• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Biberin faydaları saymakla bitmiyor

Oldukça sık tüketilen sebzelerden biri olan biber, sağlığa birçok fayda sağlıyor. Özellikle C vitamini açısından oldukça zengin olan biber yorgunluk ve stresi önlüyor, sindirim rahatsızlıklarına birebir geliyor. Uzmanlar ise biberin sabahları çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. İşte detaylar...

Yeniakit Publisher
2020-05-28 05:53:00 -
Biberin faydaları saymakla bitmiyor

Vitamin ve mineral deposu olarak bilinen biber, özellikle C vitamini bakımından zengin olmakla beraber güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Güneşte kurutulup toz haline getirilerek pul biber veya karabiber olarak kullanılmasının yanı sıra birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Salata ve yemeklerin ana maddesi olan biberin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Uzmanlar ise, biberin sabahları çiğ olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Peki biberin faydaları nelerdir, sabahları çiğ olarak tüketildiğinde ne gibi faydalar sağlamaktadır? İşte detaylar...

Kahvaltıda çiğ biber tüketilmesi ne gibi faydalar sağlar?

Uzmanlar kahvaltıda çiğ biber tüketmenin sağlığa inanılmaz faydaları olduğunu söylemektedir. Sabahları çiğ olarak tüketilen biber vücudun gün boyu direncini arttırır, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Kahvaltıda tüketilen çiğ biber, besinlerle birlikte vücuda giren zararlı bakterilerin idrar ve dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca düşük kaloriye sahip olan biber, içerdiği yüksek lif sayesinde uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Bu özelliği ile birlikte kilo vermeye yardımcı olan besinlerdendir.

Biberin faydaları

- Güçlü bir antioksidan olması ile birlikte virüs ve bakterilerin vücuttaki etkilerini azaltır.

- Lif bakımıdan zengin olması sebebiyle güçlü bir enerji kaynağıdır ve uzun süreli tokluk hissi verir. Bu özelliği ile birlikte kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmeleri gereken bir besindir.

- Biber C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı korur.

- Biber sindirim rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir. En yaygın görülen kabızlık, gaz sıkışması ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerinin yaşanmasını önler.

- Biberin hafıza güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

- Cilt bakımına karşı da oldukça etkili bir besin olan biber, yaşlanma ve kırışıklığı azaltarak cildin dermis tabakasını yenilemeye yardımcı olur. Ayrıca akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı