Seçim 2019 Sayfası

Bakan resmen açıkladı! Tüm marketlerde zorunlu hale geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm marketlerde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 14:49
Bakan resmen açıkladı! Tüm marketlerde zorunlu hale geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar" dedi. Bakan Kurum, poşet kullanımının geçtiğimiz yılın ilk 10 gününe göre yüzde 60-65 oranında azaldığını söyledi.

Balıkesir Valiliğinde basın açıklamasında bulunan Bakan Kurum, poşet kullanımındaki azalmaya dikkat çekti.

Bakan Kurum, "Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen 'Sıfır Atık' projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 14:49

YORUM YAZ

 • MehmetMehmet3 ay önce
  Samsa isimli yorumcu, cok haklısın Emine Hanım bakan değil. O zaman nasıl oluyor da Çevre Bakanlığı için politika belirliyor? Ben oyumu Recep Tayyip Erdoğana verdim eşine değil.
 • SerhatSerhat3 ay önce
  Bakanım sen rahat ol.... biz rahatızyaptığın bu uygulamanın doğrumu yanlış mı olduğunuseçimlerde görecek sin.... en doğrusunu halk sandıkta söyler.....
 • SamsaSamsa3 ay önce
  Sanki emine hanım bakan bu ülkede ...
 • uyan tcuyan tc3 ay önce
  vatandaşa seçenek sunun marketlerde. desinki kasadaki paralı poşetmi istersiniz 25 kuruşa , yoksa bedava kağıt poşet yada filemi istersiniz. böyle bir seçenek sunun ondan sonra size oy atayım yoksa alırsınız bu seçimlerde .........................
 • AliAli3 ay önce
  Sayın Bakan, bana copumu nasıl atacagımı soylesene? Market posetlerını cop atmakta degerlendırıyroduk. Sımdı para verıp cop torbası almak zorunda kalacagım.Market posetlerı sayesınde hem aldıklarımızı pratık sekılde eve getırıyorduk hem de cop torbası olarak bunları kullanıp masraf etmıyorduk. Plastıkse market posetı de cop torbası da plastık! Coplerımızı de bez torbada mı atacagız Sayın Bakan? Atlamadan her secımde Ak Partıye oy veren ben Martta MHPye oy verecegım. Yanlıs uygulamanız bana partı degıstırttı. Tebrık ederım!
 • misafirmisafir3 ay önce
  yıllarca söylenir plastikdamacanalar sağlığa zararlı diye nedense hiç yasaklanmaz. yetkililerin bir bildiği var heralde!
 • Asi Asi 3 ay önce
  Oy yok okadar
 • VATANVATAN3 ay önce
  Sayın Bakan,gerçekten biz o kadar enayi miyiz ki..
 • SORUN ÇÖZMESORUN ÇÖZME3 ay önce
  Gazlı içeceklerin,Pet Şişelerdeki suyun (Pet şişelerdeki içndeki içeceğin) maliyeti çok düşüktür.Bu gruptaki içeceklerin fiyatı nın %%50 ila %80 ambalaj maliyeti kaynaklıdır.Marketler her 1 lt-2,5 lt içecek (mesrubat) satışlarında 2-3 TL de (Poşet Parası nda olduğu üzere) para alırlar,sorun çözülür.
 • PET ŞİŞE PETPET ŞİŞE PET3 ay önce
  PET ŞİŞELERE önlem getiremezler.Neden mi;'Ucunun SERMAYE ye dokunmamasının çok güç olmasından.'
 • VATANVATAN3 ay önce
  MİSAFİR;bize şimdiye kadar sağ gösterip sol vurmadılar mı,buna devam etmiyorlar mı?.Fakir-Fukara edebiyatı yapıp.'En Liberal Biziz' demiyorlar mı? (Daha Geçenlerde Manisa COCA COLA Fabrika Açılışı)
 • VATANVATAN3 ay önce
  Her şeçimde (Ak Partide Kaydım,görevim olmadığı halde) çok çalıştım şimdiye kadar.Hatta çalışmak için düşük model arabama boçla benzin koyup memleketime gitmeyi de görev bilecek kadar.Bende oyumu MHP ye verecektim.İstanbul'da olduğum için (İttifak var.) vermiyorum.Şimdi VATAN PARTİSİ.
 • YAPAMAZSINIZYAPAMAZSINIZ3 ay önce
  Çevreyi pet şişeler kirletiyor.Pet Şişeyi geri getirene market para versin.Bu önlem çevre için reel bir çözüm olur. (Ben iddia ediyorum,YAPAMAZSINIZ.Ucu sermayeye dokunuyor,YAPAMAZSINIZ)
 • misafirmisafir3 ay önce
  bundan sonra poşet alana para da verseniz halk 31 martta sağ gösterip sol vuracak görünen o.millet para verip reklam yapacak öylemi. bazı marketlerinyıllık 300 milyon tl yi bulan poşet giderinin market cebinde kalmasını sağlıyorsunuz. çevre diye millete anlatmaya çalışıyorsunuz. ingiltereden yıllık 80 bin ton plastik çöp alıyorsunuz bırakın kendileri dönüştürsün çöplerini , türklerin poşetleri geri dönüşüm olmuyor sanırım:) sonra çevre öylemi.. hadi öyle olsun.
 • LİBERALLİBERAL3 ay önce
  LİBERALİZM:Vahşi kaptalizmin modern ekonomi (!) literatüründeki adıdır.POşet işinde bu yüzden 'Paralı Olmasına' taktılar.Çevre bahanedir.Eğer Serbest Ekonomi sistemi varsa,satıcı poşetten para almayabilir,kime ne.Sorun budur.
 • nihalnihal3 ay önce
  POşet işinde her tedbirde mutlaka para karşılığı olmasını zorunlu yapıyorlar.(Eğer bir tedbir alınacaksa bir konuda,bir yerinden sermaye pohpohlanmalı)
 • POŞETEPARA VERİLEMEZPOŞETEPARA VERİLEMEZ3 ay önce
  Sayın Bakan:Şunu çözersek veya anlarsak belki anlaşabiliriz.:Neden poşetin para karşılığı olmasında ısrarcısınız neden.Adam malını iste rparalı satar,isterse kendinden alışveriş yaptığı için para almaz,promosyon olarak verirSiz demiyor musunuz serbest piyasa?...Parada neden ısrar var,NEDEN?...
 • AliAli3 ay önce
  Sayın Bakan, bana copumu nasıl atacagımı soylesene? Market posetlerını cop atmakta degerlendırıyroduk. Sımdı para verıp cop torbası almak zorunda kalacagım.Market posetlerı sayesınde hem aldıklarımızı pratık sekılde eve getırıyorduk hem de cop torbası olarak bunları kullanıp masraf etmıyorduk. Plastıkse market posetı de cop torbası da plastık! Coplerımızı de bez torbada mı atacagız Sayın Bakan? Atlamadan her secımde Ak Partıye oy veren ben Martta MHPye oy verecegım. Yanlıs uygulamanız bana partı degıstırttı. Tebrık ederım!
 • NHsaNHsa3 ay önce
  Ali,sen sokakların kirliliğinde market poşeti gördün mü hiç.Niye KURU SIKI atıyorsun.(biliyorum ki marketler poşet parasını sanada vermiyorlar)
 • tarıktarık3 ay önce
  Yeni önlemlerinizde de sinsilik sürüyor hala.Market/Mağaza isterse ücret alır,kardeşim,Niçin ücreti zorunlu hale getiriyorsunuz? Ben mahalle bakkalıma gidiyorumgenelde poşet parası da almıyor,tamam mı?
 • ÖzkanÖzkan3 ay önce
  Helal olsun! Tam kaldırın pilastiği! Şişeleride
 • abdrhmnabdrhmn3 ay önce
  çok kaşındınız akp olarak bu seçimlerde alacaksınız .......................
 • murat murat 3 ay önce
  bakan bey, söyleyin kurmaylarınıza belirli yerlerde de çöp için poşet, bez torba, torba, vs. ne bileyim dağıtılsın. çok bilen çevreci bakanımız! maşallah pekte sevindirici..
 • aliali3 ay önce
  insanlarimiz, evelrini temiz tutar ama sokak ve cevreyi kirletir, bunun basindada posetler geliyor. Parali olunca insanlar posetleri cevreye atmaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019