• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir siz eksiktiniz! İstemezükçülere onlar da katıldı

Türkiye'ye savunma, stratejik ve ekonomik alanlarda büyük katkı sağlayacak olan Kanal İstanbul projesine karşı çıkan istemezükçülere son olarak Türkiye İşçi Partisi de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hayalim" dediği Kanal İstanbul projesini akıl dışı bulduklarını söyleyen TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Bu, bir israf projesidir." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-01-14 16:27:00 - 2020-01-14 16:30:53
Bir siz eksiktiniz! İstemezükçülere onlar da katıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün TBMM'deki siyasi partilerin grup toplantılarında, Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki "işçi direnişleriyle" ilgili tek bir söz edilmediğini söyledi.

Türkiye'nin "büyük bir ekonomik krizin içinde olduğunu" öne süren Baş, "Devlet ihaleleri yandaş patronlara peşkeş çekiliyor. Ülke toprakları da petrol zenginlerine satılıyor. Diğer taraftan artan işsizlik, intihar eden işsizler, parası olmadığı için intihar eden genç öğrencilere tanıklık ediyoruz." diye konuştu.

"AK Parti'nin patronlara hizmet ettiğini ve işçilerin yoksulluğa mahkum edildiğini" savunan Baş, iktidarın işsizlik meselesini çözmek yerine "rakamlarla oynayıp sorunu görünmez kılmaya çalıştığını, insanların umutlarıyla oynandığını" ifade etti.

Baş, "Yüz binlerce öğretmen, sağlıkçı, diğer tüm alanlardan mezun gençler, tüm koşulları yerine getirmiş olmalarına rağmen ya kadro açılmadığı ya da açılan kadrolar mülakatlarda AK Parti yandaşlarına servis edildiği için işsiz kalıyor." iddiasında bulundu.

Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin tartışmalara değinen Baş, şunları söyledi:

"Kanal İstanbul Projesi'ni akıl dışı buluyoruz. Bu bir israf projesidir. Kendisini Kaf Dağı'nda sanan iktidarın ego yarışının bir parçasıdır. Bizim bir an önce bundan kurtulmamız gerekiyor. Bu projeyle ilgili hazırlanan raporlar karşısında iktidar 'çatlasınız da patlasanız da Kanal İstanbul'u yapacağız' diyor. Ortada bilim yok, toplumsal sorumluluk yok, toplumun çoğunluğunu ikna etme çabası yok; bu projede akıl yok. Ha taşa söylemişsin ha AK Parti'ye anlatmaya çalışmışsın. Bu iktidar akıl, bilim düşmanı olduğu kadar da çevre düşmanı. Bu rant projelerinden vazgeçip halk için yatırımlar yapılmalıdır. Çevre düşmanı, halk düşmanı yaklaşımdan vazgeçilmelidir."

Yalanları ellerinde patladı

Türkiye'nin dev projelerle çağ atlamasını hazmedemeyen, İstanbul Havalimanı ve 3. Köprü gibi dünyanın gıptayla baktığı birçok projeye karşı çıkan gerici zihniyet, son olarak Kanal İstanbul'u hedef aldı. Projeyi yaptırmamak için türlü iftiralar ortaya atan ve ısmarlama raporlar sunan zihniyetin yalanları da tek tek ellerinde patladı.

Turgut Özal'ı sözleri akıllara geldi

Türkiye'nin menfaatine olan her projeye karşı çıkan "istemezükçü" zihniyet, asrın projesi Kanal İstanbul'u yaptırmamak için de adeta kırk takla atıyor. Öte yandan istemezükçü zihniyetin bu tavrı akıllara merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açıklamalarını getirdi. Özal, yıllar önce istemezükçü zihniyet ile ilgili dikkat çeken bir analiz yaparak adeta bugünleri özetlemişti.

1993 tarihinde ebedi aleme irtihal eden merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, solakların bu tutumunu güzel özetlemişti. Özal, "Ben bir icraat yapacağım zaman sol kafaların yazdıklarına bakarım. Eğer hiç sesleri çıkmıyorsa o projeyi yapmam, rafa kaldırırım. Yarısının sesi çıkmıyor, yarısının sesi çıkıyorsa o projeyi yeniler, öyle yaparım. Eğer bütün solcular projeyi engellemek için yaygara yapıyorsa hiç kimseyi dinlemem, o projeyi aynen yapar ve bitiririm. Çünkü o proje memleket için hayırlara vesiledir" ifadelerini kullanarak solakların deyim yerindeyse ciğerini anlatmıştı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bu kim lan?

Bu kim ya, nasıl haber değeri oluyor?
 • Yanıtla

serdar

memurum işini bilir diyen özalı,bu millet unutmadı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23