• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aydın'da skandal olay! Değerine böyle mi sahip çıkıyorsun Nazilli?

2019 seçimlerinde İyi Parti Belediyesi'ne geçen Aydın Nazilli'de, 1956 yılında Demirci Mehmet Efe'nin eşi Ayşe Demirci Efe tarafından yaptırılan cami, ahır olarak kullanılıyor. Kaderine terk edilen kültürel miras, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışken bu duruma el atılması bekleniyor.

Yeniakit Publisher
2020-07-31 11:50:00 -
Aydın'da skandal olay! Değerine böyle mi sahip çıkıyorsun Nazilli?

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Dualar Mahallesi’nde, Demirci Mehmet Efe’nin eşi tarafından, 22 Haziran 1956 tarihinde, Karacasulu Hacı Arap isimli ustaya yaptırılan Ayşe Demirciefe Camisi'nin hali içler acısı. 64 yıldır ayakta duran tarihi caminin günümüzde hayvan ahırı olarak kullanılması ise şoke etti.

Kültürel miras yok olmak üzere

Bölge sakinleri tarafından yıllardır kullanılmayan camide, sanat eseri sayılacak tarihi yazı ve desenler bulunuyor. Manşet Aydın gazetesinin haberine göre, caminin dış cephesi, bölgeyi ziyaret edenler tarafından yazılan yazı ve desenlerle tahrip edilmiş durumda. Çatısının ise çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı camide, yıllardır hiçbir yetkili tarafından çalışma yapılmıyor.

Tarihi camiyle ilgilenen yok

Dualar Mahallesi eski muhtarı Ahmet Canlı ve mahalle sakinlerinin, 2017 yılında Nazilli Belediyesi ve İlçe Müftülüğü’ne başvuruda bulunmasına rağmen camide hiçbir çalışma başlatılmadı. 3 yıl önce belediye görevlileri tarafından inceleme yapılan caminin duvarlarındaki değerli desenler her geçen gün kaybolurken, çatısı ise tahrip oldu. Kaderine terk edilen tarihi mirasın, her geçen yok olma tehlikesi artıyor.

Kültürel miras olarak kabul edilen, ancak varlığının dahi unutulduğu caminin ahır olarak kullanılması nedeniyle yetkililer tarafından çalışma başlatılması bekleniyor. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Hadi olan olmuş da hala orayı ahır olarak kullanan cibilliyetsiz zibidi ne yapıyor...müftülük devreye girmeli
 • Yanıtla

ilhan

bu cami ve din uzerinden siyseten oy avciligi milletin basina buyuk belalar acacak.akillanmadiniz beslediginiz feto serefsizi ve zihniyetinin pisligi yuz yilda temizlenmez.haalen ayni kafadasiniz.allah akil versin demiyorum.allah sizi bildigi gibi yapsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı