Başkanlık sistemine niye geçtik? İçki fotoğrafı paylaşanları genel müdür yapmak için mi?

Ali Karahasanoğlu, sosyal medya hesabından içkili masada oturduğu fotoğrafları paylaşan Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece üzerinden Başkanlık sisteminin uygulanış biçimi konusunda uyarılarda bulundu.

16 Eylül 2018 Pazar 11:44
Başkanlık sistemine niye geçtik? İçki fotoğrafı paylaşanları genel müdür yapmak için mi?

Türkiye 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimleri ile birlikte tercihini Başkanlık sisteminden yana kullandı. Yeni sistemle birlikte devletin işleyişi daha da hızlanacak kararlar ivedilikle alınabilecek. Yeni sistemin getirilerinden birisi de parti dışından isimlerin "Bakan" olabilmesi.

"Erken uyarı görevimizi yapmış olalım!" başlığını attığı bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle devletin "anonim şirket" gibi yönetilmesi konusuna değinen Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, devlet makamlarına atamalar yapılırken seçmenin tercihinin de gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Karahasanoğlu, görev verilen isimlerin seçmenin kullandığı oy istikametinin dışındaki kesimlerden belirlenmesi durumunda büyük mücadeleler sonucu lağvedilen askeri vesayetler, bürokratik vesayetler yerine "CEO vesayetçiliği"nin hayata geçirilebilme ihtimaline dikkat çekti.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN İÇKİLİ FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI!

Ali Karahasanoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)'ne atadığı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin sosyal medya hesabından içkili fotoğraflar paylaşması üzerinden uyarılarda bulundu.

Seçmenin içki içen Muharrem İnce’yi değil, ağzına içki koymayan Recep Tayyip Erdoğan’ı seçtiğine dikkat çeken Karahasanoğlu, Işıkgece’nin tarımda yaşanan sorunları çözmek adına açıklamada bulunmak yerine içki içtiği fotoğrafları rahatça sosyal medya hesabından paylaşmasını eleştirdi.

Karahasanoğlu " 'O zaman biz bu yeni sisteme niye geçtik?' diye sormak hakkımız değil mi? Masasında şarap fotoğrafı verenleri genel müdür yapmak için mi?" diye yazdı.

İŞTE O YAZI;

Başkanlık sistemine geçilince, “Devlet artık tıpkı bir anonim şirket gibi yönetilecek” denilmişti..

Bunun olumlu yanları da vardı..

Olumsuz yanları da vardı..

Devlet eski statüde çalışmalarını yürüttüğünde..

Hantallığı bırakamıyordu.

“Elimizdeki memurlar bunlar.. Ne yapabiliriz ki?” denilip, çalışmayan, çalışanları da rahat bırakmayan memurlarla işe devam edilmek istenmesi, devleti yavaşlatıyordu..

Anonim şirket gibi çalışıldığında ise..

Öncelikle “Devleti ben mi kalkındıracağım” tembelliği hakim olamayacak..

Şirketin menfaatleri için, nasıl ki genel müdür her problemde hemen devreye giriyorsa..

Aynı şekilde.. Devletin menfaatleri gerektirdiğinde de..

Yetkili makamdakiler hemen devreye girecek..

“Ben devlet memuruyum, açıklama yapabilmem için bakanın izin vermesi gerekir” mantığını bir kenara bırakıp..

Açıklama yapılacak ise, anında açıklama yapılacak..

Pratik bir çözüme geçilmesi gerekiyorsa hemen geçilecek..

Verimlilik nerde ise, hemen ona koşulacak.. 

Tasarruf nasıl sağlanacak ise, hemen o uygulamaya geçilecek..

Şirket yöneticileri, ticari firmanın ciddiyeti ile örtüşmeyen görüntüler vermekten nasıl kaçınıyorlarsa, kamuda görev alacak genel müdürler de devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen görüntüler vermekten kaçınacaktı.. 

Devleti anonim şirket gibi yönetmenin (başkanlık sisteminin) avantajları bunlardı..

Yeni sistemin bir de muhtemel dezavantajlı yönleri tartışıldı..

Seçimle işbaşına gelen Başkan’ın atayacağı CEO türü bakanlar.. Ve onların da benzer mantıkla işbaşına getirecekleri müdürler..

Acaba..

Seçmenin kullandığı oy istikametinin dışındaki kesimlerden belirlenirse..

Büyük mücadeleler sonucu lağvettiğimiz askeri vesayetler, bürokratik vesayetler yerine..

“CEO vesayetçiliği”ni hayata geçirmiş olmaz mıydı?

Tartışılması gereken bu konuyu..

Daha işin başında iken, bir masaya yatırmaya, ne dersiniz?

Soyut olarak değil..

Başkanlık sisteminin 3. ayı dolmadan..

Somut örnek üzerinden yürüyelim..

Halk 24 Haziran’da oyunu kime verdi?

Ağzına içki koymamış Tayyip Erdoğan’a..

Erdoğan’a oy verirken, kimlere destek vermediğini, onların işbaşına gelmemesi gerektiğini söylemişti?

Kafası eserse içki de içen.. Kafası eserse, camiye de giden Muharrem İnce’ye..

Yine.. Hacı mı, Amerikancı mı belli olmayan Meral Akşener’e destek vermediğini söylemişti..

Yine.. PKK ile özdeşleşen adama, “Sana güvenmiyoruz” demişti..

Peki..

Ağzına içki koymayan Tayyip Erdoğan’a oy verildikten sonra ne oldu?

Haydi babasının hatırı var diyelim..

Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli Tarım ve Orman Bakanı yapıldı..

AK Parti içinden değil ama..

Dedik ya..

Başkanlık sisteminde, bakanlıklarda illa partililer olmayacak..

Bir anonim şirket gibi, kim hızlı, pratik verimli olarak görevini ifa ederse..

O bakan olacak..

Oldu da..

Peki o bakan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne kimi getirdi?

Alkollü içki satışı da yapan Metro’da yıllarca görev alan..

Sonrasında yine benzer bir market olan Carrefoursa’da çalışan..

Hatta devletteki görevine gelirken.

Boşta olan..

Ayşe Ayşin Işıkgece’yi getirdi..

Yeni genel müdürden.. Çalıştığı kurumda, alkollü içecek satışı yapılıp yapılmaması hassasiyetini göstermesini haydi beklemeyelim.. (Beklememiz gerekir de.. Vahameti ifade etmek için, “Haydi” diyorum.. Yoksa mazur ve meşru görmüyorum.)

Peki kendisi...

...YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2018 Pazar 11:44

YORUM YAZ

  • Asım ÇağlezAsım Çağlez5 ay önce
    Bu durumda,seçmen,içki içene değil,yolsuzluk yapana,devlet malından israfla şatafatlı yaşayana mı evet demiş oluyor.Lütfen gerçekten müslümanlıksa derdiniz,'Devlet malından israfa,yolsuzluğa,ekonomide ki bozukluk ve bunun toplum üzerinde ki sıkıntılarına' itiraz edin lütfen.Bu topluma maalesef müslümanlık adına yaptığınız tek şeyin'İçkiden başka günah yok,içki içmeyin de ne yaparsanız yapın.'şeklinde olduğunun hala farkında değil misiniz?
  • vatansevervatansever5 ay önce
    ak parti bir kere milletln gözünden düştümü o ak partiyi kızgın yağda kızartmak için fırsat kolluyolar ak parti bir düşerse yedi sülalesi gelse kimse kurtaramaz hepsini hapishanelere tıkarlar bir dahada çıkarmazlar
  • pınar demirpınar demir5 ay önce
    hayvancılık şarbon ithal et verimli besicilik tigemin artık kurbanlık satmaması yerli tohum gibi konularda ne yapmış ne söylemiş plan programları nedir vatandaşa bir anlatsanızda bizde öğrensek...yoksa yediği içtiği nereye gittiği bizi ilgilendirmiyor sosyal medyada gezerken vatandaş ne yapsın bu fotoları... hizmet hizmet hizmet
  • engineerengineer5 ay önce
    milletin vergileriyle kazandıkları parayla içki içiyorlar, ama normal çün ki devlet umumhanelerden de vergi alıyor,kumar ve şans oyunlarından da alıyor, içkiciden de alıyor, içkici olmayandan da, neylersin ab uyum yasaları ile ab uydurulmuş bir medeniyet seviyesi tam da bu muasır medeniyet seviyesidir, batılılaşıp batmış bir milleti merhume, ağlayanımız yok çok yazık.
  • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu5 ay önce
    İnsanların sosyal yaşamlarının yeni sistemle ne ilgisi var.İstemeden de olsa yeni sistemin şifrelerini ele veriyorsunuz.Sizin istediğiniz gibi değil, kendi istediğimiz gibi yaşayacağız.
  • FellahiFellahi5 ay önce
    Antepte ekmeğe yeni zam gelmişti, şimdi % 25 zam daha geldi.
  • Abdulilah DEMİRAbdulilah DEMİR5 ay önce
    Pakdemirli Ekmek yılbaşına kadar zamlanmayacak diyordu inadına Adıyaman Fırıncıları zam yaptı.sayın Pakdemirlinin bilğisine sunulur.
  • mustafamustafa5 ay önce
    keşke müslümanım diyen herkes islami ahlaka sahip olabilseydi... önce "cihadı ekberde" başarılı olup kendisini düzelttmeden, tıpkı eleştirdiği "ötekiler" gibi kolaycılığa kaçarak başkalarını düzeltmeye kalkan ve bunu yaparken dinde olmayan iddialar ve önermelerde bulunmak...mesela içki içenleri iş bilmeyen ahlaksız olarak nitelemek daha büyük bir hata, yanlış ve zalimce olur
  • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci5 ay önce
    bu partinin elemanları böyle, madem torpili (referansı) var, sorun nedir anlamadım?
  • ahmetahmet5 ay önce
    Sn.yazar "emaneti ehline vermek" ilkesini hatırlatırım...bu kişi liyakatli/ehil/konusunun uzmanı değil ise yandı gülüm keten helva.....haklısınız.....ANCAK, namaz-zemzem-cemaat-parti vs lle fotoğraflarl olup ta sırf siyasi/dini görüşleri ve "ilişkileri" ile bir yerlere gelen "kifayetsiz muhteris, ehliyetsiz/liyakatsiz" olduğu halde belirli makam/mevki/yetki/kadro ataması/maaş-iş sahibi yapılmış kişileri de aynı hassasiyet ile takip ederseniz tutarlı olmuş olursunuz diye düşünüyorum....vesselam
  • yavuz mercanyavuz mercan5 ay önce
    SİZ BU SİSTEMİ AYAKTA TUTMAK İÇİN SADECE OY VERİRSİNİZ BAŞKA BİR ŞEYE KARIŞMA HAKKINIZ YOKTUR HALA ANLIYAMADIYSANIZ.......................................................................
  • MilletMillet5 ay önce
    Ne yeyip ne içtiğine değil işini nasıl yaptığına bakacaksın . Elbette başı secdede olanlar Rabbim katında kıymetlidir ama 15 temmuzu da öyle birileri yapmadı mı. Ben AK Parti kayıtlı üyesiyim bir çok yerde badem bıyıklı beceriksizleri de görüyoruz . Devleti bilmeyen Türk devletinin verdiği vakarı taşıyamayan bir çok çapsız üst dereceli yönetici. Sonra da ağlıyorsun vay başkan şöyle diyor da bürokratlar niye yapmıyor diye . Çapsız beceriksiz korkak adam namaz kılsa bize ne . Onu mevla bilir biz değil . Namaz kılıyorum iyi Müslümanım diye devletten milletten bir şeyler isteyenler den bıktık usandık artık . Kötü bürokrat mı iyi bürokrat mı sen ona bak

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Şubat 2019