Seçim 2019 Sayfası

Batı yine kirli planlar peşinde! Türkiye'ye karşı 18 bin kişilik güç

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği harekattan endişe duyan Batı, Suriye peşmergelerinin de içinde yer aldığı 18 bin kişilik yeni bir güç oluşturmaya çalışıyor. Sözde yeni gücün içinde PKK’nın yanı sıra İran ve Esed ile bağlantısı olanlar yer almayacak.

11 Ocak 2019 Cuma 15:41

GÖKSEL ÇAĞLAV/ANKARA

Türkiye ve ÖSO’nun Fırat’ın doğusunda bulunan YPG/PKK’yı bitirmek için başlatacağı harekat öncesinde batı yine kirli bir oyun oynuyor. ABD ve koalisyon güçlerinin, ABD’siz bir Suriye ortamında Türkiye sınırına peşmergelerden oluşan 18 bin kişilik yeni bir güç oluşturmaya çalıştıkları iddia edildi.

ABD, bir yıl önce, YPG’nin işgal ettiği bölgede, “Sınır güvenlik birimi” adı altında 30 bin kişilik teröristlerden oluşan bir ordu kurma planını ortaya atmıştı. Bu plan, Türkiye’nin girişimleri ve Zeytin Dalı harekatıyla yok edildi.
Batı koalisyonu da Fırat’ın doğusuna başlatılacak harekat öncesinde, yeni bir plan hazırladı.

Kürt konseyi kabul etmedi

Hain girişimde, ABD askerleri tarafından Irak’tan, Fırat’ın doğusuna taşının Suriye (Roj) Peşmergeleri’ninde bulunduğu 18 bin kişilik yeni bir ordu kurma planı var. Bu plan kapsamında Irak’ta bulunan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) silahlı kanadına bağlı, Suriye iç savaşından kaçarak Irak’a sığınmış peşmergelerden oluşturmayı hedefliyor. Irak’ta başta ABD olmak üzere birçok batılı ülke askerleri tarafından eğitilen 8 bin Roj peşmergesi bulunuyor. Plan içerisinde Suriyeli peşmergelerin yanı sıra PKK’nın Suriye kolu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) takma adını kullanan YPG de yer alacak. Yeni gücün içerisinde 10 bin YPG’li yer alacak. Ancak, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), bahsi geçen projenin koalisyon tarafından kendilerine iletildiği ve kendilerinin bu projeye sıcak bakmadığını açıkladı.

Hain planda PKK ve Esed hassasiyeti gözetiliyor. İsimleri Kandil, İran ve Şam yönetimi ile bir arada geçenlerin yeni güçte olmayacağı iddia ediliyor. Bu bağlamda yeni kurulan gücün terör örgütü ile bağlantısı olmadığı yalanıyla koalisyon güçleri tarafından Türkiye’ye kabul ettirilmeye çalışılacağı ifade edildi.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 15:41

YORUM YAZ

 • fellachfellach3 ay önce
  4 milyon suriyeli var güldürmeyinali
 • ismailismail3 ay önce
  okadar türlü türlü ap acik sekilde desteklerini verdikleri halde, Türkiye hic sesini cikartmiyor...tabiki teroristlere destek cikmaya devam ederler, onlara göre düsmaninin düsmani, dostlaridir..MIT de masallah hic uyumuyor, bir iki ders verici samar atayim demiyor... nasil bir MIT, ah ulan ah, ben mit'in baskadrolarinda olacaktimki......nasil alicengiz oyunlari oynanirmis, tüm batiya gösterirdim.. Türkiye malesef bir evin öksüz oglu gibi,,,sesini hic cikartmiyor..... sus pussenelerdir.satrancdada düsünerek oynamak iyidir, ama bukadarda yavastan hareket edilirse. uyuyakalirsin, rakibin taslari degistirir.. aynisi bugün icinde gecerli.agresifligini göster Türkiye !!!BEKLEME !!!
 • SevdaliSevdali3 ay önce
  Topu gelsin evvel Allah onunda ustesinden grliriz
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  peşmergelerden için onlara sahip çıkacaklar diyenler var fitne uykudadır uyandırana lanet olsun ne diyebilirim ki mülkün sahiplerinin böyle dediği yerde artık bana laf söylemek düşmez allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  inşallah peşmergelere kürt kardeşlerimiz ayağından sahip çıkıp kendinize ve ülkenize cahiliyye ölümü hediye etmezsiniz allaha emanet olun
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 3 ay önce
  Türkiye Batının Hain Planlarını Bozup Onlara Karşı Anti Plan Yapmalıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019