• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa'da mide bulandıran olay! Erkek çocuklara tecavüz eden sapık papaz kiliseyi suçladı

Fransa'da erkek çocuklarına tecavüz eden Lyon Katolik Kilisesi'nin eski papazı Bernard Preynat kiliseyi suçladı. Sapık papaz, erkeklere ilgi duyduğunu bunun kilise tarafından bilinmesine rağmen kendisini papaz yaptıklarını söyledi.

2020-01-17 12:30:00 -
Avrupa'da mide bulandıran olay! Erkek çocuklara tecavüz eden sapık papaz kiliseyi suçladı

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Preynat'ın cinsel istismarla suçlandığı dava ikinci gününde devam ediyor. Lyon Katolik Kilisesi'nin eski papazı Bernard Preynat, kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçladı.

Preynat, duruşmada "Daha 14 yaşında dersteyken, (erkek çocuklara karşı) ilgi duyduğumu biliyordum. Bana hasta olduğumu söylediler ama benden kurtulmak istediler ve beni başka bir seminere gönderdiler. Bana yardım etmeliydiler, beni papaz yaptılar" dedi.

Suçlamaları kabul etti

Kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçlayan Preynat, hakkındaki cinsel istismar suçlamalarını kabul etti. Preynat'ın kurbanı olduğunu belirten kişiler de mahkemede ifade verdi.

İki kurbanı intihar etmiş

Bu arada, France 24'ın haberinde, Preynat'ın iki kurbanının daha önce intihar ettiği vurgulandı.

Fransa'da Ocak 2016'da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux'ün başkanlığını yaptığı "Hür söz" isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat'ın kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

Görevden almak yerine başka bölgeye atamışlar

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin ise Preynat'ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009'da hakkında suçlamalar olan Preynat'ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz 6 ay sonra da eski görev bölgesine dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015'e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

tek kelime "REZALET"
 • Yanıtla

Mehmet Soylu

Evet papaz haklı. Cidden. Kiliseyi itibarsızlaştırma hamlesini küreselciler tarafından seçilmiş kilise büyükleri kasten yapıyor. Seküler dünya inşa etmenin yolu budur. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı