• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bilim Kurulu üyesi "tehdit çok yakına geldi" deyip uyardı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bazı illerde yoğun bakım servislerinin kapasitelerinin dolma aşamasına geldiğini, bu şekilde vaka sayılarının artmaya devam etmesi durumunda ise sorun yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. "Tehdit çok yakına geldi, hepimiz bunu çevremizde görüyoruz" diyerek vatandaşlara tedbirlere uyma konusunda uyarıda bulunan Özlü, "Etkili bir ilaçta yok piyasada o yüzden aşıdan başka çaremiz yok. En başta ben olmak üzere hızlıca aşılanmayı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-11-28 20:24:00 -
Bilim Kurulu üyesi "tehdit çok yakına geldi" deyip uyardı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, şu andaki rakamların 14 gün öncesini yansıttığını alınan kararların üzerinde ise henüz 1 hafta geçtiğini bu hafta gelecek verilerin daha sağlıklı olacağını söyledi. Özlü, alınan tedbirlerin vatandaşların sağlığı için alındığına dikkat çekerek, sorumsuzca davranan kişileri uyardı.

"Tehdit çok yakına geldi"

Özlü, "Toplumun bizi sağlık çalışanlarını düşünmesi lazım. işimizi kolaylaştırmaları gerek. Maalesef şöyle bir düşünce var. Örneğin; ben buna yakalansam bile atlatırım, gencim, kronik hastalığım yok demesinler. Son zamanlarda hiçbir kronik hastalığı olmayan yaşı da 50'nin altında olan çok sayıda kişide ağır seyredebiliyor yoğun bakım desteğine gerek duyabiliyor hatta vefat edebiliyor. Kimde nasıl seyredebileceği garanti değil" dedi.

Özlü, "Kimse kendisine güvenmesin, sonra üzülebilir. Her gün bir deprem oluyor. Birilerinin kardeşi, eşi, annesi-babası, birilerinin evladı ölüyor. Hanelere ateş düşüyor, bunu görmezden gelmek anlamsız. İlla ateşin bizim hanemize düşmesi, yüreğimizin yanması mı gerekiyor? Tehdit çok yakına geldi, hepimiz bunu çevremizde görüyoruz." ifadelerini kullanarak vatandaşları uyardı.

"Hızlıca aşılanmayı bekliyoruz"

Aşılanan kişi için sorunun ortadan kalkacağını ifade eden Özlü, "Aşı olduktan 15 gün sonra virüse karşı koruyuculuk kazanılıyor. Türkiye'de salgını durdurabilmemiz için 50 milyon kişiyi aşılamamız lazım. Bu da o kadar kolay bir iş değil. Hem aşıya ulaşmak hem de bunu uygulamak zaman alacak. Etkili bir ilaçta yok piyasada o yüzden aşıdan başka çaremiz yok. En başta ben olmak üzere hızlıca aşılanmayı bekliyoruz." dedi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

O aşıyı sen vurul bu virüse yakalananlara verdiğiniz günde 8 adet içilecek dediklerinizide size içirtmek lazım... insanlara kalp kırizine sokturuyorsunuz
 • Yanıtla

Mehmed

3. Faz denemeleri bitmemiş hazır olmayan bir aşıyı kullanmak ... Nasıl prof oldun ya da amacın nedir? Bill Gates'in projelerine mi hizmet ediyoruz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23