Başörtüsü düşmanı okul staj programından çıkarıldı

Okullarından staj için gönderilen başörtülü altı öğrenciyi kabul etmeyen Sevinç Abla okul Öncesi Eğitim Kurumu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin staj programından çıkarıldı.

19 Temmuz 2019 Cuma 10:15
Başörtüsü düşmanı okul staj programından çıkarıldı

 Çınar Demir  Ankara 

Önceki gün, okullarından staj için gönderilen başörtülü altı öğrenciyi kabul etmeyen Sevinç Abla okul Öncesi Eğitim Kurumu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin staj programından çıkarıldı.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde okuyan 3. sınıf öğrencisi başörtülü 6 öğrencinin staj yapmak için gittikleri anaokuluna alınmaması konusunda Akit’e açıklamada bulunan Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, “Her ne sebeple olursa olsun öğrencilerimizin ayrımcılığa uğraması kabul edilemez. Bu nedenle söz konusu eğitim kurumunu staj programımızdan çıkarmış bulunuyoruz” dedi.

Yaşanan bu durumdan büyük üzüntü duyduklarını belirten Hacettepe Üniversitesi şu bilgileri paylaştı: “Sosyal medyada Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü 3.Sınıf öğrencilerinden bir grubun 17.07.2019 tarihinde staj için gittikleri özel kuruma ‘başörtülü olmaları nedeniyle alınmadıkları" bilgisi üzüntü ile öğrenilmiştir.

 Öğrencilerimizin eğitim haklarından istifade edebilmelerini sağlamak ve mağdur olmamalarını temin etmek için, gün içerisinde başka kurumlarla iletişime geçilerek, derhal stajları başlatılmıştır.

Yapılan değerlendirme sonucu sözü edilen kurumda staj yaptırılması uygulaması da sonlandırılmıştır” bilgisini paylaştı.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 10:15

YORUM YAZ

 • uyan tcuyan tc29 gün önce
  yahu daha neler duyacağız yavrularımız kızlarımız okula baş örtüsü ile gitmiş okula alınmamış. yahu akp sen ne ayaksın ne iş yaparsın. tayyip uyuyormusun. oy zamanıda utanmadan oy istersin. 25 kuruşluk nayloncu partisiniz. şimdide deprem olacak ayağına , kentsel soygun şey dönüşüm altında soygun başlayacakmış duyuyoruz. 2023 çok yakın zaman göz açıp kapayıncaya geçiyor oy zamanı çok yalvaracaksın.
 • Mehmet SoyluMehmet Soylu29 gün önce
  Mahkemeye verin. Hani şu "din dil etnik ayrımcılık" kanunu varya işte ondan.
 • Kadir bilirKadir bilir29 gün önce
  sadece bununla kalmamalı gereken cezai işlemler de uygulanmalı. bu basit, geçiştirilecek veya sineye çekilecek bir durum değil.
 • fahrettin ömerfahrettin ömer29 gün önce
  istanbulun basina domuz geleli bunlarda ona güvenerek domuz gibi davranmaya basladilar nalasilan....en agir sekilde cezalandirin,,, hatta yeni kanunlar getirilsin, birdahaislama kinini döken her sekilde yansin, para cezasida cok olsun.
 • bozerenbozeren29 gün önce
  böyle başına buyrukluğa nasıl müsaade ediliyor? böylesi müesseseler aksine kapatılmamalı. suç müessesenin suçu değildir. başındakilerin suçudur. derhal hizaya getirilmeli, bunu yapan elemanlar da cezalandırılmalı.
 • kayserilikayserili29 gün önce
  isine son verilmeli, kanuna aykiri davranmak neymis gorur
 • osmanmertosmanmert29 gün önce
  devletin yaptırımı da olmalı. bu resmen ayrımcılık. Hatta o kreş kapatılmalı
 • Ahmet ORHANAhmet ORHAN29 gün önce
  Bu okullar hemen kapatılmalı.
 • AdilAdil29 gün önce
  Faliyetleri iptal edilmeli ki hak yerini bulmalı.
 • İstanbul İstanbul 29 gün önce
  Hacettepe üni Seviç abla kurumunla ilişkisini kesmesinin hiç bir anlamı yok!Bu kuruma dava açılsın! Ayırımcılık yapıyorlar. Gene eski günlere dönüyor Türkiye
 • dur düşündur düşün29 gün önce
  hala bu gerici yobaz tutucu ilkçağ kafalılar bu ülkede mi: allah cezalarını versin. kadın hakkı hak özgürlükten bahsederler. bu ülkede gerçek ilerici özgürlükçü kadın, erkek insan hakkına hayvan ve diğer canlıların hakkına saygılı sadecemüslümanlar var.
 • meşemeşe29 gün önce
  bu acıklamayerli ve tatmin edici deyil dir ,orada görev yapanidareci vediger personelingörevlerineson verilmesi gerekir.
 • NuhNuh29 gün önce
  Bu tür ayrımcılık yapan toplumun inançlarını hedef alan dışlayan kişilere kurumlara yüklü cezalar verilerek işletme lisanları iptal edilmeli. Benim anlamadığım avrupada islamafobia artıyorken kendi müslüman ülkemizde de başörtüsünü hedef alan islami değerleri hedef alan islamafobik saldırılar ayrımcılıklar artıyor. Bu nasıl iştir.? Buna dur diyecek yokmu.?
 • serseri serseri 29 gün önce
  olurmu hiç atatürk ilkelerini korumak için gözünü kırpmadan canını veren birine yapilir mi özgürlük olmayan diktatörlükle yönetilen ülkede bilim insanlari nasil nasil önlerinin kesildiğini görmezlikten gelinmez... hele şükür kendini bilmezlere hadleri bildirilmeye başlandı
 • Abdullah MuratAbdullah Murat29 gün önce
  Allahın kuranda emri olan kulluğun ve yaradılış gayemizin şerefimizin dinimizin parçası olan başörtü düşmanlı din düşmanlığı gerçek bir düşmanı tanımlar Bununla annebabanın başörtüsü taktırması ve namazı emretmesi gerçek sevgi ve merhamettir. Ama bu düşmanlarla beraber yaşama isteğide çirkindir Diğer çocukların bundan mahrum olması merhamete sevgiye ve dostluğa aykırı bir durumdur. Allahın yolunun koruyucusu olmuş Allahın hükümlerine göre yasa kanun çıkaran bir arzda yaşamak her müslüman için farz olandır Allahın emrinin alenen uygulanmaması insanların koydukları yasaları alenen çiğnenmesinden daha vahim olduğu halde kolluk kuvvetleri bu yasaların peşine düşer hayır isyan özgürlük değildir Allahın sınırları korunmaya daha layıktır

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019