• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayasofya son dakika cami oldu mu? Danıştay'ın Ayasofya kararı açıklandı mı?

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından bir çağ açılıp bir çağ kapatılmasına vesile olan İstanbul’un fethi sonrası Ayasofya camiye çevrildi. 1934 yılında altında Mustafa Kemal’in imzasının olduğu iddia edilen karar ile Ayasofya müzeye çevrildi. O günden bu güne müze olan Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi için Danıştay’a dava açıldı. Danıştay da Ayasofya davasını karara bağladı. Danıştay kararı açıklanması beklenirken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den Ayasofya müjdesi geldi. Peki Ayasofya son dakika cami oldu mu? Danıştay Ayasofya kararı açıklandı mı? Ayasofya açılacak mı?

Yeniakit Publisher
2020-07-10 10:33:00 - 2020-07-10 10:42:41
Ayasofya son dakika cami oldu mu? Danıştay'ın Ayasofya kararı açıklandı mı?

Ayasofya açıldı mı? Tüm dünyadan turistlerin İstanbul'daki ilk uğrak yerlerinden biri olan Ayasofya'nın yeniden cami olarak kullanılması uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. Ayasofya ile ilgili son dakika açıklamaları peş peşe gelmeye başladı. İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Ayasofya'da düzenlenen Fetih Şöleni programında Fetih Suresi okunması bütün Müslümanları heyecanlandırmıştı.  Danıştay’ın Ayasofya kararının ne zaman açıklanacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. 2 Temmuz’da Ayasofya'nın statüsünün ne olacağını ilişkin Danıştay'da görüşülen duruşma yapıldı. Mahkeme kararını 15 günde içinde açıklayacak. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi konu ile ilgili yazdığı yazıda, 'Danıştay 10. Daire’nin Ayasofya’nın cami olarak açılması kararını oybirliğiyle aldığı ve kararın 10 Temmuz Cuma günü açıklanacağı söyleniyor.' dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den Ayasofya müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Ayasofya'nın müze statüsünden cami statüsüne dönüştürülmesi için çalışmalar başlamıştı. Danıştay'da görülen davanın bugün açıklanması beklenirken, karar öncesi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den Ayasofya değerlendirmesi geldi. Bakan Gül, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasının hukuki bir gereklilik olduğunu belirtti. Bakan Gül şunları söyledi: “Çünkü Ayasofya bir vakıftır, vakıf anayasasına göre de vakfedilen şey hangi amaçla vakfedilmişse o amaçla uygulanması lazım, o amaca hasredilmesi lazım. Dolayısıyla ibadete cami olarak vakfedilen Ayasofya'nın asli amacına vakfedilme amacına göre açılması elbette hem hukukun gereği hem vakıf hukukunun gereği hem de bu konuda bir anayasanın da ortaya koymuş olduğu mülkiyet hakkıyla da ilgili bakıldığında bir zarurettir, bir gerekliliktir." Ayasofya'ya halihazırda para ile girildiğini hatırlatan Gül, "İnanıyorum ki bu ayıp sona erecek, bu hukuksuzluk inşallah sona erecektir diyorum." ifadesini kullandı.

"Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alındı"

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi konu ile ilgili köşesinde şu açıklamaları yaptı: "Sosyal medyada Danıştay'ın 'Ayasofya'nın cami olarak açılmasına karar verdiğine' dair haberler üzerine bir araştırma yaptım. Danıştay'ın kararının 10 Temmuz Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ancak Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği karar verdi. Ayasofya'ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı