• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Binlerce insanın gözü bu haberde… Bugün Meclis’te görüşülecek

Binlerce askerin ve ailenin sabırsızlıkla beklediği yeni askerlik kanunu Meclis'te. Meclis, askerlik süresini altı aya indiren ve bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifini yasalaştıracak.

Yeniakit Publisher
2019-06-25 08:41:00 - 2019-06-25 10:09:13
Binlerce insanın gözü bu haberde… Bugün Meclis’te görüşülecek

Yeni askerlik sistemi TBMM karşısına çıkıyor. Uzun süredir tartışılan ve düzenlenen yeni askerlik sistemi bugün Meclis karşısında oylanacak.

Askerlik süresi kısalıyor

TBMM Genel Kurulunda, 25 Haziran Salı günü Askeralma Kanunu Teklifi'nin "yürürlük" ve "yürütme" başlıklı maddelerinin kabulünün ardından tümü oylanacak. Teklifin yasalaşmasıyla askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.

Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Milli Güvenlik Kurulunca gerekli görülen sahalarda, bakanlığın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

Yurt dışında en az 3 yıl süre ile fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilecek.

Askerliğini uzatanlardan Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca ilave ödeme yapılacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte askerlik hizmet süresini tamamlayan erbaş ve erlerin terhis tarihi, bölgedeki ulaşım imkanları dikkate alınarak memleketlerine sevk edildikleri tarih olacak.

İlkokula başlama yaşı düzenleniyor

Meclis Genel Kurulunda Askeralma Kanun Teklifi'nin yasalaşmasının ardından ilkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmen, sağlık personeli ve Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin kadroya atanabilmeleri için zorunlu hizmet sürelerini düşüren Bazı Kanunlarda ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için çalışma yapılacak.

Teklifin yasalaşmasıyla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkarılacak. İlkokul birinci sınıfa, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla indirilecek.

Sağlık Bakanlığında ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmesi için zorunlu hizmet süresi 4 yıla düşürülecek. Gerçek ve tüzel kişiler tarafından yemekli ve yemeksiz öğrenci yurtları ve buna benzer kurumlar açılması ve işletilmesi, yükseköğrenim düzeyinde Gençlik ve Spor Bakanlığının iznine bağlı olacak.

Komisyonlar toplanıyor

ALS, SMA ve Benzeri Hastalıkları Araştırma Komisyonu 26 Haziran Çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği, Türk Nöroloji Derneği, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği ile eczacı Burcum Uzunoğlu bilgi verecek.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma komisyonun çarşamba günkü toplantısında Türk Psikologlar Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu ile Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezinden Leyla Keser Berber sunum yapacak.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Suriyeli sığınmacı çocuklara verilen rehabilitasyon hizmetleri konusunda yapılan çalışmalara ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri dinlenecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ya sabır

Sn. Cumhurbaşkanım akparti bu kafayla giderse çok daha beter olur. Önüne gelene maaş bağlıyacağınıza emeklilikte yaşa takılanların derdini, isteklerini bir kez olsun dinleseydiniz bu hezimet inanın yaşanmazdı. 31Mart ta iş biterdi. Emeklilik maaşı bağlanma oranlarındaki adaletsizlik sizin döneminizde yapıldı. Adam yıllarca çalışıyor, emekli oluyor, maaş 950 TL ve ya 1000tl. Bu maaşla nasıl geçinecek insanlar. Çalışana emekçiye yeteri kadar vermediniz. Cimri davrandınız. 15Temmuz darbe girişiminde bu millet canını ortaya koydu. Hatta sizin millet vekilleriniz de bu milletin ayağının altı öpülesi diye methiyeler diziyorlardı. Ama sonuç millet hala zarzor geçiniyor. EYT lileri türemekle suçladınız, birkez olsun mahatap almadınız. Gelin bakalım derdiniz ne sıkıntınız ne demediniz. Bu kafayla giderseniz Allah muhafaza eski ANAP gibi olmaya mahkumdur AKP.
 • Yanıtla

Millet

YILLARDIR AK PARTİYE CUMHUR BAŞKANLIĞINA, BAŞBAKANLIĞA, MSB YE, VEKİLLERE YAZDIK 28 ŞUBAT MAĞDURU; O DÖNEM BASKILARINDAN DOLAYI TSK DAN ERKEN EMEKLİYE AYRILMAK ZORUNDA KALAN YADA İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALAN SUBAY VE ASTSUBAYLARA HAKLARI İADE EDİLSİN DİYE. CEVAP BİLE ALAMADIK YAŞ KARARLARI İLE ATILAN SUBAY VE ASTSUBAYLAR İÇİN ÇIKARILAN KANUNA DAHİL EDİLMELERİ YETERLİ OLACAK .DUYAN VAR MI TABİ Kİ YOK İŞTE SEÇİM KAYBETMENİN KÜÇÜKTE OLSA BİR SEBEBİ . AYRİYETEN BİNBAŞILARIN YILLARDIR MAKAM TAZMİNATI PROBLEMİ VAR ADAMLARI TABUR KOMUTANLIĞINA TAYİN EDECEKSİN AMA MAKAM TAZMİNATI VERMEYECEKSİN. OLMAZ MAKAM TAZMİNATLARI VERİLMELİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı