• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayasofya'daki Bizans'tan kalma figürler kaldırılacak mı?

Ayasofya, 24 Temmuz'da kılınacak Cuma namazıyla birlikte ibadete açılacak. Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, yeni Ayasofya'nın nasıl olacağına çevrildi. Ayasofya'nın cami olarak düzenlenmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Peki, Ayasofya'daki Bizans'tan kalma figürler kaldırılacak mı? Ayasofya duvarlarında ikonlar silinecek mi?

Yeniakit Publisher
2020-07-11 18:18:00 -
Ayasofya'daki Bizans'tan kalma figürler kaldırılacak mı?

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılacağının duyurulmasının ardından Ayasofya'daki Bizans'tan kalma figürler kaldırılacak mı? sorusu akıllara geldi. CNN'İN haberine göre, İki hafta sonra Ayasofya ibadeta açılacak ve ilk namaz kılınacak. Ama nasıl olacak? Akıllarda merak edilen sorular var. Özellikle söyleyelim, Diyanet İşleri ve Kültür Bakanlığı çalışma yürütüyor.

Akıllardaki ilk soru Ayasofya'ya atanacak din görevlilerinin kim olacağı sorusu. İmam ve müezzinlerden oluşan 5 kişilik kadro üzerinde duruluyor. Düzenlenen yarışmalarda başarılı olan, öne çıkan kişiler imam ve müezzin olarak atanabilir yorumları yapılıyor.

Ayasofya daha önce 916 yıl boyunca Bizans döneminde kilise olarak kullanıldı. İçerisinde birçok ikonalar var. Buna ilişkin edindiğimiz bilgilere göre Din İşleri Yüksek Kurulu bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bu ikonalar nasıl saklanır, buna ilişkin netlik kazandırılacak. Lazer ışığı ve perde alternatif olabilir deniyor...

Halılar ne olacak? Nasıl bir halı yerleştirilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı'nın alacağı kararlar uhdesinde bir düzenleme yapılacak.

Gezilecek yerler neresi olacak? Bu noktada da çalışma yürütülüyor. Detaylar birkaç güne netlik kazanacak diyebiliriz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mustafa

HEPSİ YAPILMIŞTIR. ÜST KATTA ZATEN İBADET OLMAZ ÇÜNKÜ BAZI YERLER VE ZEMİN SAKAT. RESİMLERE GELİNCE; İSLAM DİNİNDE RESİM ÖNÜNDE YADA HEYKEL ÖNÜNDE NAMAZ KILAMAZSINIZ DİYE BİR ADET YOK. BUNLAR FIKHİ GÖRÜŞLERDİR. ÜSTKATIN BOŞLUĞUNA NAMAZ VAKTİ FİLELİ PERDEYLE LAZER YANSIMASIYLA ALLAH LAFZI YANSITILIR BÖYLECE YAPAY BİR KUBBE OLUŞUR. SEÇENEKLER ÇOK. DEVLET ZATEN AYARLAMIŞTIR ÇOKTAN. EN KISA ZAMANDA İLK NAMAZI KILMAYI ALLAH İSTEYEN HERKESE NASİP ETSİN.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı