• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa'da alarm verildi: "Aç kalırız" korkusuyla yeni karar aldılar

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınına karşı alınan sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle Avrupa ekonomileri alarm veriyor. Tarım sektöründe mevsimlik işçi sıkıntısı yaşanırken, işsizlik ve üretim zincirindeki aksamalar nedeniyle "tedbirler gevşetilsin mi" tartışmaları yaşanıyor.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 19:43:00 -
Avrupa'da alarm verildi: "Aç kalırız" korkusuyla yeni karar aldılar

Koronavirüsün yayılmasını frenlemek amacıyla uygulanan sıkı tecrit kuralları Avrupa ekonomilerinde alarm zillerinin çalmaya başlamasına neden oldu. Önemli ekonomiler barış döneminde örneğine rastlanmamış şekilde küçülme sinyali verirken günlük hayatın devamı açısından yaşamsal önemdeki tarım sektörü felç olma aşamasında. Mevcut tablo, kamu sağlığına zarar vermeden ekonomik aktiviteyi canlandırma arzusunda olan Avrupa ülkelerini virüsle mücadele önlemlerini gevşetip gevşetmeme konusunda giderek yoğunlaşan bir tartışmayla karşı karşıya bıraktı.

Ekonomiler çatırdıyor

Avrupa Birliği’nin motoru olan iki ülkeden gelen sinyaller duyulan endişenin temelden yoksun olmadığını gösterir nitelikte. Almanya’nın, yakın tarihinde görülmemiş bir şekilde, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9.8’lik bir küçülme yaşayacağı öngörülüyor. Yıllık düzeyde daralmanın ise yüzde 4.2 olması öngörülüyor. Fransa Merkez Bankası da ülkenin resesyona girdiğini teyit etti. İlk çeyrek için yüzde 6 olarak belirlenen küçülme, ülkede İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü oran. Ekonomideki kara tablo sadece bu ülkelerle sınırlı değil. Bir yandan talebin düşmesi diğer yandan üretim zincirinin büyük bölümünün tecrit önlemleri kapsamında durması Avrupa ülkelerinin çifte ekonomik şok yaşaması sonucunu doğuruyor.

İşsizlik patladı 

CovId-19 salgını istihdamı da eşi benzeri görülmemiş şekilde etkiliyor. Asya ve Amerika ekonomilerine oranla daha fazla koruyucu önlemlere sahip olan Avrupa’da işsizlik oranlarında patlama yaşanıyor. Almanya’da martta kısmi işsizlik başvurusu yapan işletmelerin sayısı 500 bini aştı. Fransa’daki başvurular 6.3 milyon kişi düzeyinde. İşsizlik ödemeleri de Avrupa ülkelerini ciddi şekilde zorlayan bir boyuta ulaştı.

Mevsimlik işçi krizi

AB ülkelerinin çoğunun sınırlarını kapatması tarım sektörünü vurdu. İspanya’dan Polonya’ya kadar çok sayıda ülkenin, ihtiyacı olan yüzbinlerce mevsimlik işçiden yoksun kalması nedeniyle mahsuller toplanamıyor. Krizin derinleşmesi üzerine AB Komisyonu mevsimlik işçilerin geçişlerinin kolaylaştırılmasını talep etti. Başlangıçta giriş yasağı uygulayan Almanya kuralları gevşetti. Belçika ise ülkedeki işsizlere daha fazla ödeme yaparak mevsimlik işçi açığını kapatma çabasında.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ulvi

Tuzu kurular için sokağa çıkma yasağı naraları atmak kolay.Nasıl olsa onlar bu salgın hafiflediği zaman işlerinden olmayacak yada keyiflerinden pek bir şey kaybetmeyecekler.
 • Yanıtla

Atakan turk

bu habere gulen super zekalar avrupada 5 milyon turk yasiyor milyonlarcada musluman neyin sevincini yasiyorsunuz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı