• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Asker uğurlama yasağı hangi illerde | Asker uğurla törenleri yasak mı?

Asker uğurlama yasağı hangi şehirlerde var? Koronavirüs salgınında bulaş zincirinin kırılması için en önemli unsur sosyal mesafenin korunması. Bu sebeple kalabalık organizasyonların yapılması konusunda yetkililer uyarılarda bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşların sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Sosyal mesafenin korunmadığı asker uğurlama törenleriyle ilgili olarak bir yasağın olup olmadığı merak konusu. Peki, asker uğurla törenleri yasak mı?

Yeniakit Publisher
2020-07-09 11:10:00 -
Asker uğurlama yasağı hangi illerde | Asker uğurla törenleri yasak mı?

Koronavirüs salgınında sosyal mesafenin korunamayacağı alanlarda yer almak son derece riskli. Yetkililer bu sebeple kalabalık mekanlarda mutlaka maske takılması gerektiğini mümkünse bu tip etkinliklere dahil olunmaması gerektiğini belirtiyor. Özellikle asker uğurlamalarında sosyal mesafe kuralları hiçe sayılıyor. Bazı illerde bu sebeple asker uğurlamaları yasaklandı.

Asker uğurlamaları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklanmıştır. Din görevlilerimiz; cenaze merasimi, taziye, mevlit, toplu ibadet kaynaklı riskleri önlemek için çalışma başlatmıştır. Güvenlik güçlerimiz, pazar yerlerinde yaptırım içeren tedbirler almaktadır. Düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı adına 'gözlemci' bulundurulması yönünde hazırlık söz konusudur" bilgisini verdi.

Koca, asker uğurlaması gibi etkinliklere ilişkin, vaka sayısının arttığı riskli görülen illerde, il hıfzıssıhha kurullarınca bazı kararların alındığını hatırlatarak "Bunun sayısı artabilir. Benzer şekilde düğünlerde de il hıfzıssıhha kurulları, yeri geldiğinde bunu, eğer salgının seyrinde il bazında bir farklılık söz konusu ise farklı bir karar her zaman alabilme yetkisine sahip. Bu, tamamen salgının seyrine göre, bölge bazında her zaman her türlü karar alınabilir. Bu il, ilçe veya mahalle bazında olabilir." ifadelerini kullandı.

Asker uğurlama yasağı hangi illerde | Asker uğurla törenleri yasak mı?

Pek çok kişi hangi illerde asker uğurlama törenlerinin yasak olduğunu merak ediyor. Şu ana kadar 8 ilde asker uğurlamaları yasaklandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Mersin’de asker uğurlamaları yasak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı