Binlerce kişi merakla bekliyor! İşte EYT için düşünülen ‘model’

Son Başbakan ve AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın ‘İlgili bakanlığımız çalışma yapıyor.” Dediği EYT istemi için Finlandiya modelinin düşünüldüğü bildirildi.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 13:12
Binlerce kişi merakla bekliyor! İşte EYT için düşünülen ‘model’

 Serkan Çelik  Yeniakit.com.tr 

Son Başbakan ve AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım,“Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesiyle ilgili olarak seçimden önce ‘Biraz sabır’ demiştiniz, gelişme var mı?” sorusuna ‘İlgili bakanlığımız çalışma yapıyor.” Karşılığını verince Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu yeniden gündeme yerleşti.

Yıldırım’ın işaret ettiği Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda konu üzerinde çalışıldığını belirten uzmanlar, “Finlandiya Modeli” olarak bilinen yöntemle, Emeklilikle Yaşa Takılanlar meselesinin bir ölçüde çözüme kavuşturulabileceğini ifade ediyorlar.

Türkiye uzun süredir 'emeklilikte yaşa takılanlar' meselesini tartışıyor.

CHP’li Yaşar Okuyan’ın bakanlığı döneminde, Emeklilik şartlarının “müksetep hak kaybı”na yol açacak şekilde, hukuka aykırı olarak zorlaştırılmasıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı verilen büyük mağdur kitleleri oluştu.

Bu mağduriyetin son zamanlarda Ak Parti iktidarını devirmenin “araçlarından” biri olarak kullanılması da, siyasi yorumcuların sık sık dile getirdikleri bir durum oldu.

Binali Yıldırım’ın sözleri yeniden gündeme getirdi

Geçtiğimiz Cuma günü, namaz çıkışında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Binali Yıldırım, kendisine yöneltilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesiyle ilgili olarak seçimden önce ‘Biraz sabır’ demiştiniz, gelişme var mı?” sorusuna ‘İlgili bakanlığımız çalışma yapıyor.” karşılığını verdi.

Bu karşılık  Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu yeniden gündeme taşıdı.

Bakanlık Uzmanları: Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Finlandiya Modeli

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için model

Yıldırım’ın işaret ettiği Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda konu üzerinde çalışıldığını belirten uzmanlar, “Finlandiya Modeli” olarak bilinen yöntemle, Emeklilikle Yaşa Takılanlar meselesinin  önemli ölçüde çözüme kavuşturulabileceğini ifade ettiler.

Uzmanlar konu hakkında şunları söylediler:

“Yaş şartı düzenlemenin çıktığı 1999 sonrasında  yükseldiği için emekli olamayan çalışanların mağduriyetleri ortada. Bu mağduriyetlerin siyasi istismar malzemesi yapıldığı da ortada. Bu konuda çözüm arayışları devam ediyor.

 Almanya  veya daha çok Finlandiya modeli olarak bilinen model ele alınıyor. Finlandiya ve Almanya'da da emeklilik yaşı 65,  67, buralarda. Bizde ise 2008 sonrası için erkekte 61 kadında 58 yaş şartı bulunuyor.

 Finlandiya'da emekliliğine belli bir süre   kalanlara, alınacak maaş için her yıl yüzde 2 eksik maaş ödenmesi, yani bu maaştan emekli olunması uygulaması var. Kabul eden hemen emekli oluyor. Emekliliğine iki sene kalan yüzde dört , üç yıl kalan yüzde 6 daha az maaş ile emeklilik söz konusu oluyor. Finlandiya’da Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemek şartı ile maaşı eski durumuna getirme imkanı da var.

Kısa süresi kalanların sayısı?

Uzmanlar, Türkiye’de emekliliğine 4 yıldan fazla kalan Emeklilikte Yaşa Takılanlar çerçevesindeki vatandaşların sayısının 500 bin civarında olduğunu belirtiyorlar. Uzmanların verdiği bilgilere göre, emekliliğine 4 yıl kalan bir vatandaş, Finlandiya modeli uygulandığı takdirde yüzde 8 oranında az maaşla emeklilik hakkını kazanmış olacak. 3 yıl için ise bu oran yüzde 6 olacak. Emekli maaşı 2 bin lira olması gereken bir vatandaş, Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Finlandiya Modeli uygulandığında 1880 lira maaş alacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 13:12

YORUM YAZ

 • TeomanTeoman1 ay önce
  Olabilir
 • TamamTamam1 ay önce
  Millet vekili vebesleme akparti bürokratlarının özlük haklarımıza avrupadaki gibi yapalım
 • AtakanAtakan1 ay önce
  İnşallah
 • CanCan1 ay önce
  Muhalefetin elinden kurtarın bu insanları acil hem de
 • KartalKartal1 ay önce
  Yaparsa Akp yapar dedik inanmadılar son Başbakan yap da görsünler
 • YeşimYeşim1 ay önce
  Çok mantıklı Binali bey üstlendiği görevlerin hakkını veren bir lider bunu hayata geçirirse daha da güçlenir
 • Naz Naz 1 ay önce
  Mantıklı hemen hayata geçmeli
 • 50 yaş 50 yaş1 ay önce
  50 yaşdan önce emekli olayım
 • ömür dediğin bir gündürömür dediğin bir gündür1 ay önce
  Sistem Türkiye'de sadece ve sadece vatandaşın emeğinin karşılığını hiç etmek için,Vatandaşı alçaklık kompleksine sokmak için,iki yakası bir araya gelmemesi için,ailesini geçindirmeye çalışan babaların ailesine yetişememesi ve bozuk bir aile sisteminin oluşması için,başıbozuk gençlerin yetişmesi için oluşturulmuş bir sistem.Ülke yöneticilerinin,muhalefetin,Bürokratın,memurların,spekülatörlerin,vurguncuların,faiz lobisinin,hırsızların,yolsuzların hakkı bir tamam her dönem korunurken,sıra vatandaşa gelince yöneticiler vergi kaçıran patron pisikolojisiyle hareket ediyorlar.Bu işler mümkün değil düzelmez.Ahir zaman insanlarının durumunu okuyun.
 • tuzcutuzcu1 ay önce
  Gelsin Finlandiya modeli bir kişi kalmaz verir dilekçeyi....Ancak seçimden sonra yasalaşır şimdi yetişmez denirse hiç bir İstanbullu bunu yemez....
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Aklın yolu bir bizde katılıyoruz bu sisteme elin gavuru hakkaniyetli davranmışsiz onlar kadar olmıyomusunuz eğer böyle bir düzenleme olursa herkes destek verir hadi hayırlısı
 • MahmutMahmut1 ay önce
  iyi ki CHP var ülkemizde
 • yücelyücel1 ay önce
  Düşünülen buysa terbiyesizlik başka bir şey değil, gasp edilen emekliliği kafalarına göre işliyorlar zıkkım olsun
 • yorgunyorgun1 ay önce
  Bede 92 girişliyim bende mağdurumama hak 55 yaştan aşağı emekli demek ülkeyi batırmaktır kaldıramazlar ha hak hukuk varmı yok emekli olunca insanı tatmin edecek arkadaş 1200,1300 ne demekhakmı herkes 9aylık bu ülkenin vatandaşı iki türlü olacak en düşük 2500 TLen yüksek 3000 TL hak budur vesselam
 • hamido hamido 1 ay önce
  Bu işi çöz be reis, başkasından bu millete hayır gelmez.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Türkiye zengin bir ülke değil. Ancak çalışarak ülkemizi yükseltebiliriz. Birçok kalkınmış ülkeye göre emeklilik yaşımız düşük. Çalışmaktan neden bu kadar korkuyoruz. Ben de bir çalışanım. Devleti yönetenler bu gibi konuları seçim rüşveti olarak kullanmaktan vazgeçmeli. Imar barışı, sadece seçime has emekli ikramiyesi, ... Bunlar ahlaki değil. Yirmi sene önce bu davada neye yanlış dediysek hepsini bu gün kendimiz yapar hale geldik. Ciller'in İki anahtar, Demirelin kim ne verdiyse beş fazlası, soylemlerinden ne farkımız kaldı. Allah aşkına dünyevi kazanimlara şu davayı kurban etmeyin.
 • dertlidertli1 ay önce
  hadi artık çözün bu işi
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  o ülkelerde iş gücüne katılım oranı yüzde 70 lerin üstünde ve işsizli yüzde 5 lerde.o ülkelerde 65 yaşın üstündeki çalışanlar iş bulabilir. genç işsizlerin yüzde 25 lerde olduğu türkiyede 50 yaşın üstündeki çalışanların iş bulması zor. o ülkelerde enflasyonda yüzde 2 lerde bu nedenle avrupa ülkelerindeki model bize uymaz çalışanların aleyhine olur.
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Zaten çok maaş veriyorsunuz. İnsanlar harcayacak yer bulamıyor. Birde yüzdelikli kesinti yapın. 17 yıllık SSK emeklisiyim. 7200 gün den emekli olmuştum. 17 yıl sonra aldığım para 2400 lira. Ne çok değil mi? Ha bu arada çalıştığım sürede çoğu prim maaşım üzerinden yatmıştı. Özel sektör çalışanı da emeklisi de perişan.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Kanunu çıkaran Yaşar okuyanmı yoksa kriz döneminde ABD ab imf dayatmasıyla Kemal derviş liderliğinde DSP-ANAP-MHP nin kuruldaki onayıylamı çıktı dikkat ediyorumda sadece CHP Yaşar okuyan üzerine algı oluşturup adama küfürden tutun bedduaya kadar nalet edenlervar adamların okumaları kıt olduğu için Bilgi eksiklikleri var ne yazıkki yanlış bilgilendirilmekteler eylemlerinden oluşan vebal günah onlara ait değildir onlar bilgisizliklerinin az bir vebalini öderler yönlendirenler çoğunu Allah cahilleri sevmem ayeti bu nedenledir
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Reis yok dedi, bakan yok dedi, kim bu uzmanlar uyduruyor bunları? Seçim için mi bu uydurmalar?
 • Trabzonspor Trabzonspor 1 ay önce
  Eyt yi duzeltin oyumu ak partiye vermezsem şerefsizim.aksi takdirde oy yok.vesselam.
 • AlperAlper1 ay önce
  Kendileri 3 veya 4 dolgun maaş alan +bütün giderleri devletten karşılanan yönetici var mı?Varsa Bu işler yürümez,zaten bir çok kişi emekli olunca 1200 tl maaş alacak,yöneticilerin çay parası bile değil. Ekenominin durumu da ortada,seçim kazanmak için ,daha da berbatlastirildi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019