• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bağkur’a ödediğim parayı geri alabilir miyim? Ödediğim Bağkur primleri nasıl geri alınır?

Ödediğim Bağkur primlerini geri alabilir miyim? Bağkur'a ödediğim parayı geri alabilir miyim? soruları vatandaşlar tarafından merak edilmekte. Yaş şartını doldurmasına rağmen prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi emeklilik aylığı bağlanma şansı bulunmayan çalışanlar, SGK’ya ödedikleri primleri topluca geri alabilir. Bağ-Kurlu’lar için işyerini kapatmış ya da devretmiş olan biri SGK’dan primi geri alabilir mi? İşte Bağkur’a ödediğim parayı geri alabilir miyim? sorusunun cevabına ilişkin haberin detayları.

Yeniakit Publisher
2020-01-07 15:08:00 - 2020-01-07 15:09:19
Bağkur’a ödediğim parayı geri alabilir miyim? Ödediğim Bağkur primleri nasıl geri alınır?

Ödediğim Bağkur primlerini geri alabilir miyim? Yaş şartını doldurmasına rağmen prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi emeklilik aylığı bağlanma şansı bulunmayan çalışanlar, SGK’ya ödedikleri primleri topluca geri alabilir. Bağ-Kurlu’lar için işyerini kapatmış ya da devretmiş olan biri SGK’dan primi geri alabilir mi? İşte Bağkur’a ödediğim parayı geri alabilir miyim? sorusunun cevabına ilişkin haberin detayları. 

İsteğe bağlı bağkur primi geri alma nasıl olur? Prim iadesinden yararlanmanın iki yolu var. Birincisi, birden fazla işyerinde çalışanlar, eğer yüksek prim ödemişlerse –ki, yüksek primden kasıt, çalışanın adına ödenen primlerin toplamının asgari ücretin 6.5 katından fazla olması- fazla ödedikleri tutarı SGK’dan iade olarak alabilirler. İkincisi ise, yaş şartını doldurmasına rağmen prim ödeme gün sayısını ya da sigortalılık süresini doldurmayan çalışanlar, ödedikleri primleri SGK’dan topluca geri alabilirler. Nitekim okuyucular da en çok bu konuyu merak ediyor. Peki, kimler bu imkandan yararlanabilir? Eski adıyla SSK’lı yeni adıyla da 4/a kapsamında işçi olarak çalışanlar, yine eski adıyla Bağ-Kurlu yeni adıyla da 4/b’li olarak kendi adına çalışanlar ve memur olarak çalışanlar, emekli olabilmek için gerekli yaş şartını doldursa bile emeklilik aylığı almaya hak kazanamayanlar SGK’dan prim iadesi alabilirler. Yatırılan primlerin toptan geri alınmasına ise yaşlılık toptan ödemesi deniyor.

Bağkur’a ödediğim parayı geri alma şansım var mı?

İster işçi olsun, ister Bağ-Kurlu, isterse de memur; askerlik ve doğum borçlanması bile prim gün sayısını doldurmaya katkı yapmıyorsa, yaşı da artık çalışmaya imkan tanımıyorsa çalıştığı süre boyunca ödediği primler boşa gitmesin diye SGK’dan primi geri alabilir. Ödemiş olduğunuz primlerin iadesi için SGK’ya başvurabilirsiniz. Ancak sağlık sigortası primi de ödemiş iseniz sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini, yani ödenen primlerin yüzde 20 oranına tekabül eden kısmını geri alabilirsiniz. Ödenen bu prim tutarına da 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmaz. Ekim 2008’den talep tarihinize kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısı (enflasyon oranı) esas alınarak güncellenir. Özetle, 1980’li yıllarda ödenmiş primler, Ekim 2008’den sonrası için güncellense de alacağınız tutar, taksi parası bile olmayabilir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

İstege bağlı bağkura 2002de geçtim 2006 da bıraktım enson basamak 5 2sene boşlugum var 2008 de ssk geçtim bağkura ödediğim pirimi gerye alamilirmiyim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23