• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupalı liderden ezber bozan çıkış! Batı'yı, "dünyayı Batılılaştırma" fikrinden vazgeçmeye çağırdı

Münih Güvenlik Konferansı'nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Batı'yı "dünyayı Batılılaştırma" fikrinden vazgeçmeye çağırdı.

2020-02-15 08:06:00 - 2020-02-15 08:17:21
Avrupalı liderden ezber bozan çıkış! Batı'yı, "dünyayı Batılılaştırma" fikrinden vazgeçmeye çağırdı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, "Özellikle Avrupa ve Almanya, dünyaya daha az misyoner bir yaklaşımla yaklaşırsa başarılı olurlar." açıklamasında bulundu.

Almanya'da 56'ncısı düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 2014 yılında Dışişleri Bakanı olarak konferansa katıldığını ve o günkü dünya ile bugünkü dünya arasında güvenlik anlamında farklılıklar bulunduğunu söyledi.

"Avrupa ve Almanya, dünyaya daha az misyoner bir yaklaşımla yaklaşmalı"

Steinmeier Batı'nın kendi imajıyla dünyayı şekillendiremeyeceğini vurgulayarak, ''Dış politikamızı fazla zorlamamalıyız. Özellikle Avrupa ve Almanya, dünyaya daha az misyoner bir yaklaşımla yaklaşırsa başarılı olurlar. Siyasi gündemimiz de dünyayı Batılılaştırmayı içermiyor.” dedi.

Batı ülkelerinin Rusya gibi ülkelerle daha iyi bir ilişkiye ihtiyaç duyduğunu belirten Steinmeier, bu ülkelere yönelik dış politikaların sadece kınama ifadeleri ve yaptırımlarla sınırlandırılmaması gerektiğini belirtti.

"Libya'da barış için birçok eli sıkmalısınız"

Steinmeier, ''İran ile nükleer bir anlaşma müzakere etmenin başka bir yolu yok ve Doğu Ukrayna'da da barış yok. Libya'da barış yapmak istiyorsanız sadece temiz olanları değil, birçok eli sıkmanız gerekir. Sahel'de terörizmle mücadele etmek istiyorsanız bunu 'Askeri çözüm olsun mu olmasın mı?' sorusuna indiremezsiniz. Ancak başarılı bir istikrar için öncelikle çatışmanın karmaşık nedenlerine odaklanmalıdır. Çatışma çözümlemesi farklıdır, yalnız anlayış elde edilemez.'' ifadesini kullandı.

BM'nin 75 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Steinmeier ancak bugün dünya siyasetinin gittikçe yıkıcı bir dinamiğine tanık olunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

''Her yıl daha barışçıl bir dünya yaratmak için uluslararası iş birliği hedefinden uzaklaşıyoruz. 'Büyük güçlerle rekabet' fikri sadece günümüzün strateji belgelerini belirlemekle kalmıyor. Aynı zamanda dünyadaki gerçekliği yeniden şekillendiriyor. Bunun izleri Orta Doğu ve Libya'daki çatışmalar izliyor.''

"Rusya, Kırım'ı ilhak etti"

Konuşmasında Rusya'yı da eleştiren Steinmeier, ''Haklı ya da haksız tartışmaları bir kenara, uluslararası hukuka bakılmaksızın Kırım'ı ilhak etti. Askeri şiddeti ve Avrupa kıtasındaki sınırları tekrar siyasi bir araç haline getirdi. Sonuç, belirsizlik ve öngörülemezlik, yüzleşme ve güven kaybıdır.'' dedi.

Çin'in uluslararası kurumlarda da önemli bir oyuncu haline geldiğini anlatan Steinmeier, Çin'in aynı zamanda uluslararası hukuku yalnızca kendi çıkarlarına ters düşmediği durumlarda kabul etmesini de eleştirdi.

"Çin'in Sincan'daki tutumu hepimizi rahatsız ediyor"

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki eylemlerinin bölgedeki komşuları rahatsız ettiğinin altını çizen Steinmeier, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki tutumuna da dikkati çekerek, ''Kendi ülkesindeki azınlıklara yönelik eylemleri de hepimizi rahatsız ediyor.'' diye konuştu.

Steinmeier, konuşmasında ABD yönetimini de eleştirerek, bu ülkenin alışılmadık bir şekilde uluslararası kurumların kararlarını hiçe saydığını, ticaret savaşları, iklim değişikliği gibi küresel sorunlara çözüm arayışında uluslararası toplumu zayıflattığını, bundan dolayı da uluslararası kurumların engellenmesinin endişeyle takip edildiğini vurguladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Memduh

Allah hidayet versin bu Almana
 • Yanıtla

Eyup

Batılılaşma? En güzel örneği kendi ülkemiz. Atatürkle başlayan ve günümüze kadar devam eden saçma sapan boş işlerle uğraşıp durduk. Neymiş fes veya sarık yerine illa ingiliz fötr şapka takacaksın diye yüzlerce insanı astık da ne oldu? Zamanla ne fes ne sarık zaten kalmazdı. Eski yazıyı kaldırıp Latin harflerine geçtik kalkındıkmı? Oysa bir japonya çin güney kore israil kendi harfleri ile okuyup yazdıkları halde süper ülkeler olmadımı? Oysa dünyanın yarıdan çoğu latin harflerle okuyıp yazıyor kalkınıyormu elbette hayır. Biz hiç bir zaman kendimiz olamadık. Atatürk'le başlayan papağan gibi batının her şeyini taklit etmekle medeni olacağımızı zannettik. Sonuç fiyasko. Sokaklar homo lezbiş ve ibnelerden çıkılmıyor büyük şehirlerde. Biz ne zaman batı taklitçiliğine başladık o gün çürüyüp dökülmeye başladık.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı