• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bağkur prim ödemesi dondurma nasıl yapılır?

Bağkur prim ödemesi dondurma ne zaman olur? Milyonlarca vatandaş sağlık hizmeti ve emeklilik için Bağ-Kur’u tercih ediyor. BAĞ-KUR yani 4B kurumuna ait olan primlerinizin borçlarını BAĞ-KUR borç sorgulama işleminiz ile öğrenebilirsiniz. Primlerinizi düzenli olarak ödemeniz emekliliğiniz için önemli bir yer tutar. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorluk yaşayanlar Bağkur’umu dondurabilir miyim? Bağkur prim ödemesi dondurma ne zaman biter? sorularını merak edeyiro. İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-02-03 19:09:00 - 2020-02-03 19:10:24
Bağkur prim ödemesi dondurma nasıl yapılır?

Bağkur prim ödemesi dondurma ne zaman olur?  Milyonlarca vatandaş sağlık hizmeti ve emeklilik için Bağ-Kur’u tercih ediyor. BAĞ-KUR yani 4B kurumuna ait olan primlerinizin borçlarını BAĞ-KUR borç sorgulama işleminiz ile öğrenebilirsiniz. Primlerinizi düzenli olarak ödemeniz emekliliğiniz için önemli bir yer tutar. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorluk yaşayanlar Bağkur’umu dondurabilir miyim? Bağkur prim ödemesi dondurma ne zaman biter? sorularını merak edeyiro. İşte detaylar.

Ayın 12 günü özel bir şirkette IT hizmeti vermekteyim. Bu 12 günüm sigortalı. Bu kalan 18 günü Bağkur’dan dondurabilir miyiz? Prim olarak sigortalılık günüme yansımasın. Bu sayede borçlanmamış olur muyum? Sorusuna Milli Gazete’den Mustafa İşçan şu şekilde cevap veriyor: “Vergi mükellefi olduğunuzdan dolayı zorunlu 4-b Bağkurlu oluyorsunuz ancak 2011 yılında 6111 sayılı yasa ile artık vergi mükellefi veya şirket ortaklarına bazı esneklikler getirilmiştir. Siz ayın 12 gününü filli olarak çalıştığınızdan dolayı o süre 4-a SSK primi olarak yatırılmaktadır, geriye kalan 18 günü ise mecburen 4-b Bağkurlu olarak ödemek zorundasınız. Ödemezseniz belli dönemlerde borç olan süre kadar kısmın hem günleri hem de borcu siliniyor ancak bu silinme işleminin süreleri kanun ile belirleniyor, en son 7143 sayılı yasa ile 1 gün bile borcu olanın hem günü hem de borcu silinmişti. Bu şekilde yeni bir kanun ne zaman çıkar bilinmez. Borcunuz varken sağlık yardımı alamazsınız. Bu riski göze alıp çıkan prim borçlarını ödemezseniz ileride böyle bir kanun çıktığı zaman Bağkur günleri silineceğinden dolayı sadece 4-a SSK günleriniz geriye kalır. Ancak şu an yürürlükte olan bir prim günlerini dondurma ile alakalı bir kanun yoktur.”

Bağ-Kur borç silme işlemi nasıl yapılır, kimler Bağkur borcunu sildirir?

Bağ-Kur borçlarının silinmesi için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Buna göre Bağ-Kur borçlarının silinmesi için:

Başvuru yaptıktan sonra SSK, Bağ-Kur yapılandırma kapsamında borcun peşin ödenmesi halinde gecikme zammı ve faizin hepsinin silinmesi mümkündür. Buna göre Bağ-Kur yapılandırma son ödeme tarihine kadar prim borcunun peşin ödenmesi çok daha avantajlı olmaktadır.

Bağ-Kur borçları taksitli şekilde de ödenebilmektedir. Bağ-Kur yapılandırmaları 18 eşit taksit ile ödenebilmektedir.

Bağ-Kur yapılandırma ödemeleri taksitli olarak yapılacaksa 2 ayda bir ödemeler yapılmaktadır.

Bağ-Kur kapsamında dondurulmuş olan borçlar yeniden yapılandırılmaktadır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı