biz milli ve manevi değerlerine sahip gençlik istiyoruz” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE BİZE SAHİP ÇIKSIN”
Türkiye’den de beklentileri olduğunu vurgulayan Sancar, “Bizim kimseden bir maddi beklentimiz yok. Bizim en büyük isteğimiz bize manevi açıdan sahip çıkılmasıdır. Bize kimse sahip çıkmıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine de buradaki Türk Büyükelçiliğine de kırgınız. Dolayısıyla gerekli manevi desteği bulamıyoruz. Biz burada yıllarca sol görüşlü Büyükelçiler ve Türk Hükümetleri tarafından dışlandık. Ama bugün ki hem Büyükelçilik hem Türk hükümeti bizim ideolojimize, bizim kafa yapımıza, bizim hareketlerimize, uyan bir yapıdadır. Ama ne yazık ki bu insanlarla diyalog kuramamamız çok manidar. Ben bu insanlarla diyalog kuramazsam kimle kuracağım. Lütfen bize sahip çıksınlar. Bunun altını defaatle çiziyorum. Akit gazetesi olarak bize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.
“BİZE MANEVİ DESTEKLERİNİ ESİRGEMESİNLER”
Çınar Yurtları Müdürü Abdullah Küçük ise şunları söyledi: “Çınar Yurtları milli ve manevi değerlere önem veren bir kurum olarak kuruldu. Yurdumuzda, Türkiye’nin 40 ilinden gelen öğrencilerimiz vardır. Burada her hafta ilmihal sohbetleri düzenleniyor, Kur’an bilmeyen arkadaşlarımıza ders veriyoruz. Namaz kılmayı bilmeyenlere öğretiyoruz. Bize manevi desteklerini esirgemesinler” diye konuştu.
“GÜZEL FAALİYETLERİMİZE DESTEK OLUN”
Kuzey Kıbrıs’taki yüzlerce öğrenciye sahip çıkan ESKAD (Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği) Genel Başkanı Ahmet Özkaya da, 1996 yılında Türkiye’den Yavru Vatan’a geldiklerini kaydederek, “İki tane yurdumuzla beraber 50 tane de evimiz var. Toplamda 400’ün üzerinde öğrenciye hizmet veriyoruz. Bizim buradaki en büyük amacımız Türkiye’den buraya gelen öğrenci kardeşlerimizi Kıbrıs’ın bozuk ortamından muhafaza etmektir. Amacımız onları milli, manevi ve ahlak değerlerine sahip çıkacak bir gençlik olarak yetiştirmek. Cuma, cumartesi ve pazar günleri burada konferanslarımız oluyor. Türkiye’den misafirlerimiz geliyor. Dini sohbetler, dini seminerler, Kur’an ve namaz öğretileri düzenliyoruz. 600’ün üzerinde Kıbrıslı öğrenci ile irtibatımız var. Bizim isteğimiz yaptığımız bu güzel faaliyetlere destek olunmasıdır” açıklamalarında bulundu.
“TÜRK YETKİLİLERDEN     YARDIM İSTİYORUZ”
Lefkoşa Yeni Sanayi Sitesi’nde yer gösterilmediği için yıllardır cami yaptıramadıklarını belirten esnaf Celal Doğan, “Bu sanayi sitesinde binlerce kişinin çalışmasına rağmen bir tane cami yok. Binden fazla imza topladık, birçok defa yetkilerle görüştük ancak ne yazık ki bir sonuç çıkmadı. Ben de geçici olarak dükkânımın üstüne kendi imkânlarımla mescid yaptım. Yaklaşık bir aydır burada namaz kılıyoruz. Ancak bu yeterli olmamakla birlikte bu çözüm değil. Biz kimseden para talep etmiyoruz. Bize sadece yer gösterilsin, biz sanayi esnafı olarak kendi camimizi yaparız. Bu konuda Türk yetkililerden yardım istiyoruz. Biz dinimizi yaşamak ve gelecek kuşaklara aktarmak için mücadele veriyoruz. Bize yardımcı olun” dedi.

YARIN: Derviş Eroğlu, müzakere ve
ambargolar konusunda gelinen noktayı ve çözüm önerilerini anlattı.

Erbakan, Denktaş’a gönderdiği mektupta ne tavsiye etmişti
İsminin açıklanmasını istemeyen bir Kıbrıslı, merhum Başbakan Necmettin Erbakan ile KKTC’nin merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş arasında geçen ve şahit olduğu bu anıyı şöyle anlattı: “2004 yılında ‘Annan Planı’ çerçevesinde adanın birleşmesi yönünde yapılan referandumda hayır oyu kullanan merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’a, merhum Başbakan Erbakan Hoca bir mektup yazdı. Mektup üzerine Denktaş’ın gözleri doldu. Nedenini sorduğumuzda Denktaş, 1974 Harekâtı sonrası Erbakan Hoca’nın kendisine buralarda İmam-Hatip yaptırılması, Kur’an kursu açılması gerektiğini yoksa yetişen gençliğin maneviyattan uzak olacağını ve bir zaman sonra bizi taşlayacağını söylediğini aktardı. Aradan geçen 30 yıl sonra yani 2004’de referanduma hayır dediği için gençler Denktaş’ın evine yürümüş, hatta taş atanlar bile olmuştu.”
 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23