Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır

Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının dağıtımına tüm hızıyla devam edilirken, TC kimlik numarası diye adlandırılan numara büyük bir gizem barındırıyor.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:20
Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır

Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının dağıtımına tüm hızıyla devam ediliyor. TC Kimlik Numarası diye adlandırdığımız bu numaralar aslında altın büyük bir gizem barındırıyor. Birçok kişisel veriyi bünyesinde barındıran yeni çipli kimlik kartlarında büyük bir sır daha var. T.C. Kimlik Numarası aslında her şeyi ortaya koyuyor. İşte kimlik kartlarındaki büyük sır...

Birçok kişi bilmiyor

Yeni kimlik kartı tüm hızıyla vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor. Peki bu kartların özelliklerini gerçekten ne kadar biliyorsunuz? T.C. kimlik numaranızın ilgili birçok vatandaşın hiç bilmediği gizli bir özelliği var.

Ancak TC Kimlik Numarası diye adlandırdığımız bu numaralar aslında gizli bir özelliğe de sahip. TC Kimlik Numarasını, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayı... Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunuyor. İlk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı veriyor.

Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı veriyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:20

YORUM YAZ

 • El-fellahi el-arabi el- hammudiEl-fellahi el-arabi el- hammudi1 ay önce
  breh breh...
 • El-fellahi el-arabi el- hammudiEl-fellahi el-arabi el- hammudi1 ay önce
  breh breh...
 • koyulhisarlımuratkoyulhisarlımurat1 ay önce
  kafası basmayan yorumcular bu rakamsal ifadeler kopyalanamazlığını ve hatalı verilere yol açmayacağını, takliti,sahteliği engeller
 • Şeref KazanŞeref Kazan1 ay önce
  Vay be insanlık tarihini değiştirebilecek bir gizem yumağı ne haber ama s.... gidin
 • Her koyuna bir numara Her koyuna bir numara 1 ay önce
  İyi düşünmüşler okadar kocabaş başıboş ne yapsın milleti mala çevirdiler ben TC vatandaşı olarak bunu kabul etmiyorum.
 • Ali BULUTAli BULUT1 ay önce
  Aynı paragraflari haberde sürekli tekrarlamak ve son paragrafta haberi vermek nasıl bir aklın ürünüdür? Bundaki amaç haberi uzatmak mi? Biz sizi uzun haber veriyorsunuz diyemi okuyoruz? Yada haber uzun olunca okuyaninizmi artar sanıyorsunuz? Doğru düzgün haber verin kardeşim ya
 • H.Hüseyin ALTINH.Hüseyin ALTIN1 ay önce
  Eeee n'olmuş yani, ne anlamalıyız bu çarp böl ve çıkartmalardan. Laf ola beri gele.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Eylul 2019