Aşure yapılırken okunacak dua

Muharrem ayında evlerimizi şenlendiren, mutfaklarımızı bereketlendiren aşure duasını sizlerle paylaşıyoruz. Dualarla yapılan, paylaştıkça mutlu eden bu tarifi kaçırmayın! Aşure duası nasıl yapılır? Aşure nasıl yapılır?

06 Eylül 2019 Cuma 19:11
Aşure yapılırken okunacak dua

Muharrem ayında evlerimizi şenlendiren, mutfaklarımızı bereketlendiren aşure duasını sizlerle paylaşıyoruz. Dualarla yapılan, paylaştıkça mutlu eden bu tarifi kaçırmayın! Aşure duası nasıl yapılır? Aşure nasıl yapılır?

Öncelikle aşure günü için, kuşluk vaktinde, 2 rekât namaz kılınmalıdır. Ardından 'Sübhanallahi mil'el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelari'' duası aşure yapılırken 10 defa okunmalıdır. Bunun yanı sıra aşure günü sadaka vermek sünnettir.

En güzel aşure nasıl yapılır?

Okunacak aşure duası;

Elhamdulillahi rabbil alemin. Vessaletü vesselamü ala seyyidine Muhammedin ve ala elahi ve sahbihi ecmain. Allahümme entel bediyül gadim. El hayyul kerim. El hannanül mennan ve hezihi senetün tecidün es elüke fihel ismete mineşşeytanirracim. Vel avna ala hezihil nefsil emmareti bissü i vel iştiğale bima yugarribüni ileyke ya zel celali vel ikram. Bi ramhmetike ya erhamer rahimin. Ve sallahü ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve ala elahi ve sahbihi ve ehli beytine ecmain. 

Sütlü aşure nasıl yapılır?

Okunacak aşure duasının anlamı;

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah' a mahsustur. Salatü Selam onun biricik Râsul' ü Efendimiz (sav) ve onun aline eshabına olsun.. Kendinden evvel hiçbir varlık olmıyan…Varlığı,hayatı,kullarına keremi,ziyade merhameti,nimetler bagışlaması sonsuz ve devamlı olan sensin Allah' ım… İşte bu yeni yıldır ki,bu yıl boyunca huzurundan kovulmuş şeytandan beni korumanı,daima kötülüğü emreden nefsime galip olmam için yardımını ve beni sana yaklaştıran işlerle meşgul olmamı,senden dilerim.. Ey Celal ve İkram sahibi Allah' ım….Ey E^rhamur Rahimin olan Rabbim rametinin bereketiyle duamızı kabul et… Allah' ın selamı Hz. Muhammed Mustafa (sav) ın ve onun alinin ashabının ehli beytinin üzerine olsun..

Yarım kilo buğdaydan aşure nasıl yapılır?

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma 19:11

YORUM YAZ

  • şenay doğan şenay doğan 11 gün önce
    peygamber efendimizin bir hadisi var cuma günleri 1000defa allahümme salli ala seyyidina muhammedinin nebiyyil ümmiyyi diye salat eden rüyasında ya beni ya rabbini ya da cennetteki makamını görür mealindedir ben istisnalar hariç her cuma okurum hamdolsun üçünü de gördüm allaha emanet olun
  • Abdullah MuratAbdullah Murat11 gün önce
    Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:“Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed sav’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.”Muhdes: Dinden olmayan şeyin din adına çıkarılmasıdır. Müslim 867, Nesei 3/188

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Eylul 2019