• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa üzerinden Türkiye’ye geliyor! Dışarı çıkmayın uyarısı

Fransa'ya şubat ayında Sahra Çölü'nden gelen tozların, bölgede 1960 yılında gerçekleştirilen nükleer çalışmalardan kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntıları da getirdiği belirlendi. Türkiye'ye de Avrupa üzerinden beklenen toz taşınımına ilişkin Dicle Üniversitesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bekir Taşdemir, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-03-03 12:45:00 -
Avrupa üzerinden Türkiye’ye geliyor! Dışarı çıkmayın uyarısı

Fransa'ya şubat ayının başlarında Sahra Çölü'nden gelen tozun, 1960 yılında bölgede gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını Jura Dağları'na bıraktığı açıklandı. İlerleyen günlerde Türkiye'ye de Avrupa üzerinden beklenen toz taşınımı beklentisi endişeye yol açtı. Dicle Üniversitesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Taşdemir, sezyum 137 radyoaktif kalıntılı toz taşınımıyla ilgili uyarılarda bulundu.

"Dışarı çıkmayın"

Sezyum 137 radyoaktif kalıntılarının 6 Şubat'ta Fransa'da tespit edildiğini anlatan Doç. Dr. Taşdemir, "Muhtemelen Sahra Çöl'ünde yapılan nükleer denemeleri neticesinde oluşmuş radyoaktif atıklar olduğu düşünülüyor. Bunun miktarı konusunda şu anda tam net bir bilgi yok. Toz taşınımı içerisinde ne kadar sezyum 137 bulunduğu konusunda net bir açıklama yok. Ancak olası bir durumda yüksek miktarda tespit edilmesi halinde halkın uyarılması gerekmekte. Halkın gerekirse bu dönemlerde dışarı çıkmaması, evinde bulunması, camlarını açmaması ve bu havayı mümkün mertebe solumaması gerekir. Bu toz taşınımı olduğu dönemde yağmur söz konusu olursa dışarı çıkmamak gerekiyor. " dedi.

Vücuda teması halinde...

Taşdemir, "Eğer çıkmak zorundaysak şemsiye veya yağmurluk kullanmak koruyucu olma niteliktedir. Olası bir durumda yağmura yakalanması durumda ise hızlı bir şekilde o kıyafetleri çıkarıp yıkamak, duş almakta yarar olacaktır. Bu radyoaktif atıklar vücuda ve kıyafete temas edip üzerinde birikmesi halinde vücuda çok yakın temas oluşturduğundan dolayı riskler oluşturabilmektedir. Toz zerreciklerin bitkilerde birikme ihtimali üzerine veya sebze ile meyve üzerinde bulunabilmektedir. Yağmurla özellikle bu meyve ve sebzelerin üzerine serpilebilmektedir. Bu gıdalarında mümkünse yıkanarak tüketilmesinde yarar olacaktır" diye konuştu.

Avrupa'yı etkisi altına aldı

Her toz taşınımını tehdit unsuru olarak düşünmemek gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Taşdemir, "Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi civarında zaman zaman yaygın toz taşınımı Suriye ve Suudi Arabistan tarafından geliyor. Ancak Avrupa'daki toz bulutuyla bunu karıştırmamak gerekiyor. Avrupa'ya genellikle Sahra Çöl'ünden bu toz bulutları taşınmakta. Avrupa'nın Güney ve Doğu kesimlerine etkisi altına almakta. Sahra Çöl'ünde 1960'ta nükleer denemeler gerçekleştirildiği için orada artık bu radyoaktif maddeler bulunabilmekte. Ancak bizim bu bölgemize gelen Suriye ve Sudi Arabistan gibi bölgelerden toz bulutları geçmişte bu bölgede nükleer deneme veya nükleer saldırı gerçekleşmediği için bu riski taşımadığını düşünüyorum" dedi.

Sezyum 137 nedir?

Sezyum 137 isimli madde, ölümcül etkisiyle bilinen kimyasal element olarak nükleer sanayide kullanılmaya devam ediliyor. Çıplak elle dokunulması halinde saniyeler içinde ölüme neden olabilen sezyum, yan etkileri nedeniyle sıkı denetim altında tutuluyor.

Kaynak: Sabah

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Terliklevurun

HAYIRDIR, DÜN JAPON ESKİ CB TÜRKİYE'YE NÜKLEER SANTRAL KURMALARINI ÖNERDİĞİM İÇİN ÇOK PİŞMANIM DEDİ, BUGÜN DE BU, HAYRDIR, NEYİN PEŞİNDE BU (ŞİMDİYE DEK NİYE OLMADI BU?) HABERİ VERENLER, TÜRKİYE'NİN ENERJİYE ULAŞMASINI, BU SAYEDE KENDİLERİ GİBİ YÜKSEK ENERJİ GEREKEN TEKNOLOJİLERİ EL ETME İMKANINA ERİŞMESİNİ İSTEMİYOR MUYMUŞ?
 • Yanıtla

Mining

İnsan haklarından , insanlıktan bahseden "vahşiler" desenize , sahranın çöl kumunu da kirletmişler. Virüsten sonra radyoaktif sezyum içeren sahra tozları da başımıza bela oluyor. Allah hayretsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23