Seçim 2019 Sayfası

Avrupa’nın hatırlamak istemediği tarih: Suriye, Avrupalı mültecileri bağrına basmıştı

Esed rejimi ve emperyalist Batılı ülkelerin çıkardığı karışıklıklar sebebiyle Suriye’de binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarcası başta Türkiye olmak üzere canını kurtarmak için kaçtı. Oysa ki Suriye’nin de aralarında olduğu Ortadoğu ülkeleri, ikinci dünya savaşında Nazi ve Sovyet işgalinden kaçanlara kucak açmıştı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 13:54
Avrupa’nın hatırlamak istemediği tarih: Suriye, Avrupalı mültecileri bağrına basmıştı

Esed rejimi ve emperyalist Batılı ülkelerin kan gölüne çevirdiği Suriye'nin de aralarında olduğu Ortardoğu ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı döneminde Avrupalı mültecileri ağırlaması, tarihin hatırlanmayan gerçekleri arasında bulunuyor. Doğu Avrupa ve Balkanlar'da yaşayan siviller, savaşın en çetin döneminde, Nazi ve Sovyet işgalinden kaçmak için Akdeniz ve Türkiye üzerinden Ortadoğu ülkelerine göç etmişti. İngiltere'nin 1942'de kurduğu Ortadoğu Yardım ve Mülteci İdaresi (MERRA), yaklaşık 40 bin Avrupalıyı Suriye, Mısır ve Filistin'de kurulan kamplara yerleştirmişti. Savaş bitine kadar buralarda ağırlanan Avrupalılar, memleketlerine ya da gitmeyi tercih ettikleri ülkelere dönmüştü.

Washington Post gazetesinin de iki sene önceki bir haberinde değindiği bu konu, tarihin unutulan gerçekleri arasında yer alıyor. Haberde, kamplardaki şartların oldukça iyi olduğu, sağlık kontrolünden geçirilen mültecilerin, kimlik kartı verilerek kamplara yerleştirildiğine dikkat çekiliyor.

Halep'te kurulan çadır kentte, Yunan adalarından 1944'te gelen siviller, güvenlikleri sağlanarak sosyalleşmek ve alışveriş için dışarı dahi çıkabildiği anlatılıyor. Haberde, 114 ila 300 bin Polonyalının da Nazi katliamı ve Sovyet çalışma kamplarından kaçmak için 1939-1941'de İran'a sığındığı ancak Polonya hükümetinin mültecilerin ülkeye kabulüne şiddetle karşı çıktığı hatırlatılıyor.

Suriyeli kadınlar yunan çocuklara kıyafet dağıtıyor

11 Ocak 1942 tarihli "Burası Kudüs" (Hune el Kudüs) isimli Arapça gazetenin manşetinde, Suriyeli kadınların Yunan çocuklara giysi dağıttığı bir fotoğraf bulunuyor. Gazetede, "Yunanistan'dan Suriye'ye mülteci olarak gelenlere yemek ve kıyafet dağıtıldı" ifadesi yer alıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 13:54

YORUM YAZ

 • mehmet önenmehmet önen3 ay önce
  ZALIM Yahudileri yerlestirmeye basladilar o zaman ortadoguya . plan devam ediyor BOP -ve bizde o bop un es baskanlarndaniz. ALLAHIN YARDIMIYLA HÜKÜMLERI FALAN DA DEGISTIRDIKMI DAHA BIZI KIM TUTARBIDE ISLAMI GÜNCELLERIZ OH :::
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  bu dünya imtihan dünyası allah kullarının ne yapacağını deniyor aslında ama kafirler bunu bilmiyor müslümanlar da hatırlamıyor allaha emanet olun
 • YobazsavarYobazsavar3 ay önce
  BOSUNA BIZE SURIYELILERI SEVDIRMEYE CALISMAYIN BUGUNE BAKALIM.GENC KUVVETLI SURIYELI ERKEKLER TURKIYEDE NARGILESINI ICIYOR EGLENIYOR PLAJLARDA BAGIRA CAGIRA EGLENIYOR TATILE SURIYEYE GIDIYOR BIZDEN OYILER VALLA COGU VERGISIZ DUKKAN ACTI BAGCILAR ESENYURT GIBI YERLERDE GETTO OLUSTURDULAR ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSIN
 • RehaReha3 ay önce
  Onlar Avrupada yaşayan YAHUDILER di.Israil’i kurdular ve Filistinliler sürüldüler.AKIT burayıda atlamayın!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019