Batı ile güçlü ilişkileri olan Daron Acemoğlu, neden bu kadar övülüyor?

Türkiye IMF gibi prangalardan kurtulup hürriyet mücadelesi yürütürken, liseden sonra eğitim hayatını Batı ülkelerinde sürdüren ve ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’de İktisat profesörü olan Daron Acemoğlu’nun Türk siyasetine sokulmaya çalışılması ve dünyanın en büyük ekonomisti gibi tanıtılması gözlerden kaçmıyor.

11 Temmuz 2019 Perşembe 12:22
Batı ile güçlü ilişkileri olan Daron Acemoğlu, neden bu kadar övülüyor?

 yeniakit.com.tr  Türk siyaseti, yeni parti iddialarıyla iyiden iyiye hareketlendi. AK Parti’den ayrılan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yeni siyasi parti kuracağına kesin gözüyle bakılan Ali Babacan’ın, kurucu ekibini toplayıp harekete geçmesi bekleniyor. Babacan’ın sağ eksenli partisini ekonomi temelleri üzerine atıp, oy devşirmek için ünlü ekonomistlerle çalışacağı da belirtiliyor. Bunlardan birisinin, Batı’da sağlam ilişkileri olan ve uluslararası finans merkezleriyle yakınlığı bilinen MIT Profesörü Daron Acemoğlu olduğu da konuşuluyor. Babacan’ın Acemoğlu’nu yakın markaja alması, Türk gazetecilerin Acemoğlu’nu açıkça övmesi, hatta Erdoğan’a ünlü ekonomisti kabineye alması için çağrıların yapılması; tüm bunlar yaşanırken Acemoğlu’na ABD’de yüksek unvanlar verilmesi gözlerden kaçmıyor. Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörü Daron Acemoğlu'na, 'MIT'in en yüksek öğretim üyeliği' sayılan 'Enstitü Profesörü' ünvanı verildi.

Türkiye IMF gibi prangalarını kırarak ayağa kalkmaya çalışırken, IMF ile tekrar görüşülmesi gerektiğini savunan tayfanın, Batı ile ilişkisi gözler önünde olan Daron Acemoğlu’nu Türk siyasetine sokmaya çalışması dikkat çekiyor.

Babacan’dan yakın markaj

Ali Babacan’ın, Daron Acemoğlu’na yeni partinin kurucularından olması için teklif götürdüğü belirtildi. Ekonomik taarruz altında olan Türkiye’de, AK Parti hükümetini ekonomiyle vurmaya çalışacağı söylenen Babacan’ın, Batı dünyasında tanınan Acemoğlu’nu yakından takip ettiği ifade edildi. Ali Babacan’ın birlikte hareket edeceği bilinen Abdullah Gül, 2013 senesinde cumhurbaşkanıyken Daron Acemoğlu’na ödül vermişti.

“Kabineye girebilir”

Türk medyası Acemoğlu’nun ismini sadece Babacan ile değil, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de anmaya başladı. Nagehan Alçı, geçtiğimiz günlerde yayınladığı köşe yazısında, Erdoğan’ın Daron Acemoğlu’na kabinede yer verebileceğini iddia etti.

IMF’i övenler Acemoğlu’nu istiyor

Babacan’ın Acemoğlu ile yeni parti kurmasını üstü kapalı bir şekilde destekleyen tayfanın, IMF’i övmesi de gözlerden kaçmadı. Hayatını -özellikle ekonomik olarak- Batı’dan bağımsız bir Türkiye idealine adayan merhum Necmettin Erbakan’ın kurduğu TV5’te, skandal ifadeler kullanılmış ve bu sözler büyük infiale neden olmuştu. Saadet Partisi’nin TV kanalı konumundaki TV5’e çıkan Karar yazarı İbrahim Kahveci, Türkiye'nin ekonomi politikalarını kötüleyerek yıllarca ülkemizi ve az gelişmiş onlarca ülkeyi sömüren IMF'nin sömürü çarkına çanak tutan ifadeler kullanmıştı. 

Hoca'nın kemikleri sızladı! Erbakan'ın televizyonunda IMF övgüsü

Karar, Babacan’ın AK Parti’den ayrılması ve yeni siyasi oluşumu destekleyen ifadelerle gündeme gelmişti.

Batı dostu Acemoğlu, neden Türk siyasetine sokulmaya çalışılıyor?

Daron Acemoğlu’nun sağ merkezli bir parti içinde siyasete sokulmaya çalışıldığı gün gibi ortada!.. Türkiye’nin boynundaki zincir, ayaklarındaki pranga olan IMF ile ‘borç’ muhasebesini kapadığı ve Batı’ya karşı hürriyet savaşı verdiği şu dönemde, uluslararası bağlantıları sağlam olan ve sürekli Batı’da eğitim görüp orada akademik kariyerini sürdüren Daron Acemoğlu’nun niçin siyasete sokulmaya çalışıldığı merak konusu oldu. Bu durum, "90'lı yıllardaki müflis devleti mi istiyorlar?" sorusunu akıllara getirdi. 

Daron Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi.

İngiltere’nin York Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Londra Ekonomi Okulu’ndan aldı.

1992-93 yılları arasında Londra Ekonomi Okulu’nda ders verdi.

1993'te ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) ders vermeye başladı.

MIT’deki akademik kariyerinin ilk yıllarında, iktisat alanındaki önemli yayınlardan biri olan The Economic Journal’da yayınlanan bir çalışması “1996 Yılının En İyi Makalesi” ödülünü aldı.

Daron Acemoğlu, 2000 yılında profesör unvanını aldı. 

Tam da Türk siyasetiyle ismi anılmaya başlandığı bu günlerde Acemoğlu’na, “MIT'nin en yüksek öğretim üyeliği” sayılan 'Enstitü Profesörü' unvanı verildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 12:22

YORUM YAZ

 • ÇARE SİZÇARE SİZ11 gün önce
  Böyle herkesi kucaklamaya kalkarlarsa, olacak iş, vitrinde bir iki mütedeyyin insan, oyları onlar toplasın, yönetim liberallerde olsun. Özal'ı da bu taktikle önce tuzağa sonra milletin gözünden düşürdüler.Davutoğlu İslamcı görünüyormuş, ondan uzak olacaklarmış. Ba ba ba... Oyu da biz Müslümanlar verelim olur mu? O ayaklar kokalı çok oldu, millet yemez artık. Boyner'i, Besim Tibük'ü, ABD'den getirilen Mehmet Ali Bayar'ı hatırlayın. Hatta Çiller, Yılmaz... Hep mütedeyyin insanlar oy versin, ipler bu beyzadelerde olsun denemeleriydi.Türkiye'de mütedeyyin, muhafazakar, demokrat, milliyetçi insanların AK Parti'den başka gidecek yerleri yok. O da Ak olmayı bıraktı, AKP oldu. Allah sonumuzu hayreyleye...
 • mevhibe inalmevhibe inal11 gün önce
  Bölgemiz MÜSLÜMANLARA, Türkiye TÜRKLERE bırakılamayacak kadar önemli!Haçlı ve Siyonistler için.Kapıdan, bacadan, cemaatlerden, sivil toplumlardan, partilerden sızmak isterler.....
 • ahmetahmet11 gün önce
  aynen..cok yerinde bir tespit-haber... dusunun her darbenin medya lobisi gazetecileri andiclamasiyla meshur IMF ci utanmaz-bitik Ozkok bile bu kisiyi C.Bsskanligi hukumetinin ekonomi kaptanligina onermisti... hayirdir!?!
 • ErenEren11 gün önce
  Adam Ermeni imiş. Amerika’daki Ermeni lobisinin de faal üyesi imiş diyelim. Siz anlayın
 • AlperenAlperen11 gün önce
  İsme bakınca tam bir yahudi ismi. Bir yahudinin Türk ekonomisineyapacağı katkı Türkiye’yi eskiden olduğu gibi İsrail’e bağımlı kılmaktır. Haçlı yahudi işbirlikçileri dizin asıl anacınızın ne olduğunu biz çok iyi biliyoruz
 • GalipGalip11 gün önce
  Yalandaroğlu, kaftancıoğlu, İmamoğlu, bu hemen acem, hemde oğlu, boşuna pohpohlamazlar yoksa. Millet yer mi? Tabiki de hayır? Şişirdikleriyle kalırlar, hatta ellerinde gümüleyebilir.
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU11 gün önce
  BU ÜLKEDE DARONLAR ÇOOOOK.BİR O EKSİKTİ
 • sukrusukru11 gün önce
  Ne demişti Amerikalı puştun biri.Biz içimizdeki hainleri çabucak yakalarız.Başka ülkelerin hainlerinide o ülkeye kahraman olarak kabul ettiririz.O ülkenin kahramanlarını da hain olarak gördürürüz.Adamlar daha nasıl açıklasın.Venezuelaya,Mısır'a,libyaya,Suudi Arabistan'a bakın herşey tam anlattığı gibi.
 • fatihfatih11 gün önce
  bildigin bir yahudi bu,izmirin yerli yahudilerinden...hani su ispanyadan kacan sabtayist islam düsmanlari.
 • Erdem Erdem 11 gün önce
  Desenize bir Kemal Derviş daha hazırlanıyor büyük kurtarıcı olacak öyle mi.
 • AgqAgq11 gün önce
  Daha ne ifade ettiğiniz belli değil cümleler düşük.Kopyala yapıştır.Eee ne diyorsunuz . Erdoğan da alabilir babacan da . Adam kıymetli.Ne var bunda kaliteli demek ki
 • Emine Altin Emine Altin 11 gün önce
  Yazinizda dediginiz gibi batinin elemani bati usaklari bizi tekrar batinin kolesi yapmak icin istiyordur
 • akinciakinci11 gün önce
  yeni bir kemal derviş vakıası...
 • VATANDAŞVATANDAŞ11 gün önce
  İkinci Kemal Derviş vakası olacak herhalde...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019