Askerlik 6 aya mı düştü? Silah altındakiler ne zaman terhis olacak? Bedelli askerlik yaşı ne?

Yeni askerlik sistemine ilişkin son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen yeni askerlik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Yeni askerlik Meclis’ten geçmesi durumunda, zorunlu askerlik 6 aya düşüyor. Burada askerler isterse terhis olabilecek. Diğer 6 ay kalmak isteyenler 6 ay boyunca 2 bin TL maaş alabilecek. Bu askerler 6 ayın sonunda isterlerse yedek subay olabilecek ve devletin pek çok yardımında öncelikli olarak yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreni ne kadar olacak? Bedelil askerlik yaş sınırı ne?İşte yeni askerlik sisteminde son durum.

23 Mayıs 2019 Perşembe 08:57
Askerlik 6 aya mı düştü? Silah altındakiler ne zaman terhis olacak? Bedelli askerlik yaşı ne?

Yeni askerlik sistemine ilişkin son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen yeni askerlik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Yeni askerlik Meclis’ten geçmesi durumunda, zorunlu askerlik 6 aya düşüyor. Burada askerler isterse terhis olabilecek. Diğer 6 ay kalmak isteyenler 6 ay boyunca 2 bin TL maaş alabilecek. Bu askerler 6 ayın sonunda isterlerse yedek subay olabilecek ve devletin pek çok yardımında öncelikli olarak yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreni ne kadar olacak? Bedelil askerlik yaş sınırı ne?  İşte yeni askerlik sisteminde son durum.

Yeni askerlik sisteminine ilişkin artık gözler Meclis’te. Zira yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay aldı. Yeni askerlik sisteminin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin son bilgileri paylaştı. Buna göre, temel askerlikte eğitim süresi 1 ay olacak. Zorunlu askerlik 6 aya düşecek. Bedelli askerlik ücreti 30 bin lira civarında olacak. İkinci 6 ay askerlik yapan 2 bin TL harçlık alacak. Bedelli askerlik hakkı kazananlar da normal askerler gibi 1 ay temel eğitim yapacak. Meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık uygulaması geliyor. Üniversite mezunları ise yine mevcut sistemde olduğu gibi yedek subay olabilecek. Bedelli askerlik yaşı da merak ediliyordu. Bedeli askerlikte alt sınır 22, üst sınır ise 35 olacak. Yeni askerlik sisteminin detaylarında silah altındaki askerlerin terhisine ilişkin bir ibare bulunmasa da yeni askerlik sistemine ilişkin yasa Meclis'e geldiğinde yasaya 6 ayını dolduran silah altındaki askerlek terhis olabilir ibaresinin eklenmesi bekleniyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 08:57

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Haziran 2019