• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Batı ve uşaklarının yas günü

Dün, çevreci kılıfıyla faaliyet gösteren etki ajanlarının baskısıyla Türkiye’yi 50 yıldır nükleer güçten uzak tutan Batı’nın yas günüydü. Türkiye’nin, dün temeli atılan Akkuyu Santrali ile ilk defa bu arenada boy göstermesi karşısında nükleer gücü tehlikeli ve gereksiz olarak tanımlayan Batı, adeta nükleer santral deryası.

Yeniakit Publisher
2018-04-04 11:25:00 - 2018-04-04 12:52:48
Batı ve uşaklarının yas günü

Çevreci görünümlü etki ajanları vasıtasıyla Türkiye’yi yarım asır boyunca nükleer güçten uzak tutan Batı’nın yas günü. 50 yıldır nükleer sahadan uzak tutulan Türkiye, dün temeli atılan Akkuyu Santrali ile ilk kez bu arenada boy gösterecek. Türkiye’nin nükleer güç elde etmemesi için yıllardır uydurulan nükleerin tehlikeli ve gereksiz olduğu yönündeki Batı menşeli iddiaları ise Avrupa ülkelerindeki nükleer santral sayıları yalanlıyor. Uzmanlar, nükleer güç sahibi ülkelerin nükleerden vazgeçtiği iddiasının da koca bir yalandan ibaret olduğunu, inşa halindeki nükleer tesis rakamlarıyla ortaya koyuyor.

AVRUPA’DA ADIM BAŞI NÜKLEER

Dün temeli atılan ve 2023 yılında hizmete girmesi planlanan Akkuyu Santrali ile Türkiye’nin ilk kez bu arenada boy göstermesi karşısında nükleer gücü tehlikeli ve gereksiz olarak tanımlayan Batı, adeta nükleer santral deryası. Dünyada nükleer gücü tercih eden 30 ülkeden 14’ü Avrupa ülkesi. ABD ise dünyada aktif nükleer enerji santrali konusunda lider durumda. ABD’nin 99 Nükleer Güç Santrali (NGS) bulunuyor. Enerji alanındaki gücünü nükleerden alan ABD’de 3 nükleer santral daha yapılıyor. ABD’yi 58 NGS ile Fransa takip ediyor. Japonya’nın 42, Çin’in 38, Rusya’nın 35, G.Kore’nin 24, Kanada’nın 19 nükleer santrali bulunuyor. Türkiye’nin nükleer güç sahibi olmasına karşı çıkan Batı ülkelerinden İngiltere 15, Almanya ile İsveç 8, İspanya ile Belçika 7, Çekya 6, İsviçre 5, Finlandiya, Slovakya ve Macaristan 4, Bulgaristan ile Romanya 2, Hollanda ile Slovenya 1 Nükleer Güç Santrali’ne sahip. Ermenistan devletçiğinin dahi 1 tane nükleer santrali var.

SANTRAL GÜCÜNDE ABD VE FRANSA ZİRVEDE

Kişi başına düşen nükleer santral kurulu gücünde her vatandaşına 941 watt düşen Fransa lider durumda. Kişi başına 857 watt düşen İsveç ikinci sırada. Toplamda ise nükleer santral kurulu gücünde 99.869 MW ile ABD zirvede. Fransa’nın 63.130 MW, Almanya’nın 10.799 MW, İngiltere’nin 8.918 MW, İsveç’in 8.629 MW, İspanya’nın 7.121 MW, Belçika’nın 5.913 MW, Çekya’nın 3.930 MW, İsviçre’nin 3.333 MW nükleer santral gücü var. Türkiye’de temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali’nin kapasitesi 4800 MW olacak. Akkuyu’dan sonra devreye alınması planlanan Sinop ve İğneada NGS’leri ile 3 santralin toplam kurulu gücü 13.680 MW olacak. Böylelikle Türkiye, nükleer güç alanında Almanya, İngiltere, İsveç, İspanya gibi Avrupa ‘dev’lerini sollayacak.

‘DÜNYA VAZGEÇİYOR’ SÖYLEMİ YALAN

Nükleer güç sahibi ülkelerin nükleerden vazgeçtiği iddiası gerçeklerle bağdaşmıyor. Yenilenebilir Enerji Uzmanı Yalova Üniversitesi Öğr. Gör. Yahya Özdemir, mevcut süreçte14 ülkede nükleer santral inşa edildiğini söylüyor. Özdemir, “Ülkelerin nükleer enerjiden vazgeçtiği iddiası kesinlikle doğru değil. Şu anda 14 ülkede 68 nükleer enerji reaktörünün inşaatı devam ediyor ve 2030 yılına kadar 164 yeni reaktörün yapılması planlanıyor.” diyor.

10 MİLYAR DOLAR CEPTE KALACAK

Akkuyu ile startı verilen, Sinop ve İğneada NGS’leri ile nükleer sahada gücüne güç katacak olan Türkiye’nin büyük bir maddi külfetten kurtulacağının altını çizen Özdemir, şunları söylüyor: “Türkiye, nükleer enerji ile enerji ihtiyacındaki önemli bir açığı kapatacak. Akkuyu devreye alındığında mevcut elektrik tüketiminin yüzde 30’u nükleer santralden karşılanacak. Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santraller sayesinde Türkiye, 16 milyar metreküp doğalgaz ithal etmekten ve doğalgaza yıllık 10 milyar doların üzerinde para ödemekten kurtulmuş olacak.”

Özdemir sözlerini şöyle dürdürdü:

"Bu önemli yatırım 7/24 saat meteorolojik koşullardan etkilenmeden elektrik üretimi gerçekleştirebilmesinin yanında, yakıt fiyatlarında yaşanabilecek dalgalanmalar, elektrik üretim maliyetlerini de etkilemeyecektir. Diğer önemli avantajları işletme sırasında sera gazı salımı yapmayacağı, petrol ve doğalgaz gibi bağımlılık riski oluşturmamaktadır. Nükleer enerji halkasındaki üretim zinciri, bütünüyle değerlendirildiğinde sera gazı salımı konusunda da en temiz seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Fosil yakıtların yanmasıyla açığa çıkan karbon monoksit, karbondioksit, sülfürdioksit ve azotdioksit gibi sera gazı oluşumuna sebep olan bu zararlı gazlar, nükleer santraller çalışırken atmosfere salınmıyor. Türk şirketlerimiz birçok nükleer projelerde yer alıp belirli tecrübeleri kazandıktan sonra dünyadaki benzer nükleer santral projelerinde tedarikçi olabileceği şüphesizdir.

2023’te işletmeye alınması hedeflenen bu dev proje yatırımı sayesinde Türkiye’mizin rekabet edebilirliliği üzerine yeni bir dönemin küresel aktör olma yolunda çarpan etkisi oluşturacak bir sıçrama noktası oluşturacak. Yükselen Türkiye ekonomisinde inovatif ilk nükleer santral projesi durumunda olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşaatında, çok kişiye istihdam sağlanması ve projede yer alacak Türk şirketlerinin ekonomiye yaklaşık 10 milyar dolar arasında katma değer getirmesi bekleniyor."

FARUK ARSLAN

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23