Seçim 2019 Sayfası

“Bankalar, KOBİ’lere kapıları tam açsın”

Faizlerin düşürülmesinin hem reel sektöre hem de bankalara pozitif etki yapacağını belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bankaların ellerindeki imkanları KOBİ’lere en üst seviyede kullandırmalarını talep ettiklerini söyledi.

09 Kasım 2018 Cuma 10:24
“Bankalar, KOBİ’lere kapıları tam açsın”

BUĞRA KARDAN

İstanbul Ticaret Odası (İTO), reel sektör ve finans kesiminin en kapsamlı buluşmasına ev sahipliği yaptı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliğinde İTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen “TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı”na TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ve finans kurumlarının temsilcileri katıldı.

‘Sıkıntıları henüz aşabilmiş değiliz

Başkan Avdagiç, reel sektör ve bankacılık kesimi arasında diyalogda önemli mesafeler alındığını söyledi. Konuşmasında faiz konusuna dikkat çeken Avdağiç, faizlerin düşürülmesinin hem reel sektöre hem de bankalara pozitif etki yapacağını ifade etti. Avdagiç, “Biz bankaların ellerindeki imkanı KOBİ’lere en üst seviyede kullandırmasını talep ediyoruz. Bankalarla kredi geri ödemeleri ve yeni kredi kullanmada sıkıntıları henüz aşabilmiş değiliz” dedi.

2 milyar liralık kredi kullanıldı

Avdagiç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bankalar da düşen faizlerle maliyetlerini dengelemiş olacaklar. Nakit döngüsü açısından onların da sermayeye ihtiyacı var. Diğer taraftan piyasaların nakit ihtiyacının karşılanması, nakit sıkışıklığının giderilmesi için bankacılık kesimi ile yakın işbirliğimiz devam ediyor. TOBB Nefes Kredilerinde devlet, finans sektörü ve iş dünyası işbirliğinin çok güzel bir örneğini hayata geçirdik. İTO Üyeleri, Nefes Kredisi kapsamında İTO’nun sağladığı finansman ve bankaların katkısı ile üç etapta, 2 milyar liranın üzerinde düşük faizli, uzun vadeli, masrafsız kredi kullanmış oldu. Bankalarla bir önemli işbirliğini de kredi borç yapılandırmalarında yaşadık. Türkiye Bankalar Birliği, geçtiğimiz günlerde KOBİ kredilerini ‘yapılandırma’ yönündeki tavsiye kararı açıkladı. Biz de iş dünyası olarak bu kararı memnuniyetle karşıladık.

"Bu tekerlek tümsekte kalmayacak"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da bankaların reel sektör ile bir araya gelip sorunlara çözüm arayacaklarını belirterek, “KOBİ’lerin ve reel sektörün krediye erişiminin açık tutulması önem taşıyor. Sıkıntılı günleri reel sektör ve finans kesimi el ele vererek aşacak. Bu tekerlek tümsekte kalmayacak” dedi. TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise birebir görüşmeler yapıp sorunları aşacaklarını ifade etti. Toplantı açıklamaların ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 10:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Nisan 2019